וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מסתמן: איברהים אל-ג'עפרי יהיה ר"מ עיראק

רויטרס

15.2.2005 / 15:15

ג'עפרי, ראש מפלגת "דעווה" המהווה חלק מקואליציית המפלגות השיעית, ייבחר כנראה לאחר שהמפלגה הבכירה האחרת בקואליציה הסכימה לוותר על התפקיד. החלטה סופית לא צפויה היום

איברהים אל-ג'עפרי, ראש מפלגת "דעווה" השיעית, מסתמן כמי שיכהן כראש ממשלת עיראק הבא. דעווה היא אחת משתי השותפות העיקריות בקואליציית המפלגות השיעית, שזכתה ב-48% מכלל הקולות בבחירות שנערכו ב-30 בינואר.

"התחרות עדיין עזה, אבל נראה שג'עפרי יהיה מועמד הברית העיראקית המאוחדת, היות שדעווה עומדת על כך", אמר מקור בכיר בקואליציה השיעית.

על אף שזכתה לבסוף בפחות מ-60 האחוזים מהקולות להם ציפתה, הקואליציה השיעית היא עדיין המפלגה הגדולה באסיפה הלאומית החדשה, והדבר יאשר לה ליטול את המשרות הבכירות בממשלה. עם זאת, היא תיאלץ ליצור קואליציה, היות שהחוקה העיראקית הזמנית, שהועברה בקיץ שעבר, קובעת כי דרושה תמיכתם של שני שלישים מחברי האסיפה בכדי ליצור ממשלה.

לדברי המקור השיעי, הסכימה השותפה הבכירה האחרת בקואליציה השיעית, מפלגת "סקיר"י" (המועצה העליונה של המהפכה האיסלאמית בעיראק), לתמוך במועמדותו של ג'עפרי ולהסיר את מועמדותו של נציגה, שר האוצר עאדל עבד אל-מהדי, על מנת לשמר את אחדות הברית בין המפלגות, שרבים חששו כי תקרוס לאחר הבחירות.

עם זאת, המקור הדגיש כי לא צפויה החלטה סופית בנדון היום היות שפרטים אחרים, כמו זהות יתר השרים, עדיין טעונים החלטה. הברית הכורדית, שזכתה בכ-25% מהקולות, צפויה לחבור לשיעים בקואליציה, וגם הם צפויים לקבל תפקידי מפתח בשלטון. הכורדים כבר הודיעו כי הם עומדים על כך שנציגם, ג'לאל טלבאני, יהיה נשיא המדינה, ואם דרישתם תתקבל הם צפויים לתמוך בכל מועמד שהשיעים יציעו לתפקיד ראש הממשלה.

הסונים, שהצביעו בשיעורים נמוכים ביותר, אינם מיוצגים כמעט באסיפה הלאומית החדשה, אולם ערב הבחירות הבטיחו השיעים כי יעניקו להם תפקידים בממשלה בכל מקרה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully