וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מעבר ארז נפתח, פועלים ייכנסו רק מחר

עמוס הראל ושירות "הארץ"

9.2.2005 / 13:39

מופז אישר לאלף פועלים מהרצועה לעבוד בישראל. מאות אנשי עסקים פלסטינים יוכלו להיכנס לשטחה. צומת גוש קטיף יהיה פתוח ברציפות

מעבר ארז נפתח היום, אך הפועלים שכניסתם לישראל אושרה יעברו בו רק מחר. אמש אישר שר הביטחון, שאול מופז, שורת הקלות לפלסטינים, בעקבות ועידת שארם א-שייח. ישראל תתיר לכאלף פועלים מהרצועה לעבוד בישראל, ולכ-500 אנשי עסקים מהרצועה (ועוד כמה מאות מהגדה) להיכנס לשטחה. זאת לאחר שבחודשים האחרונים חל איסור מוחלט על כניסת תושבים מרצועת עזה.

כמה מאות פועלים נוספים מהרצועה יורשו לעבוד באזור התעשייה ארז. 400 עובדים פלסטינים בארגוני הסיוע הבינלאומי יוכלו לנוע בחופשיות בין הרצועה והגדה.

מופז גם החליט לחדש את ביקורי המשפחות אצל אסירים פלסטינים הכלואים בישראל. בנוסף, צומת גוש קטיף יהיה פתוח מעתה ברציפות לתנועה פלסטינית, אף שזו תוגבל לתחבורה ציבורית ולכלי רכב של כוחות הביטחון של הרשות.

הפעילות ההתקפית של צה"ל בגדה פחתה ב-80%

מקורות צבאיים אמרו ל"הארץ" כי צה"ל ממשיך בשלב זה לפעול לפי ההנחיות שהגדיר הרמטכ"ל, משה יעלון, לפני כשבועיים, ולפיהן הפעילות ההתקפית ברצועת עזה תופסק והמבצעים בשטחי הרשות בגדה יוגבלו לכאלה המתחייבים מצורך דחוף לסיכול פעולות טרור מתוכננות. בעקבות הנחיות אלה, פחתה הפעילות ההתקפית של צה"ל בגדה בכ-80%.

לדברי המקורות, כל עוד לא קיבלה עליה הרשות אחריות ביטחונית לערים בגדה, ימשיך צה"ל לפעול בהן במקרה הצורך. במלים אחרות: אם תתקבל התרעה על תכנון פיגוע המיועד להתבצע בטווח הזמן הקרוב, יוכנס כוח צבאי לעיר כדי לסכל את הכוונה. ישראל והרשות אמורות להמשיך ולדון בימים הקרובים בהעברת האחריות. יריחו תהיה העיר הראשונה שתועבר לשליטה פלסטינית ואחריה, כנראה בהדרגה, צפויה גם העברתן של בית לחם, טול כרם וקלקיליה; ולבסוף (בשלב זה) גם רמאללה.

צה"ל גם לא נסוג בינתיים מעמדות קדמיות שתפס במהלך העימות. אחת התביעות הפלסטיניות הקבועות בשנים האחרונות היא להחזיר את הכוחות הישראליים לעמדותיהם מ-28 בספטמבר 2000, יום לפני פרוץ העימות. היום, פרוסים מוצבים ומחסומים של צה"ל בגזרות רבות, בפאתי השטח הפלסטיני. עם זאת, הכוחות בשטחים התבקשו לגלות זהירות ניכרת, כדי למנוע מתקריות מקומיות להביא להתלקחות. ישראל גם הפסיקה למעשה את פעולות ההתנקשות (שמהן נמנעה, מבלי להצהיר על כך, שבועות אחדים).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully