וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אבו מאזן: הגעתי להפסקת אש עם הארגונים

7.2.2005 / 14:03

וייסגלס ודחלאן יסכמו פרטי הפסגה, שתיפתח מחר בפגישה בין שרון ואבו מאזן. פעיל חמאס ופעילת ג'יהאד נעצרו בחשד שתכננו פיגועים. גורמים פלסטינים: חיזבאללה הגדיל התשלום על פיגועים

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אמר במסיבת עיתונאים, כי הצליח להגיע להסכמה על הפסקת אש עם הפלגים הפלסטינים. בקול ישראל דווח, כי הוא שב והביע את מחוייבותו למימוש מפת הדרכים.

נציגי ישראל והפלסטינים ייפגשו היום בתל אביב כדי לסכם את הפרטים האחרונים של פסגת שארם-א-שייח, שצפויה להיפתח בעוד פחות מ-24 שעות. בגלי צה"ל דווח, כי יועץ ראש הממשלה, דב וייסגלס, ייפגש בצהריים עם מוחמד דחלאן, יועצו לענייני ביטחון של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, כדי לסכם את כללי הפרוטוקול האחרונים לקראת הפסגה.

אתמול נפגש וייסגלס עם המארחים המצרים, וסיכם כי הפסגה תיפתח בפגישה בארבע עיניים בין ראש הממשלה, אריאל שרון, ליושב ראש הרשות, אבו-מאזן. לאחר מכן ישאו שני המנהיגים הצהרות חגיגיות, יחד עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, ועבדאללה מלך ירדן. כמו כן, הוחלט כי לא תוצג הודעת סיכום משותפת בתום הפסגה.

בקרב גורמי הביטחון בישראל גובר החשש כי ארגוני הטרור, ובראשם החיזבאללה, ינסו לטרפד את פסגת שארם באמצעות התנקשות בחייו של יו"ר הרשות, אבו-מאזן, או על ידי ביצוע פיגוע גדול. כך דווח בגלי צה"ל.

בתוך כך, גורמי ביטחון פלסטינים טוענים, כי חיזבאללה הגדיל בצורה משמעותית את הסכומים שהוא מוכן לשלם בעבור פיגועים בשטחים וירי קסאם. בקול ישראל דווח, כי הארגון מוכן לשלם כעשרים אלף דולרים לפעיל שיגייס מחבלים ויוציא לפועל פיגוע התאבדות, לעומת אלף דולרים ששילם עד היום. על ירי קסאם מצולם, מוכן חיזבאללה לשלם עשרת אלפים דולרים.

גורמים ברשות דיווחו, כי פעילים בארגוני טרור פלסטינים, אשר יצאו לאימונים בסוריה ובלבנון ואשר נדרשו על ידי הרשות להפסיק פעילותם, השיבו כי ייענו רק אם יקבלו מישרה או משכורת נכבדה.

כוח תותחנים עצר הבוקר בשוקבה שליד מכבים פעיל חמאס, שעל פי החשד תכנן להוציא לפועל פיגועי התאבדות בישראל בימים הקרובים. ברמאנה, מערבית לג'נין, עצר כוח צנחנים פעילת ג'יהאד, בחשד שהתכוונה לשמש כמחבלת מתאבדת. כך דווח בגלי צה"ל. מעבר קרני שבצפון רצועת עזה נפתח מחדש למעבר סחורות חקלאיות וסיוע הומניטרי.

כתבי "הארץ", גדעון אלון ורוני זינגר, מוסיפים:

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נפגש אתמול עם הגנרל מוסטפא אלבוחיירי, סגנו של השר המצרי לענייני מודיעין, ברצועת עזה ודן עמו בתוכנית הרשות לאיסוף הנשק הלא-חוקי של הארגונים. בפגישה, שהתקיימה בנוכחות ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ברצועת עזה ובגדה המערבית, דנו הצדדים בהרחבה בתוכנית לאיסוף כלי הנשק הלא-חוקיים של הארגונים הפלסטיניים - בהם גם חמאס וג'יהאד איסלאמי. אחד ממשתתפי הפגישה העריך אמש, כי "התוכנית לאיסוף הנשק תצא אל הפועל בתקופה הקרובה".

לפי מקורות פלסטיניים, המשלחת המצרית דנה עם ההנהגה בצורכי מנגנוני הביטחון, כמו ציוד ואימונים, אך מרבית הפגישה עסקה בתוכנית לאכיפה מוחלטת של הפסקת האש בשבועות שלאחר פסגת שארם.

124 חברי המועצה המהפכנית של תנועת הפתח קיבלו אמש החלטה, ולפיה הזרועות הצבאיות של הארגון לא יבצעו פיגועים בתחומי ישראל, ויסכימו להפסקת אש הדדית מלאה בשטחים. ההחלטה, שהתקבלה בתום יומיים של דיון, תאפשר לאבו מאזן להכריז על הפסקת אש בפסגת שארם א-שייח ביום שלישי השבוע. כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית חשפו אתמול מנהרה נוספת באזור רפיח, המשמשת להברחת נשק ממצרים. דחפור של הרשות הרס את המנהרה.

המשטרה מגבירה הכוננות

שר הביטחון, שאול מופז, אמר אתמול, כי אישר את שחרורם של שניים מתוך שישה פלסטינים, שאבו מאזן ביקש לשחררם. את הבקשה העביר למופז יועצו לענייני ביטחון של אבו מאזן, מוחמד דחלאן. אחד מהמשוחררים הוא בנו של בכיר הפתח הכלוא, מרואן ברגותי, קסאם בן ה-19, שהואשם בסדרת פיגועי ירי בגדה, שבאחד מהם נפצע ערבי ישראלי. שר הביטחון וראש הממשלה, אריאל שרון, אמרו כי אין כל יסוד לידיעות כאילו רוצחי השר רחבעם זאבי ישוחררו מהכלא, והבהירו שהדבר אינו עומד לדיון.

השרים צחי הנגבי ודני נווה תקפו את ההצעה לשחרר אסירים ביטחוניים. נווה אמר, כי "בזמן שאנו עושים, הפלסטינים רק מבטיחים". הנגבי אמר: "אני מתנגד לשחרור רוצחים, לא אכפת לי שהם זקנים. כל מי שתיכנן רצח אין לשחררו, גם אם הוא קשיש". הנגבי התייחס בדבריו לסיכום בין ישראל והרשות, להקים ועדה משותפת שתבחן את סוגיית האסירים, ותתכנס לאחר הפסגה שתתקיים בשארם-א-שייח ביום שלישי. הוועדה המשותפת תדון בבקשות הרשות לשחרר אסירים נוספים, ובראשם 237 פלסטינים, המרצים מאסרי עולם על רצח ישראלים ("בעלי דם על הידיים" במינוח הישראלי), שהורשעו לפני הסכם אוסלו ב-1993. ועדה בראשות מנכ"ל משרד המשפטים, אהרן אברמוביץ', מכינה כעת את רשימת המועמדים לשחרור.

מופז אמר בישיבת הממשלה גם, כי יש הקפאה זמנית בפעילות נגד מבוקשים פלסטינים. עם זאת, לדבריו, המבוקשים צריכים לעמוד בכמה תנאים כדי שישראל לא תרדוף אחריהם: עליהם להפסיק כל פעילות טרור ולהפסיק להיות חברים בארגוני טרור; עליהם להתייצב במשרדי הרשות למסור את כלי נשקם; יוטל עליהם פיקוח של שירות הביטחון הפלסטיניים, והם לא יורשו לצאת מהערים שיועברו לשליטת הרשות. פרק הזמן שבו יוגבלו לעיר מגוריהם ייקבע בידי ועדה משותפת. מופז הדגיש כי רק לאחר שיעמדו בכל התנאים, יוקפאו המאמצים ללכוד אותם, וכי בכל מקרה אין מדובר בחנינה גורפת.

משטרת ישראל החליטה אתמול להגביר את הפעילות המבצעית במחוזות השונים לקראת הפסגה בשארם א-שייח. בהערכת מצב שהתקיימה הבוקר במשטרה, הוחלט לתגבר את הביטחון השוטף בארץ. מחסומים יוצבו מאזור קו התפר ועד לערים השונות וייערכו סיורים גלויים וסמויים. מחר תיערך הערכת מצב נוספת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully