וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תביעה ייצוגית נגד ארבעה מהמפעלים המזהמים את נחל הקישון

תמר נהרי ו-ורד כהן ברזילי

29.5.2001 / 16:03

הוגשה על ידי "מועדון חתירה חיפה", הממוקם באזור מוצא הנחל לים; "הנחל היה מהגדולים והיפים בנחלי החוף בארץ, והפך להיות מהפגועים והמזוהמים ביותר", נכתב בתביעה

"מועדון חתירה חיפה" הגיש הבוקר לבית משפט השלום בחיפה תביעה ייצוגית כנגד ארבעה מהמפעלים במפרץ חיפה. המועדון מבקש מבית המשפט להורות לכל אחד מהמפעלים להפסיק לאלתר את הזרמת השפכים לנחל הקישון, לעשות כל הדרוש כדי למנוע הישנותו של הזיהום, ולהשיב את מצב הנחל לקדמותו. טרם הוגשו כתבי הגנה.

על פי כתב התביעה, שהוגש על ידי משרד עורכי דין ש. פרידמן, ממוקם מועדון החתירה באזור מוצא נחל הקישון לים, ופעילות החותרים נעשית כולה בנחל, משום שאינה אפשרית במים פתוחים. כשנוסד המועדון היה הקישון פנינת טבע להתפאר בה, כפי שמתואר בכתב התביעה: "הנחל היה מהגדולים והיפים בנחלי החוף בארץ, בעל אוכלוסיית חי מגוונת ועשירה, אולם כיום הפך להיות מהפגועים והמזוהמים ביותר בארץ".

בתביעה נטען כי "למעשה, אין אפשרות לשימוש בנחל לשם פעילות ספורטיבית של חברי המועדון. כל פעילות בנחל, אם היא בכלל מתבצעת, כרוכה בסיכון של ממש לבריאותם ואולי אף לחייהם של חברי המועדון... מי שבכל זאת משתמש במי הנחל... מסתכן בנזקים בריאותיים כגון אלה שנגרמו לספורטאי המשלחת האוסטרלית באסון גשר המכביה וכגון אלו שנגרמו ללוחמי חיל הים שהתאמנו בקישון".

המפעלים שופכים לנחל חומרים מזהמים ופסולת בכמות אדירה

עוד עולה מכתב התביעה, כי הדו"ח השנתי של איגוד ערים חיפה, שפורסם לפני כשנה, מעלה את הממצאים הבאים ביחס לארבע הנתבעות: מפעל "חיפה כימיקלים" שופך לנחל חומרים מזהמים בכמות גדולה, המצטברים בנחל בצורת בוצה רעילה. כמו כן נשפכות ממפעל זה כמויות גדולות מאד של חומצות, ניטראט, שמן, אמוניה, ומתכות כבדות. ממפעל "גדות תעשיות ביוכימיה" נשפכים לנחל חומרים מזהמים הכוללים אמוניה, שמן ומוצקים מרחפים.

ממפעל "דשנים וחומרים כימיים" מוזרמים לנחל אמוניה, מוצקים מרחפים וניטראט. הנתבעת הרביעית, "פז שמנים וכימיקלים", שאינה מוזכרת בדו"ח, מזרימה שפכים המכילים חומרים אורגניים, שמן ושמנים מינרליים.

כתב התביעה מאשים את המפעלים כי "השימוש שעושות הנתבעות במי הנחל כביב שופכין פרטי אליו מוזרמות מדי יום כמויות אדירות של פסולת מזהמת ומסוכנת לבריאות האדם, מהווה למעשה הפקעה של הנחל מרשות הכלל, במטרה להפיק מכך תועלת כלכלית רבה ביותר על חשבון הרכוש הציבורי".

התביעה מבקשת מבית המשפט להכיר בה כתביעה ייצוגית, משום ש"אובדן הנחל כתוצאה מהפיכתו לתעלת שופכין לא יהיה שקול כנגד פיצוי משום סוג שהוא. לפגיעה בערכי טבע יש השלכות מרחיקות לכת אשר אינן ניתנות למדידה או לביטוי בערכים כספיים מדויקים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully