וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרקליט המדינה תומך בצמצום זכות השתיקה

6.2.2005 / 10:08

בעקבות חקירות גלעד שרון הציעה המשטרה לשנות את זכות השתיקה, כך שהיא תאפשר רק הימנעות מהפללה עצמית. היועץ מזוז יהיה זה שיחליט אם להגיש לכנסת הצעת חקיקה ברוח זאת

פרקליט המדינה, ערן שנדר, והמשנה לו, יהושע למברגר, החליטו לתמוך בהצעת המשטרה לצמצם את זכות השתיקה הגורפת של חשודים בחקירות, כך שזכות השתיקה תכלול רק את זכותו של חשוד לא לומר דבר שיפליל את עצמו ולא להעיד במשפטו. "מעריב" מדווח הבוקר, כי השניים תומכים בעיגון השינוי בחקיקה, דבר הצפוי לגרור מאבק משפטי ופוליטי מורכב.

כיום מוקראת לכל נחקר במשטרה האזהרה הבאה: "אין אתה חייב לומר דבר. כל מה שתאמר עשוי לשמש ראיה נגדך. הימנעותך מלהשיב לשאלות, עלולה לחזק את הראיות נגדך". זכות השתיקה הגורפת של נחקרים אינה מעוגנת בחקיקה, אלא נקבעה בפסיקות של בתי המשפט והוכנסה לפקודות המשטרה על פי הוראת היועץ המשפטי לממשלה.

על פי הצעת המשטרה, ישונה נוסח האזהרה לנחקרים, ובמקום המלים "אין אתה חייב לומר דבר", ייאמר "אין אתה חייב לומר דבר שיפליל אותך". משמעות התיקון היא, שחשודים ייאלצו לשתף פעולה עם חוקריהם בכל מרכיבי החקירה, למעט מתן תשובות לשאלות מפלילות.

היוזמה לשנות את זכות השתיקה עלתה באגף החקירות של המשטרה, בעקבות שתיקתו בחקירות של גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה, אריאל שרון. שרון טען, כי במסגרת זכות השתיקה הוא אינו חייב למסור לשוטרים מסמכים שונים, אך בית המשפט העליון קבע בדיון בעניין, כי שרון ימסור לבית המשפט את המסמכים, והוא יחליט אלו מהם מפלילים ולא יימסרו למשטרה. בכך, למעשה, צמצם בית המשפט את זכות השתיקה הגורפת של חשודים.

מי שיצטרך להכריע בנושא במשרד המשפטים הוא היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שאמור להיות זה שיגיש לכנסת את יוזמת החקיקה. למהלך מתנגדים הסניגוריה הציבורית והיועצת המשפטית של המשרד לביטחון פנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully