וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שיינין מזהיר

ליאור כגן

30.5.2001 / 16:08

המשק הישראלי הולך במסלול של המשק היפאני השקוע במיתון זה מספר שנים; לדבריו, המשק נמצא כבר 5 שנים במיתון, אך עי השקעה נכונה בתשתיות הצמיחה במשק תגיע ל-5%-6% בשנה

"בניגוד למחשבה הרווחת כי המשק יצא בשנת 2000 מהמיתון, המשק לא יצא ממנו, והוא נמצא כבר 5 שנים, החל משנת 1997, במיתון", כך אמר היום יעקב שיינין, מנכ"ל חברת מודלים כלכליים, בכנס של הבורסה שנערך בת"א בחסות קבוצת הארץ.

לדבריו, המשק לא היה בשנת 2000 בצמיחה, והצמיחה הגבוהה בשנה זו (5.9%) היא בעיקר בעקבות ענף ההיי-טק, המהווה רק חלק קטן מהתוצר, כ-10%. יתר ה-90% של ענפי המשק לא יצאו מהמיתון בו הם נמצאים זה מספר שנים.

לדברי שיינין, המשק הישראלי, במצבו הנוכחי, הולך במסלול של המשק היפאני, שנמצא מזה שנים רבות במצב של מיתון. הבעיה היא שכמעט ואין השקעות, וכל מי שרוצה להשקיע עושה זאת מחוץ למדינה. הסקטור העסקי מאמין שאחרי 5 שנות מיתון תבוא גם השנה השישית והשביעית, אמר שיינין.

"לא ניתן לומר שאנחנו במשבר. אנחנו נמצאים עכשיו במצב הנורמלי של המשק. ענף ההיי-טק הציל את המשק בשנים האחרונות. עשינו קופה יפה בשנת 2000, בזכות זה שהיינו במקום הנכון בזמן הנכון, וזה נגמר", אמר שיינין.

יחד עם זאת, שיינין מאמין שהטכנולוגיה לא מתה, והמהפכה בה רק התחילה. "אנשים יקנו באינטרנט, ותהיה דרישה גם לפס רחב, זה רק ייקח יותר שנים ממה שכולם חשבו", אמר שיינין.

למרות זאת, שיינין מאמין שלמשק יש פוטנציאל צמיחה של 5%-6% בשנה, לאורך כמה שנים, ובמידה שייווצר תוואי של שלום עם שכנינו, ניתן להגיע גם לצמיחה של 7%. לדבריו, כדי להגיע לצמיחה שכזו יש להשקיע בתשתיות (כבישים, רכבות, מים), מה שלא נעשה במשק במשך שנים. "אף כלכלן לא יבקר החלטה של הממשלה להרחיב את ההשקעה בתשתיות", אמר שיינין.

שיינין אמר עוד כי ניתן להגדיל את ההשקעה בתשתיות גם ללא פריצת מסגרת התקציב והגדלת הגירעון, על ידי ביצוע פרויקטים בשיטות שונות (כגון מכרז B.O.T), שההוצאה עליהם לא נכללת במסגרת התקציב השוטף.

"היתרון שלנו הוא שאנחנו משק קטן שיכול לעבור מהר מתוואי של מיתון לתוואי של צמיחה", אומר שיינין.

"התנאים הבסיסיים, המאקרו כלכליים של המשק טובים מאוד: אין אינפלציה, אין גירעון בתקציב הממשלה, אין בעיה של חוב חיצוני, אין בעיה של גירעון במאזן התשלומים, וניתן לנצל את שיעור האבטלה הגבוה להגדלת כמות העובדים ללא עליות שכר", אמר שיינין.

בהתייחסו לשער החליפין של הדולר, אמר שיינין כי המרות סוף החודש של החברות שגייסו הון רב בשנה שעברה, תומכות בשקל, כך שהשקל לא חזק באמת, אלא נתמך בהיצע הדולרים הגדול. "אף אחד לא יודע לכמה זמן תספיק הרזרווה הגדולה של הדולרים שבידי החברות הללו, אך כל עוד היא תישאר מספיק גדולה, השקל ימשיך להיסחר ביציבות", אמר שיינין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully