וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממשלה אישרה הקמת ועדת חקירה ממלכתית בעקבות אסון ורסאי

29.5.2001 / 9:49

הוועדה צפוייה לבדוק את מצבם הבטיחותי של מבני ציבור והליכי רישוי מבנים; אולמרט דוחה את דרישת המשטרה להפסיק את הבדיקה הפנימית בעירייה; צו סגירה לשני אולמות בחיפה ובירושלים

הממשלה אישרה הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק נושאים של בטיחות מבנים ורישוי בניה בארץ, בעקבות אסון ורסאי. הצעתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, התקבלה ברוב של 19 שרים מול שר אחד שהתנגד - השר עוזי לנדאו.

שרון צפוי לבקש מנשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, למנות את הוועדה ואת השופט שיעמוד בראשה. ב"ידיעות אחרונות" דווח כי בערב החג החלו מגעים בין לשכת ראש הממשלה לבין לשכת היועץ המשפטי לממשלה בהם הוחלט על קווי המתאר וכתב הסמכות של הוועדה. בין השאר, תשקול הוועדה על ביצוע סקר ארצי באשר למצבם של מבנים ומקומות ציבוריים, בכדי לאתר סכנות צפויות וכן תבדוק את הליך רישוי עסקים, בניה ואכיפת תקנות.

ועדת חקירה ממלכתית הינה בעלת סמכות זהה לבית משפט ובסיום דיוניה היא מגישה את מסקנותיה לממשלה על גבי דו"ח רשמי. המלצות ועדה מסוג זה אינן מחייבות את הממשלה אך היא חייבת לבחון אותן ולייחס להן חשיבות.

הכנסת תייחד מחר את דיוניה לאסון באולמי ורסאי. חברת הכנסת נחמה רונן מתכוונת להגיש הצעת חוק שקובעת כי במקרה של אסון דומה יהיה ניתן להטיל אחריות פלילית על פקידים ברשות המקומית שהתרשלו באכיפת תקנות הבניה והחוקים בתחום רישוי המבנים. "מה שקרה בירושלים זה רק קצה הקרחון של תופעה הרבה יותר רחבה שאינה פוסחת כמעט על אף רשות. הנורמה היא שקודם מקימים עסק ומתחילים לעבוד ורק אחר כך טורחים להשיג רשיון, אם בכלל", אומרת ח"כ רונן.

סגן שר התעשייה והמסחר, אלי בן מנחם, הורה על הקמת ועדת מומחים שתבחן את הדרכים להגברת אכיפת התקנים המחייבים בתחום הבנייה. הוועדה, בראשות מנכ"לית מכון התקנים, זיוה פתיר, תגיש את המלצותיה תוך 30 יום.

השלטון המקומי ביצע בדיקה במהלך החג בה אותרו כ-6,500 מבנים בהם נעשה שימוש בשיטת הבנייה "פל-קל", השיטה שבה נעשה שימוש בבניית תקרת האולם שקרסה. ממרכז השלטון הוצאה הנחיה לראשי הרשויות לבדוק את מוסדות הציבור בשטחן ולחייב את בעלי הנכסים הפרטיים לבצע בדיקה הנדסית במבניהם ולהעביר את התוצאה לרשות המקומית.
ראש עיריית חיפה, עמרם מצנע, הוציא היום צו סגירה לאולם השמחות "רויאל קלאסיק" שבמפרץ חיפה. גלי צה"ל מדווח כי הצו הוצא לאחר שבדיקה העלתה כי האולם נבנה לפני כחמש שנים בשיטת ה"פל-קל".

עיריית ירושלים ערכה היום ביקורות במספר אולמות אירועים בעיר.
בעקבות הבדיקה מתכוונת העירייה לבקש מבית המשפט להוציא צו סגירה מיידי לאולם "מרומי שרון" בתלפיות לאחר שהתברר כי באולם נערכו שיפוצים לאחרונה והוסרו עמודי תמיכה.

אולמרט: אף אחד לא יכול להורות לי לא למלא את תפקידי

ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, מכחיש הבוקר כי המשטרה דרשה מהעיריה להפסיק את בדיקתה בנושא האסון באולמי ורסאי, בשל חשש לשיבוש החקירה המשטרתית.

אולמרט אמר הבוקר לגלי צה"ל: "אני מודיע כי אף אחד בעולם, גם לא משטרת ישראל ולא שום גורם אחר, לא יכול להורות לי לא למלא את תפקידי בנושאים שאני אחראי להם על פי דין. אני אבדוק את תפקוד העיריה בכל הנושאים הקשורים לעניין, אני לא אפסיק בזה".

ראש העיר תקף את העיתונים על "הנוסח הנבזי ורווי שקרים והמצאות ודמיונות". כמו כן טען כי הודעת המשטרה לעיריה היא "הודעה ליחסי ציבור" והכחיש כי היתה פשיטה משטרתית על העיריה. מהמשטרה נמסר בתגובה לדבריו של אולמרט, כי הודעתה לעיריה היא הנחיה בעלת תוקף חוקי וכי אם תמשיך העיריה בחקירתה יהיה חשש לשיבוש החקירה הפלילית בעניין.

המשטרה פנתה לעיריית ירושלים במהלך החג בדרישה להפסיק את החקירה הפנימית שביצעו בנושא האסון באולמי ורסאי וזאת מתוך חשש לשיבוש החקירה המשטרתית. גורם משטרתי הסביר כי "חלקה של עיריית ירושלים בפרשה המזעזעת הזו, תיחקר לעומק". לדברי אותו גורם לעיריה אסור לבצע חקירה במקביל למשטרה מפני שחקירה כזו "יכולה להוות שיבוש חמור של החקירה".

ראש צוות החקירה, נצ"מ שאול נעים, הורה לאנשיו לאסוף את כל המסמכים הרלוונטים לחקירה ממשרדי עיריית ירושלים. המשטרה תחקור גם ידיעות לפיהן ניתנו טובות הנאה לעובדי עיריה ואלה סיפקו לבעלי אולמי ורסאי אישור להפוך מבנה תעשיה לאולם שמחות.

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, החליט היום להעביר את חקירת האסון ליחידה הארצית לחקירות הונאה. אהרונישקי קיים היום דיון, במהלכו קיבל סקירה מקיפה מצוות החקירה המיוחד על הפעולות שנעשו עד כה. בסיום הדיון החליט המפכ"ל כי עקב היקף, מורכבות ורגישות החקירה ועקב העובדה שהוקמה ועדת חקירה ממלכתית, היא תועבר לטיפול ביחידה הארצית לחקירות הונאה.

בתוך כך הוארך היום מעצרו של חשוד נוסף בפרשת התמוטטות אולמי "ורסאי". האיש, אורי פסח, שימש מהנדס שכיר של ממציא שיטת ה"פל קל" אלי רון בין השנים 83'-90'. הוא חשוד בגרימת מוות ברשלנות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully