וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

56 מחבלים שגורשו מהגדה ישובו אליה

רויטרס

12.2.2005 / 20:10

39 מהמגורשים, שחלקם מעורבים ברצח ישראלים, היו מהמתבצרים בכנסיית המולד ב-2002. מקורות ביטחוניים: אין סיכום סופי בעניין. מופז נפגש הערב עם דחלאן, אבו מאזן עם הנהגת החמאס

ישראל תתיר ל-56 פלסטינים, שגורשו בשנים האחרונות מהגדה לרצועת עזה ולחו"ל, לשוב לבתיהם. 39 מהשבים גורשו לאחר שהתבצרו בכנסיית המולד בבית לחם במשך יותר מחודש, במהלך מבצע "חומת מגן" בשנת 2002. 13 ממתבצרי כנסיית המולד, שהוגדרו "מבוקשים בכירים", גורשו למדינות אירופה (ראו פירוט בהמשך הכתבה). חלקם היו מעורבים בפיגועים בהם נרצחו ישראלים. ב"הארץ" דווח, כי לדברי מקורות ביטחוניים, חרף הידיעות, אין סיכום סופי על חזרת המגורשים לגדה.

"הושג הסכם, לפיו כל הפלסטינים שגורשו... ישובו לבתיהם", אמר השר הפלסטיני למו"מ, סאיב עריאקת. יישום ההסכם צפוי בתוך שבועיים. פקיד ישראלי אישר את ההסכם, ואמר כי הוא הושג כחלק מההבנות בין ראש הממשלה, אריאל שרון, ויו"ר הרשות, אבו מאזן, בוועידת שארם. "הטרוריסטים יורשו לשוב, בתנאי שייזנחו את דרך האלימות, ויפוקחו על ידי הרשות הפלסטינית", אמר המקור.

המגורשים גורשו כחלק מהסכם שנחתם בתיווך אירופי לסיום המצור על כנסיית המולד בבית לחם ב-2002. בכנסייה התבצרו במשך ימים ארוכים עשרות פעילי טרור פלסטינים לאחר שכוחות צה"ל נכנסו לעיר במסגרת מבצע "חומת מגן".

המגורשים שצפויים לחזור לבתיהם הם עשרה פעילי תנזים וכוחות הביטחון הפלסטיניים ושלושה פעילי חמאס:

איברהים עביאת אבו גלריף, בן 29, ראש התנזים בבית לחם. ישראל מייחסת לו את רצח יהודה אדרי, אבי בועז ושרית עמרני באזור בית לחם. כן מיוחס לו ירי על שכונת גילה.

עבדאללה אל-קאדר דאוד, בן 40, ראש המודיעין הכללי בבית לחם. ישראל מייחסת לו ייצור חומר נפץ, הברחת נשק ושיתוף פעולה עם התנזים בירי על גילה ועל כבישים באזור.

ג'יהאד ג'עארה, בן 31, פעיל תנזים מבית לחם. ישראל מייחסת לו מעורבות בירי על גילה, העברת נשק לפעילי תנזים והסתרת מבוקשים.

מוחמד סאלם, בן 23, פעיל תנזים מדהיישה. ישראל מייחסת לו מעורבות בתכנון וביצוע הפיגועים בשכונת בית ישראל ובקרית יובל בירושלים.

חאלד אבו נג'מה, בן 34, פעיל מודיעין כללי מדהיישה. ישראל מייחסת לו את שיגור המחבל שהמתאבד בשכונת בית ישראל בירושלים.

אחמד אל חמאמרה, בן 31, פעיל תנזים מבית לחם. ישראל מייחסת לו תכנון לפוצץ קניון בירושלים, גיוס והכשרה מחבלים בתנזים, ביניהם גיוס מחבל מתאבד לפיגוע בירושלים.

ראמי כאמל, בן 22, פעיל תנזים מבית לחם. ישראל מייחסת לו השתתפות בפיגועי ירי באזור בית לחם.

מוחמד מהנא, בן 22, פעיל המודיעין הכללי מבית לחם. ישראל מייחסת לו הכנת מטענים וביצוע פיגועי ירי באזור בית לחם.

חליל נווארה, בן 24, פעיל תנזים מבית לחם ומלווהו של עביאת. ישראל מייחסת לו ביצוע פיגועי ירי.

ענאן טנג'ה, בן 23, פעיל תנזים מבית לחם. ישראל מייחסת לו העברת נשק ומעורבות בירי על גילה ובאזור בית לחם.

איברהים עביאת, בן 41, פעיל חמאס מבית לחם. פעיל בכיר בזרוע הצבאית של החמאס.

עזיז עביאת, בן 31, פעיל חמאס מבית לחם. ישראל מייחסת לו תיכנון פיגוע התאבדות שסוכל בבנייני האומה בירושלים.

ממדוח ורדיאן, בן 23, פעיל חמאס מבית לחם. פעיל בכיר בזרוע הצבאית של החמאס. ישראל מייחסת לו מעורבות בפיגועי ירי ובהנחת מטענים.

אבו מאזן: אם האש לא תיפסק נתעמת עם החמאס והג'יהאד

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נפגש הערב עם מנהיגי החמאס ברצועת עזה, מחמוד א-זהאר ואיסמעיל הנייה. מאוחר יותר היום ייפגש יו"ר הרשות גם עם ראשי הג'יהאד האיסלאמי. בפגישות צפוי אבו מאזן לתבוע את הפסקת ירי פצצות המרגמה על ההתנחלויות ברצועת עזה. אבו מאזן איים השבוע, כי אם הירי לא ייפסק, הרשות והפתח יתעמתו עם חמאס. לדברי מזכיר ממשלת הרשות, חסן אבו ליבדה, אבו מאזן צפוי להבהיר לארגונים שהרשות לא תשלים עם כל הפרה של הפסקת האש עליה הכריזה עם ישראל בפסגת שארם א-שייח.

שר הביטחון, שאול מופז, נפגש הערב עם נציגים ברשות ודן עמם על יציאת כוחות צה"ל מהערים הפלסטיניות ונושאים ביטחוניים אחרים. המשתתפים הפלסטינים בפגישה הם מוחמד דחלאן, השר לענייני משא ומתן, סאיב עריקאת, וראש לשכתו של ראש ממשלת הרשות, חסן אבו ליבדה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully