וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל 2001: נשות מושב עמקא נאבקות על זכות הבחירה

תמר נהרי

29.5.2001 / 16:18

ועד המושב מנסה למנוע את כוונת הנשים להתמודד בבחירות לוועד; בעקבות פניית וואלה! חדשות מתכוונים בתנועת המושבים לדחות את הבחירות כדי שהנשים ירשמו וישתתפו "כמתחייב מן התקנון"

דמוקרטיה נוסח ישראל, 2001: כ-40 מחברות מושב עמקא שבגליל המערבי נאבקות בימים אלו על זכותן להשתתף בבחירות לוועד המושב, שיתקיימו מחרתיים. למרבה האבסורד, עד כה לא נשא מאבקן פרי, משוועד המושב הנבחר הערים עליהן, לטענתן, קשיים פרוצדורליים שונים. יו"ר ועד המושב המכהן, יחיאל לוי, סירב להגיב לדברים.

במושב עמקא שבגליל המערבי מתגוררות כ-100 משפחות. מאז יושב ב-49' על ידי עולי תימן, טרם השתתפה בו אישה בבחירות למוסדות האגודה. בראש המאבק עומדת חברת המושב, לאה תירם. השתלשלות הארועים החלמאית, מפי תירם, מתוארת בשורות הבאות. כאמור, סירב יו"ר הוועד המכהן למסור את תגובתו לדברים.

תירם: "הכל החל לפני כחודש. החלטתי להקדיש מזמני למושב, ולצורך כך להציג את מועמדתי לבחירות לוועד המושב. משום שמעולם לפני כן לא ביקשה אישה במושב לבחור או להיבחר, ביררתי את הפרוצדורה. החתמנו כ-40 נשים על רצונן להשתתף בבחירות. לפני כשבועיים הועברו הטפסים למזכירות המושב, וזכו לחותמת המאפשרת לנו לבחור. זמן מה אחר כך הוברר לנו שהחותמת נמחקה בטיפקס.

"ב-6 למאי התקיימה בנושא אסיפת ועד. שם הוחלט, כי נשים המעוניינות לממש את זכותן צריכות לענות על שלושה תנאים, בכללם התנאי הבלתי חוקי, לפיו ישולמו כל חובות המשק שלהן לאגודה במלואם – כתנאי למימוש הזכות. ביום שישי האחרון התכנסה אסיפת חירום, בנושא הזה. נודע לי, שהם החליטו להערים עלינו קשיים פרוצדורליים נוספים, הכוללים הצגת מסמכים שונים ומשונים להוכחת חברותנו באגודה. חברי הוועד מסרבים להעביר לי את פרוטוקול הישיבה, האמור להיות פתוח לכל, כך שאיני יודעת את טיב ההחלטות שלהם. לאחרונה הוכנס לרשימת הבוחרים שמה של אישה אחת, שהיא אשתו של אחד המועמדים לוועד".

תירם, העורכת את עיתון המושב, הוסיפה כי בעלה מסייע במאבקה כמין "יועץ מאחורי הפרגוד, אחרי שהיה בעצמו בוועד שנים ארוכות. זה נשמע לו מגוחך ממש שהחברים שלו מגיעים לדרגה כזאת של אבסורד. לדעתי, זוהי רק מלחמת אגו גברית. האנשים פה חושבים שאם אישה תהיה בשלטון זה יאפיל על חוסר העשיה שלהם. כתבתי את דעותיי גם בעלון המושב, ואני חושבת שעכשיו הם מתחרטים על כך שהם בכלל נתנו לי לכתוב שם. מבחינתי זה הפך כבר למלחמה, שאני לא מתכוונת לוותר בה".

הנשים עונות על כל דרישות החוק

מתברר כי הקשיים שמערים ועד המושב מקורם בתקנה ישנה בחוק האגודות השיתופיות, לפיה יכול רק אדם אחד מכל נחלה לבחור ולהיבחר למוסדות המושב. בדרך זו פעלו אמנם מושבים רבים, בעשורים הראשונים לקיומם. התקנה קובעת עוד, כי בן זוגו של חבר באגודה רשומה יוכל להצטרף כחבר רק לאחר שיגיש לאגודה טפסי בקשה רשמיים על רצונו להיות חבר באגודה. טפסים מסוג זה מילאו 40 החברות במושב. החוק קובע עוד, שעל בני הזוג לגור באופן קבוע במושב, ועליהם להחזיק במשק חקלאי בתחומו. תירם וחברותיה עונות, כמובן, על כל הדרישות.

שר החקלאות, שלום שמחון, אמר לוואלה! חדשות, כי "זכותן לבחור ולהיבחר היא זכות מלאה, ואין שום סיכוי שימנעו זאת מהן. אם האסיפה הנוכחית לא תקבל את זכותן, יפסול רשם האגודות את תוצאות הבחירות". מנהל אגף חברה בתנועת המושבים, אברהם שושן, מסר כי בעקבות פניית וואלה! חדשות הוא עוסק עתה במרץ בנושא, מתוך כוונה לדחות את הבחירות במושב בשבועיים שלושה, "כדי שיהיה סיפק בידי הנשים להירשם בפנקס הבוחרים ולהשתתף בבחירות כמתחייב מן התקנון". שושן הוסיף כי למיטב ידיעתו עמקא הוא המושב האחרון בו טרם מימשו הנשים את זכותן לבחור ולהיבחר.

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, יעל דיין, אמרה בתגובה, כי "מדובר בסקנדל, שהמקבילה היחידה הקיימת לו בארץ היא שלילת זכותן של נשים לכהן בבית הדין הרבני". לדברי דיין, על תנועת המושבים "לקחת על אחריות ולהבטיח תקנון מוסדר עם זכות בחירה והיבחרות לנשים". דיין סיפרה, כי לפני שנתיים הועלה הנושא לדיון בוועדה, בעקבות מאבק דומה שהתנהל במושב צוריאל. לדבריה, נציגי תנועת המושבים שנכחו בדיון הוועדה, התחייבו אז שהמקרה לא יישנה.

לאורך השנים, ובעיקר בעשור האחרון, התפרסמו מאבקים אחדים מהסוג שנשות עמקא מנהלות עתה. הנשים נחלו הצלחה בכל אחד מהם. האחרון שבהם נערך כאמור לפני כשנתיים במושב צוריאל, אף הוא בגליל המערבי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully