וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למרות העיצומים: הנגיד יודיע היום על הפחתה של כ-0.3% בריבית

ליאור כגן

29.5.2001 / 11:58

העצמאים: הנגיד מביא להרס המגזר העסקי; נשיא הלשכה קורא לראש הממשלה להתערב מיידית במדיניות בנק ישראל; הפחתת הריבית תצמצם את פער הריביות בין ישראל לארה"ב ל-2.9%

נגיד בנק ישראל, דוד קליין, יודיע היום בשעה 16:30 על התוכנית המוניטרית של הבנק, וככל הנראה יפחית את הריבית המוניטרית במשק בכ-0.3% לרמה של 6.9%. ההחלטה על הורדת הריבית תתקבל למרות העיצומים בבנק ישראל, הנמשכים מזה כ-4 חודשים, שמנעו את קבלת ההחלטה על הריבית בחודש שעבר.

קליין, שהיה נחוש בדעתו לא לפרסם את שיעור השינוי בריבית כל עוד העיצומים בבנק ישראל נמשכים, נכנע ללחצים הרבים שהופעלו עליו, הן מהמגזר העסקי והן מצד ראש הממשלה ושר האוצר, והחליט כי המצב במשק דורש הפחתת ריבית.

הורדת הריבית בשיעור של 0.3% תצמצם את פער הריביות בין ישראל לארה"ב ל-2.9% - עדיין פער גבוה יחסית לפער הריביות בחודשים האחרונים. היום קרא זאב וינר, נשיא לשכת ארגוני העצמאים בישראל, לראש הממשלה להתערב מיידית במדיניות בנק ישראל, הגורמת, לדעתו, לנזקים חמורים למגזר העסקי.

"לא יעלה על הדעת כי הנגיד יעכב את הורדת הריבית לתקופה ממושכת בגלל סכסוך עבודה פנימי בבנק ישראל, ויביא בעקבות כך לקריסתם של עסקים רבים נוספים הנתונים במצב אנוש בגלל המיתון הממושך והחרפתו בשל המצב הבטחוני", מציין וינר.

"כל יום שחולף מבלי שננקטת מדיניות קבועה של הורדת הריבית הריאלית בקצבים מהירים, מביא לבעיות נוספות בעסקים המתקשים להיחלץ מקשייהם החמורים, ומונע את יציאת המשק מהמיתון הכבד, על כל ההשלכות החמורות הנובעות מכך", אומר וינר.

"הורדת הריבית עליה החליט הנגיד היא בבחינת לעג לרש ואינה פותרת את הבעיה הבסיסית של המשק הנתון בעיצומו של משבר עמוק. אסור להשאיר לבנק ישראל, שהוא בבחינת היועץ הכלכלי של הממשלה בלבד, לקבוע את המדיניות המוניטרית שבה תלוי כל המשק", מסכם נשיא לשכת ארגוני העצמאים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully