וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פולין: הכנסייה הקתולית התנצלה על חלקה בטבח יהודי ידוובנה

27.5.2001 / 17:12

בפוגרום נרצחו 1,600 תושביה היהודים של העיירה ידוובנה ב-1941 בידי שכניהם הפולנים, והכנסייה הואשמה שליבתה את הרגשות האנטישמיים; רבה של וורשה: זהו צעד גדול לפיוס

הכנסייה הקתולית בפולין צעדה היום צעד נוסף לקראת התפייסות עם הקהילה היהודית העולמית. בטקס רב משתתפים בוורשה נערכה היום תפילה שבה התנצלו על טבח היהודים בידוובנה שבצפון פולין ב-1941 ועל הסבל שגרמו פולנים קתולים ליהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה. בפוגרום נרצחו 1,600 תושביה היהודים של העיירה ידוובנה בידי שכניהם הפולנים, והכנסייה הואשמה שליבתה את הרגשות האנטישמיים באזור.

מציאת קבר האחים עלתה לכותרות לפני כשנה כאשר פורסם הספר "השכנים", שכתב הסופר היהודי יאן גרוס, ובו חשף לראשונה כי פולנים, תושבי העיר, ולא גרמנים, הם שטבחו את יהודי ידוובנה והחרימו את בתיהם ורכושם. הם הוכו ונשרפו חיים בידי האיכרים הפולנים, אלם רוב הפרטים על שאירע אז עדיין לא נודעו.

"אנו מתנצלים בפני אלוהים בשמם של אותם אזרחים שביצעו את הטבח", נאמר בהודעה. בכניסה הקתולית הגדולה בוורשה נערך היום טקס זיכרון לנרצחים בהשתתפות בכירים בכנסייה. רבה של וורשה, הרב מיכאל שודריך, הביע סיפוק מההתנצלות הפולנית, אולם הדגיש כי פולנים רבים עדיין רואים עצמם כקורבנות של המלחמה ולא ככאלה שנטלו בה חלק וסייעו לנאצים לגלות, לחשוף ולרצוח יהודים במהלך השואה. הפרסום עורר בפולין סערה ציבורית, שכן עד פירסומו ראו עצמם הפולנים כקורבנות הנאצים ולא כרודפים.

ואולם הקרדינל יוזף גלמפ, מבקש לנצל את ההזדמנות כדי להביע התנצלות מקיפה יותר. ראשי הכנסייה הפולנית אומרים, כי הם מקווים שבקשת הסליחה תהיה נקודת ציון בדרך להתפייסות עם קבוצות בעולם היהודי, שלעתים קרובות מאשימות את הכנסייה באנטישמיות. כ-90 אחוזים מתושבי פולין מגדירים עצמם כקתולים. בראיון לעיתון פולני אמר גלמפ, כי יש להרחיב את בקשת הסליחה, מכיוון שידוע שפולנים סייעו ברצח יהודים גם במקומות אחרים. "ברצוננו לבקש מחילה מהאל כמו גם מהקורבנות, על כל הפשעים שעשו פולנים כנגד יהודים", אמר.

הרב שודריך אמר כי התרגש למשמע ההודאה כי יש לבקש מחילה מהאל על פשעים שכאלה. הוא הוסיף כי "הטקס אחד הצעדים החשובים בדרך לפיוס בין קתולים ליהודים". עם זאת, מתח שודריך ביקורת על הצעתו של גלמפ, שגם היהודים יתנצלו על פשעים שביצעו קומוניסטים יהודים כנגד פטריוטים פולנים לאחר המלחמה. הוא אף דחה הזמנה של הקרדינל להיות נוכח בטקס לערב חג השבועות, שחל היום.

קבר האחים ייפתח וגופות היהודים ייבדקו

בשבוע שעבר החלו חוקרים במבצע לפתיחת קברי אחים ובדיקת גופותיהם של 1,600 יהודים שנרצחו. מטרת המבצע היא להכריע האם הם נרצחו בידי הנאצים, או בידי פולנים.

בדיקת הגופות נעשתה ביוזמת המכון הפולני הלאומי לזיכרון, גוף ממשלתי החוקר פשעי מלחמה. שר המשפטים של פולין, לך קאסינצקי, לא מסר הודעה מראש על תחילת הבדיקות, למרות התנגדות של ראשי הקהילה היהודית. רבני הקהילה טענו שמדובר בחילול כבוד המת, אך לאחר שהוחלט עליה הרבנים יפקחו על תהליך הבדיקות.

המשטרה המקומית סגרה את שדה השיפון בפרברי ידוובנה, שם קבורים רובם של יהודי העיירה שנרצחו. בספר "שכנים" נטען כי תושבי העיירה רצחו את היהודים ואז שרפו את גופותיהם. לדברי המחבר, זו היתה יוזמה מקומית של הפולנים, שלא פעלו בהוראת הנאצים ששלטו אז באזור. הסטוריונים פולנים ואנשי העיירה טענו כי הרצח בוצע על ידי גרמנים, או על ידי מעט פולנים כפריים. רשויות העיירה מתכוונות להקים במקום אנדרטה במלאת 60 שנה לטבח, בעשרה ביולי 2001 בנוכחות נשיא פולין, אלכסנדר קוואסניוובסקי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully