וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוק וחוקה - לא "פיוס"

יאיר גרבוז, צייר וראש ביה"ס לאמנות "המדרשה"

15.2.2005 / 11:53

אצלנו הפך הפיוס לטכניקה של עבריינים המבקשים למחוק את עבירותיהם: מקימים מאחזים לא חוקיים ומציעים לי להתפייס; אומרים לי: כפינו עליך חוקים דתיים שאתה לא מאמין בהם - אז בוא ונתפייס

הדרך הטובה ביותר לפיוס היא שמירת חוק, אבל יש המשתמשים במילה "פיוס" להלבנת עבירות, ולכן אין פלא שהצעת הפיוס באה תמיד מהצד המתלהם והעצבני. אם היינו מדינת חוק וחוקה, שזה כמובן שני דברים שונים לגמרי, אנשים בעלי השקפות עולם שונות היו יכולים לחיות ללא אלימות, ללא מריבות וללא אלמנטים אנטי-דמוקרטיים, וכך לא היינו נזקקים כל הזמן לפיוס הזה.

שכן אצלנו הפך הפיוס לטכניקה הפופולארית ביותר של עבריינים המבקשים למחוק את עבירותיהם: הם מקימים מאחזים לא חוקיים ומציעים לי להתפייס, מכתיבים לי את אורח חיי באמצעות חוקים דתיים, ואחר כך אומרים: כפינו עליך דברים שאתה לא מאמין בהם – אז בוא ונתפייס.

מה שמבקשי הפיוס עושים זה קשקוש מוחלט, משום שקודם הם עושים כרצונם, מבלי להכיר בסדר החברתי של מדינה דמוקרטית, נאורה – ואחר כך הם מבקשים ממני להתפייס איתם. על מה יש לי להתפייס עם אנשים כאלה? אם הם מאיימים על ראש הממשלה, הפיתרון הוא לא שאנחנו נתפייס אלא שהמשטרה תעצור אותם. מה לזה ולפיוס? מאיפה בכלל הגיע המילה הזו ללקסיקון הציבורי שלנו? על עבירות לא מתפייסים, על עבירות מענישים או מוחלים.

ולמה, למשל, צריך פיוס בין דתיים לחילונים? הרי אין שום קונפליקט ביניהם. מדובר בשני קווים מקבילים: אני לא רוצה להפריע לאדם הדתי לקיים את אורח החיים הדתי שלו והוא לא צריך להפריע לי לקיים את אורח החיים החילוני שלי. אבל כדי שנוכל להסתדר בינינו צריכה להיות לנו חוקה - וזו אגב בדיוק הסיבה לכך שאין לנו אחת כזו.

אחד הנימוקים העדכניים ליוזמות הפיוס הוא הרצון למנוע "מלחמת אחים". אני לא מונה עבריינים בקרב האחים שלי. עם אנשים שלא יקבלו את החלטותיה של ממשלת ישראל אני לא צריך להתפייס, לכל היותר אני מוכן להוריד להם שליש מתקופת המאסר שלהם. מה זאת אומרת למנוע מלחמת אחים? למה אני צריך להתפייס עם מישהו ששולח מכתב לאשתו של שר ומזכיר לה את ילדתה המתה מזה שנים רבות? אני צריך לעצור אותו. למה האלים והלא-אלים צריכים לערוך ביניהם ועידת פיוס? אם הכל יתנהל על פי החוק יישארו לנו המחלוקות האידיאולוגיות, וכך צריך להיות, במקום מחיקת השמאל והימין לטובת איזה מרכז אופורטוניסטי שאינו מייצג אף אחד.

ואכן, הבעיה היא שדווקא בתחום האידיאולוגי חל לדעתי פיוס גדול מדי. כל הדיון הציבורי הפך לבליל אחד גדול שמטרתו להעביר קולות ממחנה למחנה. כולם מסווים את דעותיהם הפוליטיות, בזמן שמה שאנחנו זקוקים לו יותר מכל עכשיו הוא דווקא הבהרת העמדות, הקצנתן אפילו, כדי שנוכל לקיים מאבק פוליטי אמיתי - והרי ראוי לו לאדם שתהיה לו דעה ושלא יתחפש למשהו שאינו הוא. אבל היום הימין הפך לשמאל והשמאל הפך לימין, ורק העבריינים מבקשים פיוס כדי שיוכלו להמשיך לנגוס בחופש הדמוקרטי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully