וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מה יפוצץ את שארם?

8.2.2005 / 11:20

מה יגרום לכשלון הפסגה, ולמה דווקא יש לה סיכוי להצליח - המומחים משיבים

דן מרידור - על חשיבות השליטה בשטח

מה השתנה בפסגה הזאת?
"השתנה שבראש הרשות הפלסטינית עומד אדם שאומר שהוא נגד הטרור, והצליח עד עכשיו, בינתיים, להוריד משמעותית את הטרור. מה שמוכיח שלערפאת היה פחות כוח, או שהוא לא רצה להשתמש בו, לא ניסה.

המבחן יהיה אם אבו מאזן יוכל להפוך את זה למצב של קבע, שבו יש לו שליטה על כל נושאי הנשק, ושאיש לא מרים נשק בלי אישור ממנו. במצב כזה, יש עם מי לדבר, ואם נשמור מולו על הסכם, הוא יוכל לכפות אותו. מצד שני, יש סיכון שזה זמני, ושאחרי הפסגה זה יתפרק, ולא יהיה לנו בן שיח שיכול לכפות הסכם.

אם לאבו מאזן באמת יש שליטה ברחוב הפלסטיני, וכל הנשק הוא בשליטתו, אז אנחנו בשינוי משמעותי מאוד ובנקודת מפנה ביחסים."

מה יפוצץ אותה?

"הגורמים שרוצים לפוצץ בצד הערבי הם האיראנים, שיש להם עניין אישית למנוע הסכם שלום, כדי שתשומת הלב לא תהיה על הפרויקט הגרעיני שלהם, אלא על הסיפור הפלסטיני. להם היכולת לטרפד דרך טרור בחזית החיבזאללה בלבנון, שיכולים להצית את הגבול, ובשטחים ובישראל על ידי הסוכנים שלהם שמפעילים אנשים בשטחים.
בנוסף יש גורמים אחרים בתוך הרשות, בשטחי יהודה ושומרון ועזה, שיש להם עניין לפוצץ את התהליך, שאינם מסכימים לתהליך בטווח הארוך, ביניהם חמאס, ג'יהאד איסלאמי והחזית עממית.

אבל זאת לא שאלה של אם יהיה או לא יהיה פיגוע, הבעיה היא שאם יהיה פיגוע סימן שבצד השני לא מנעו אותו. צריך לשים לב לעובדה שאין טרוריסטים יהודים שפוגעים בערבים, ואם יש אז הם מועטים. כי בישראל, כל נושא הנשק נמצא בשליטת המדינה. היתה מחתרת יהודית - אז אסרנו אותם. לכן זו שאלה של שליטה. אם יש שליטה יש סיכוי, אם אין - אז הכל מתפורר.

* עו"ד דן מרידור, כיהן בעבר כשר האוצר וכשר המשפטים, יו"ר ועדת חוץ וביטחון ועוד

ישראל חסון - על חשיבות תיאום הציפיות

מה השתנה בפסגה הזאת?

"הפסגה לא היתה מתקיימת אם הצלחתה לא היתה כבר מונחת בכיס. כל הצדדים המעורבים לא היו משתתפים אם כל הפרטים לא היו סגורים מראש". חסון מסביר כי ההחלטות והאינטרסים של ארגוני הטרור הפעילים, הם שאפשרו את קיום הפסגה הנוכחית. "חלק לא מבוטל של השקט אינו תוצאה של סיכול ישראלי או פלסטיני, אלא החלטה והערכת מצב של הארגונים. את היכולת האופרטיבית לסיכול הרשות צריכה לבנות, וזה ייקח לה לא מעט זמן. את הלגיטימציה ברחוב הפלסטיני לסיכול היא צריכה לבנות בעזרתנו וזה גם ייקח זמן".

מה יפוצץ אותה?

"הדבר שיכול לפוצץ את הכל הוא אובדן האמון של שני הצדדים בכנות הכוונות ובתוחלת של המגעים. יכול להיות פיגוע, אבל אם הצד הישראלי יאמין בכנות הכוונות של הפלסטינים לסכל אותו אז התהליך יכול להימשך. במצב בו יתערער האמון בכנות הכוונות או האינטרסים, בצד הפלסטיני יכולים לחשוב 'לאן זה לוקח אותי? היהודים ייקחו את שלהם ואני לא אקבל שום דבר'.

לדעתי מאוד חשוב להתחיל לעשות תיאום ציפיות סביר. אני חושב שאנחנו משתמשים בכל מיני מונחים כמו הצלחה, אבל לא בטוח שההגדרות שלנו זהות. אין ספק שהחזרה להידברות הוא דבר גדול, אבל המחיר הוא כזה שאני לא בטוח שכולם מתכוונים אליו. אנחנו מצפים לדברים מאוד מידיים וזה תהליך קשה וארוך. זה תהליך שמבוסס על חוסר אמון מאוד עמוק שצריך לייצר אותו מחדש".

*ישראל חסון, סגן ראש השב"כ לשעבר ומשתתף פעיל בשיחות קמפ דיוויד, טאבה ועוד

הרב מנחם פרומן - על חשיבות הכבוד ההדדי

מה השתנה בפסגה הזאת?

"מה שהשתנה זה שיש הנהגה פלסטינית חדשה, והעובדה הזו פותחת פתח. אבל כדי שלא רק ניכנס בפתח הזה, אלא גם נצא ממנו בשלום, צריך לחשוב איך התהליך שמתחיל עכשיו יתקן את התהליך הקודם – את אוסלו. אסור שוב ללכת בנתיב הרגיל של החלטות פוליטיות בלי כבוד הדדי בין העמים, בלי שהפלסטינים ירגישו שניתן כבוד למהות הלאומית שלהם. הרי הסכם כזה כבר היה לנו, והעם הפלסטיני לא קיבל אותו בשום פנים. ולכן אנו זקוקים לא לצעדים פוליטיים והסכמים, אלא למשהו עמוק ובסיסי יותר, שאותו יכולים ליצור אישים מחוץ למערכת הפוליטית – אנשי דת, רוח, זכויות אזרח, משפטנים וכלכלנים. אני כבר נמצא במגעים עם אבו מאזן ועם שמעון פרס להקמת גוף כזה, משום שאני מאמין שכדי שהמערכת הפוליטית תצליח במה שהיא נכשלה עד כה, היא זקוקה לסיוע מגורמים לא פוליטיים".

מה יפוצץ אותה?

"זו שאלה לא חשובה ולא רלוונטית. היא מצביעה על הסתכלות שטחית מדי. יכול להיות חס וחלילה פיגוע גדול שיפוצץ את הוועידה, אבל גם אם היא תצליח זה עדיין לא אומר כלום. הרי באוסלו היתה שורה ארוכה של ועידות שהצליחו – ובכל זאת העם הפלסטיני התקומם, וגם חלק מהישראלים לא קיבלו את הסכם אוסלו. כבר היו הרבה הסכמים של הנהגות פוליטיות, שהעם לא קיבל אותן, לכן אני שוב אומר שבלי גיבוי של העמים שלהם, אין ערך להסכמים פוליטיים".

* הרב פרומן הוא רב היישוב תקוע. נפגש בעבר עם ערפאת ובכירים ברשות בניסיונות גישור וקירוב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully