וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראש השב"כ ייפגש עם ג'בריל רג'וב ברמאללה

29.5.2001 / 7:12

בעקבות מאמציו של השליח האמריקאי ברנס, הסכימו הצדדים לקיים פגישות ביטחוניות בימים הקרובים; שרון מציע: פעימה שלישית של נסיגה בתום תקופת צינון; ערפאת מסרב להכריז על הפסקת אש

ישראל והפלסטינים צפויים לחדש את שיתוף הפעולה הביטחוני ולקיים היום פגישה ביטחונית לראשונה מזה כחודשיים. בפגישות צפויים להשתתף מהצד הישראלי ראש השב"כ אבי דיכטר, וקצינים בכירים ביניהם אלוף פיקוד המרכז, יצחק איתן. הפגישה תיערך בחסות נציגי הסי.איי.איי. ב"ידיעות אחרונות" נכתב כי הפגישה היום תעסוק בנושא הביטחון ביהודה ושומרון, וכי מחר תתקיים פגישה שתעסוק בנושא הביטחון ברצועת עזה. הפגישות הביטחוניות סוכמו על ידי השליח האמריקאי וויליאם ברנס בתום פגישותיו עם ראש הממשלה אריאל שרון ויו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת.

ברנס נפגש ביומיים האחרונים מספר פעמים עם חברי המטבחון המצומצם: שרון, שר החוץ שמעון פרס ושר הביטחון בנימין בן אליעזר. ב"מעריב" פורסם כי שרון הציע לפלסטינים, באמצעות ברנס, להתחיל כבר הערב ביישום דו"ח מיטשל כשהצעד הראשון הוא הכרזה על הפסקת אש. שרון אמר לשליח האמריקאי כי ישראל מקבלת את המתווה של הדו"ח, אך מסרבת להצעת ערפאת לחדש את המו"מ המדיני "עד שלא תהיה הפסקת אש".

עוד אמר היום ראש הממשלה כי פגישות התיאום הבטחוני, שייערכו הערב בין נציגי ישראל והרשות הפלסטינית, הן רק תחילתה של דרך ארוכה: "זה עדיין בהחלט רחוק מאד ממה שאני מצפה. אני מצפה להכרזה חד-משמעית וביצוע של אותה הכרזה".

ברנס מנסה בשלב זה להגיע להסכמה על לוח זמנים לפיו בשלב השלישי תתחייב ישראל להקפאת ההתנחלויות. שרון טוען כי צעדים אלה אמורים להיקבע במסגרת מו"מ. שרון הציע לפלסטינים בתמורה לבצע פעימה שלישית של נסיגה בשטחים בתום תקופת צינון ורגיעה.

בגלי צה"ל פורסם כי חבר הקבינט הפלסטיני, סאיב עריקאת, נפגש הלילה ביריחו עם בכירים ישראלים. בפגישה עלה נושא יישום דו"ח ועדת מיטשל. הערב אמור ג'יבריל רג'וב, ראש מנגנון הביטחון המסכל בגדה, להיפגש ברמאללה עם ראש השב"כ הישראלי, אבי דיכטר.

ישראל מתכוונת לדבוק בהפסקת האש החד צדדית כל עוד נמשכות פעולות התיווך האמריקאיות. בראיון לגלי צה"ל אמר הבוקר פרס כי הפסקת האש תימשך כיוון שהיא משרתת את צרכי ההסברה הישראלים בעולם. עם זאת, אמר אתמול בן אליעזר כי מאז ההכרזה הישראלית על הפסקת האש , אירעו 97 פיגועים. שרון הבהיר לברנס כי "ישראל לא תוכל להבליג ללא סוף". הפלסטינים טוענים לעומת זאת, כי ישראל 'משקרת' בנוגע להפסקת האש, וכי מאז יום חמישי הפרה ישראל את הפסקת האש 96 פעמים.

ב"הארץ" נכתב כי ברנס דיווח אמש למטבחון כי ערפאת מסרב להכריז על הפסקת האש, אולם הוא נתן את הסכמתו לחידוש התיאום הביטחוני. מקורות פלסטינים מסרו כי עד אמש לא נתן ערפאת כל הוראה לכוחותיו להפסיק את האש נגד ישראל. בלשכת ערפאת טוענים כי הפלסטינים מוכנים לקבל את דו"ח מיטשל כמקשה אחת, ולא לחלקו לצעדים הדרגתיים, כפי שדורשת ישראל.

עראפת: ארה"ב צריכה ליטול חלק פעיל בשיחות הבטחוניות, לא רק לצפות מהצד

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, אמר היום כי נציגי ארה"ב, שבחסותם יתחדשו הערב שיחות התיאום הבטחוניות בין ישראל לרשות, צריכים ליטול חלק פעיל בשיחות ולא להיות רק בחזקת צופים מהצד במגעים שבין הצדדים. עקב מאמציו של השליח האמריקאי למזרח התיכון, וויליאם ברנס, שמדלג בין הצדדים, יתחדשו המגעים לראשונה מאז חודש אפריל.

לאחר פגישה במוסקבה עם שר החוץ הרוסי, איגור איבאנוב, אמר עראפת לעיתונאים כי ישראל ביקשה שלפני שיחודשו המגעים המדיניים בין הצדדים, יתקיימו שיחות תיאום בטחוניות, שיועדו בהתחלה ליום א' האחרון ואז נדחו להיום: "אנו לא מתנגדים לקיום פגישה כזו (בנושא הביטחון). אבל אנחנו מאמינים ששליחי ארה"ב צריכים לקחת חלק פעיל בשיחות ולא רק להשגיח".

עראפת והשר איבאנוב קראו לשיתוף פעולה בינלאומי, במאמץ למגר את האלימות המשתוללת במזרח התיכון בשמונת החודשים האחרונים. איבאנוב הוסיף כי רוסיה, שהיתה בעבר שותפה שוות - משקל לארה"ב בשיחות השלום באזור, "מדברת בקול אחד" עם וושינגטון.

הפלסטינים שוקלים לתבוע את ישראל על נזקי האינתיפאדה

כתבנו שי שריג מוסיף:

שר התכנון הפלסטיני, נביל שעת', אישר הבוקר כי בימים הקרובים צפויים להתקיים פגישות בין ישראל לפלסטינים הן בדרג המדיני והן בדרג הביטחוני במטרה לגבש תוכנית ליישום המלצות דו"ח מיטשל והיוזמה המצרית-ירדנית.

שעת' הוסיף: "אנו מעונינים לשוב לכינוס נוסף בשארם א-שייח', ובעקבותיו להקים ועדת פיקוח ומעקב אחר יישום ההסכמים, שתהייה מורכבת מנציגי הצדדים שהשתתפו בשארם א-שייח'. עלינו לקבל ערבויות מהממשל האמריקאי ליישום ההסכמים". הצד הפלסטיני גם דורש הכרזה ישראלית מפורשת על הפסקת כל סוגי ההתנחלויות והפסקת ההתקפות נגד הפלסטינים. השלב הבא, מציין שעת', יהיה יישום הסכמי הביניים, שחרור האסירים, פתיחת המעבר הבטוח וכו'.

שר השלטון המקומי ברשות הפלסטינית, הדוקטור סאיב עריקאת, גילה כי הרשות הפלסטינית בוחנת בימים אלה אפשרות לתבוע מישראל פיצויים על הנזקים וההפסדים שנגרמו לעם הפלסטיני כתוצאה מהעימותים שהתנהלו במהלך אינתיפאדת אל-אקצה. עריקאת, שסייר אתמול במספר מקומות שנפגעו כתוצאה מהפגזות צה"ל באזור יריחו, טען כי ישראל מפרה את אמנת ג'נבה, הקוראת לספק הגנה לאזרחים במהלך מלחמה.

גורמים פלסטינים בכירים טוענים, בעקבות הפגישה עם השליח האמריקאי ברנס, כי ממשלת ישראל מנסה להתחמק מיישום המלצות מיטשל ולהתמקד אך ורק בסעיף הקורא להפסקת האלימות. בכיר פלסטיני מזהיר כי עמדתו הנוכחית של שרון תכשיל את המאמצים שעושה השליח האמריקאי. "על הממשל האמריקאי לדאוג ליישום מלא של המלצות מיטשל", מציין הבכיר הפלסטיני.

ברנס ייפגש היום עם משלחת פלסטינית ולאחר מכן ייצא לעמאן. שגריר ארה"ב בישראל, מרטין אינדיק, והקונסול האמריקאי הכללי בירושלים, רונאלד שלייקר, ימשיכו את המגעים מול הצד הפלסטיני

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully