וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עם אחד, אחרי הכל

אלירז נר-גאון, מנהלת ארגון "צו פיוס"

15.2.2005 / 11:46

הכי קל להגיע לקצוות, לראות שחור ולבן, לשבור את הכלים. האתגר האמיתי הוא זה שאנחנו מציעים: לגלות אחריות, לשבור סטריאוטיפים, לא לוותר על העמדה אבל להקשיב גם כשמאוד קשה, להישאר הוגן גם כשמאוד מרגיז

"זירת פיוס" – נשמע כמו דבר והיפוכו. זירה היא שדה קרב, מוקד עימות, מכילה בתוכה את המילה "זר". ופיוס הוא שלום, פשרנות, חיבוק וקוצי-מוצי, לא?

אז זהו, שלא בדיוק. הזירה היא אכן מוקד דיון, לפעמים עימות, בין דעות שונות, אך לא שדה קרב. והפיוס הוא חתירה לשלום בין יריבים, אבל לא ויתור על עמדות, ובטח שלא חיבוק מטשטש-הבדלים. עבורנו, פיוס אמיתי הוא זה שמעודד ריבוי ומגוון של השקפות בחברה, ואת קיומן של מחלוקות בין ההשקפות המנוגדות. אבל יותר מכל, הוא מעודד את ההידברות בין אנשים שמחזיקים באמונות ודעות מנוגדות.

זה אולי נשמע קל, נעים, מתחמק מקונפליקט. אבל האמת היא שהבחירה שלנו היא הבחירה הקשה. הכי קל זה להגיע לקצוות, לראות שחור ולבן, לשבור את הכלים. האתגר האמיתי הוא זה שאנחנו מציעים: לגלות אחריות, לשבור סטריאוטיפים, לא לוותר על העמדה אבל להקשיב גם כשמאוד קשה, להישאר הוגן גם כשמאוד מרגיז. ומהאתגר הזה כל אחד מאתנו כל אחד מאתנו יכול רק להרוויח – ללמוד, להיפתח, להתעשר.

צו פיוס יושב על התפר העדין בין עידוד השונה והמבדיל, לבין הדגשת המאחד והמשותף. נגיד במפורש: אנחנו שואפים לחברה מאוחדת יותר, שבה פער וקונפליקט הם לא קרע. אנחנו מתנגדים בכל תוקף לביטויים קיצוניים, מזלזלים, מבטלים, אלימים כלפי "האחר". חשוב לנו להזכיר לעצמנו תמיד, שלמרות השוני - העצום לפעמים - בין אנשים וקבוצות, אנחנו עדיין, תמיד, עם אחד.

הימים האחרונים, המלאים בביטויים קיצוניים ואלימים של המחלוקת הקשה סביב תהליך ההתנתקות, הם דוגמה חיה וכואבת לחציית הגבול הדק בין ויכוח לגיטימי לבין התנהגות לא לגיטימית. ואנחנו כאן כדי להגיד, או לצעוק אם צריך: אסור לנו לעבור את הגבול הזה. כי לא תמיד יש דרך חזרה. בשביל זה צריך פיוס.

אנו מאמינים כי הידברות היא הדרך למניעת דעות קדומות ושנאה; כי דמוקרטיה היא האמצעי היחיד לפתרון מחלוקות; כי המסורת היהודית ותרבות ישראל הם הבסיס לקיום משותף של כלל העם היהודי בארץ, וכי דעות שונות יכולות וצריכות להתקיים זו לצד זו. הן אלה שמעשירות את החברה שלנו ומאפשרות לה להכיל בתוכה כל כך הרבה גוונים. וכשהחברה עשירה יותר גם כל אחד מאתנו, כפרט מתוכה, עשיר יותר - מבחינה רוחנית, מוסרית וחברתית. אם נהיה מסוגלים להכיר את "האמת האחרת" המנוגדת לזו שלנו, לכבד אותה ואת המאמין בה, נוכל אולי לנהל את הויכוח בין האמיתות השונות באופן שיעשיר את החברה ולא יפורר אותה. בשביל זה צריך פיוס.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully