וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בבית העלמין במגדיאל קבורים סבונים מהשואה

10.2.2005 / 8:35

תחת מצבה פשוטה שעליה נכתב "סבון קדושים" בתוספת פסוק מהתנ"ך, הוטמן לפני 10 שנים ארגז סבונים, שיהודי רומניה טוענים שנעשו מגופות יהודים שנרצחו על ידי הנאצים בשואה

במשך יותר מ-10 שנים ידעה רק קבוצה מצומצמת של יהודים יוצאי רומניה את האמת על מה שקבור בבית העלמין במגדיאל, תחת מצבה פשוטה שעליה נכתב "סבון קדושים", בתוספת פסוק מהתנ"ך.

בגלי צה"ל דווח, כי בקבר הקטן הוטמן לפני יותר מעשור ארגז סבונים, שיהודי רומניה טוענים שנעשו מגופות יהודים שנרצחו על ידי הנאצים בשואה.

לפני כעשר שנים הגיעה רבקה, תושבת הוד השרון, לבית העלמין במגדיאל לבקר את קברי הוריה. לדבריה, ראתה התקהלות גדולה בעקבות טקס קבורה שהתנהל במקום. "הלכתי לתומי לקראת הקבר של הוריי, ואני פתאום רואה חברה-קדישא והמולה גדולה", מספרת רבקה, "שאלתי - מה קרה? אז הרב סיפר לי שקיבלו, לאחר המון שנים, קופסה עם סבונים מרומניה. אני מאוד התרגשתי וזה החזיר אותי לסיפור ילדותי".

רבקה סיפרה שכשהייתה ילדה ברומניה חולקו יום אחד סבונים למשפחות היהודיות. משפחתה קיבלה הקצאה של ארבעה סבונים: "כשאבי חזר הביתה והביא את הסבונים נורא שמחנו, כי היה בלתי אפשרי להסתבן בזמן המלחמה. הייתי הראשונה להתקלח, וסיפרתי לאימי שלא נראה לי שמדובר בסבון טואלט אלא בסבון שומני, שאינו עושה קצף, והוא עם ריח מיוחד. סירבתי להתקלח על סבון כזה", משחזרת רבקה את חוויותיה ברומניה, "למחרת בבוקר הלך אבי להתפלל בבית הכנסת וסיפר את הסיפור". לדברי רבקה, החליטו כל היהודים לאסוף בסתר את הסבונים ולשלוח אותם בלילה למרכז היהודי בעיר. על פי הדיווח, ארגז הסבונים שנקבר במגדיאל הכיל את הסבונים שנאספו באותו לילה.

מוטי אלבאויים, מנהל החברה-קדישא, נדהם לגלות את הקבר בבית העלמין במגדיאל: "הופתעתי מאוד, נדהמתי ונחרדתי. לא היה ידוע לי שקיים בארץ קבר לסבון שנעשה מגופם של יהודים קדושים, שעלו על המוקד. זה מזעזע ומזוויע".

מ"יד ושם" נמסר, כי זו הפעם השנייה שהם שומעים על קבר של סבונים. קבר נוסף כזה התגלה לפני למעלה משנה בבית העלמין בנהריה. לדברי דוברת "יד ושם", לא הוכח עד כה כי הנאצים אכן הכינו סבונים מגופות יהודים בשואה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully