וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירי המרגמות ביום חמישי - בלחץ חמאס דמשק

זאב שיף

13.2.2005 / 9:06

הנהגת חמאס הורתה על הירי במחאה על שאבו מאזן לא הופיע למפגש עם הארגונים בקהיר, לפני שהכריז על הפסקת אש בשארם. בישראל מעדיפים לא להגיב וללכת לקראת יו"ר הרשות

את ירי עשרות פצצות המרגמה ביום חמישי האחרון על גוש קטיף ביצעו שלושה ארגונים פלסטיניים - ולא רק ארגון חמאס. ההוראה לירי ניתנה, ככל הנראה, על ידי הנהגת חמאס בדמשק.

ביום חמישי בבוקר הפעילו אנשי חמאס את המרגמות נגד יישובים ישראלים בגוש קטיף ואחר הצהריים - כאות סולידריות וכנראה לאחר פניית חמאס אליהם - הצטרפו לירי גם הג'יהאד האיסלאמי וחוליה של "ההתנגדות העממית" ברצועת עזה. בכירים במצרים וגם אנשיו של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שהתקשרו להנהגת חמאס ברצועת עזה, שמעו מהם כי לא חמאס בעזה הוא שהורה על הירי.

להנהגת חמאס וג'יהאד איסלאמי בדמשק יש תלונות על הדרך שבה הכריז אבו מאזן על הפסקת האש ועל כך שלא הופיע לפגישה שנקבעה עם הארגונים בקהיר ערב פסגת שארם. חמאס והג'יהאד האיסלאמי טוענים כי נתנו הסכמתם ל"רגיעה" ולא להפסקת אש. הפגישה במצרים בין אבו מאזן לנציגי הארגונים היתה אמורה לעסוק במחלוקת זו. לקהיר הופיעו ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, וראש הג'יהאד האיסלאמי, רמדאן שלח. הם המתינו לשווא. ממשרדו של אבו מאזן נמסר להם כי הפגישה תתקיים רק לאחר פסגת שארם.

הכרזתו של אבו מאזן בפסגה כי הפסקת האש החלה לא היתה על דעת שני הארגונים. ייתכן מאוד שהעלבון על הפגישה שלא התקיימה וההכרזה המוקדמת על הפסקת האש הן שעמדו מאחורי הוראת הנהגת חמאס בחו"ל לפתוח בירי המרגמות ביום חמישי.

גורמי מודיעין ציינו כי יש לראות גם את הפריצה של אנשי חמאס לבית הכלא ה"סראיא" שבעזה באותו יום כחלק מהתגובה של הארגון. עשרות חמושים פרצו לבית הכלא והרגו שלושה אסירים. אנשי המשטרה לא מנעו את הפריצה ואבו מאזן פיטר כ-30 קצינים בכירים במנגנוני הביטחון הפלסטיניים בעקבות האירוע.

לפי גורמי מודיעין, את הפריצה אירגן פעיל חמאס, מרואן עיסא, שמוכר כמעורב בפעולות טרור שונות נגד ישראל. לעיסא היה חשבון משפחתי לסגור בכלא, מכיוון שישבו בו שני אנשי פתח שנאשמו ברצח קרוב משפחתו, אחמד עיסא. שני אנשי הפתח הוצאו מהכלא ונורו על ידי אנשי חמאס.

לאחר שהפריצה התבצעה החלה מתקפת המרגמות על יישובי גוש קטיף. חמאס טען לאחר מכן כי הירי בוצע כתגובה על הרג שני פלסטינים יום קודם לכן על ידי צה"ל.

בבדיקה שהתקיימה בצה"ל התברר כי פלסטיני אחד נהרג, לאחר שניסה לחצות את גדר ההפרדה באזור עצמונה. הפלסטיני השני, שלגביו טען חמאס כי נפגע מאש ישראלית, נהרג ב"תאונת עבודה", בעת שטיפל בחומרי נפץ.

הירי עשוי להביא לעיכוב בשחרור אסירים מחמאס

תגובתו של אבו מאזן לירי המרגמות היתה נזעמת. בישראל רואים את החלטתו להדיח את הקצינים הבכירים שלא מנעו את ירי המרגמות כמסר חשוב, שאין בכוונת יו"ר הרשות לעבור לסדר היום על אירועים מסוג זה.

בדיונים פנימיים בישראל הוחלט שלא להגיב על ירי המרגמות ולראות כיצד יטפל אבו מאזן באירועים.

ההערכה היא שאבו מאזן פועל לאחרונה בדרך חיובית ויש לאפשר לו לצבור כוח. לכן, בישראל היתה הסכמה כללית שיש להימנע מתגובה צבאית בעקבות ירי המרגמות על גוש קטיף.

לעומת זאת, ייתכן שבדיון השרים היום על שחרור אסירים פלסטינים, יוחלט להימנע בשלב זה משחרור אסירים מחמאס, ובמקום זאת לשחרר אסירים נוספים מהפתח.

זאת, כדי להעביר מסר כי אם חמאס יפר את הפסקת האש, לא ישוחררו אנשיו - וכך תיפול האחריות על הארגון, ולחץ האסירים יופנה למי שהורה לפתוח באש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully