וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שליש מתלמידי התיכונים בארה"ב: להגביל העיתונות

2.2.2005 / 11:48

36% מנשאלי סקר ענק אמרו שעל התקשורת לקבל אישור ממשלתי לפני פרסום ידיעות. 75% סברו בטעות שיש חוק נגד שריפת הדגל כמחאה. הממצאים תואמים לסקרים בקרב מבוגרים בנושא

אחד מכל שלושה תלמידי תיכון בארה”ב סבור שיש להטיל יותר הגבלות על העיתונות, ושיעור גדול יותר של תלמידים אומרים, שעל כלי תקשורת לקבל אישור ממשלתי לפני שהם מפרסמים ידיעות. כך עולה מסקר רחב היקף שפורסם אמש.

בעיתון יו.אס.איי. טודיי דווח כי הסקר, שנערך בקרב 112,003 תלמידי תיכון, מלמד ש-36% מבני הנוער האמריקאים מאמינים שעל עיתונים לקבל "אישור ממשלתי" לידיעות בטרם פרסומן. 51% סבורים שיש להתיר להם לפרסם בחופשיות ול-13% אין דעה.

לשאלה אם העיתונות נהנית כיום מ"חופש רב מדי", לא מספיק או פחות או יותר במידה הנכונה, ענו 32% "יותר מדי" ו-37% אמרו שמידת החופש הנוכחית היא הנכונה. 10% אמרו שלא מספיק.

הסקר, שנושאו היה זכויות על פי התיקון הראשון לחוקה האמריקאית, בוצע על ידי אוניברסיטת קונטיקט. כמו כן נשאלו 327 מנהלי בתי ספר ו-7,889 מורים.

"ילדים לא לומדים מספיק על התיקון הראשון"

הממצאים אינם מפתיעים את ג'ק דבוראק, מנהל המכון לעיתונות בבתי ספר תיכוניים באוניברסיטת אינדיאנה. "אפילו עיתונאים מקצועיים רבים אינם מודעים לרבות מן החירויות הקשורות לתיקון הראשון".

לדבריו, הסקר מאשר "את מה שאנשים שמתעניינים בנושא יודעים זה זמן רב: ילדים לא לומדים מספיק על התיקון הראשון בשיעורי היסטוריה, אזרחות או ספרות. הממצאים תואמים גם לסקרים שנערכו בקרב מבוגרים בנושא.

"זה חלק מהחוקה שלנו, כך שזה צריך להיות חלק מתוכנית הלימודים", אומר דבוראק, שעובד עם תלמידים-עיתונאים מאז 1968.

על אף שרוב גדול מקרב הנשאלים אמר שיש להתיר למוסיקאים ולאחרים להביע "עמדות לא פופולריות", 74% אמרו שאסור להרשות לאנשים לשרוף או להשחית את דגל ארה"ב כהצהרה פוליטית, ו-75% האמינו בטעות שהדבר אסור על פי חוק.

בית המשפט העליון של ארה"ב קבע בשנת 1989, כי שריפתו או השחתתו של הדגל מוגנות על ידי חופש הביטוי. הקונגרס דן מאז לעתים מזומנות בתיקון שיאסור על השחתת דגלים, אולם אף תיקון כזה לא עבר בבית הנבחרים או בסנאט.

התיקון הראשון לחוקה האמריקאית קובע: "הקונגרס לא יחוקק כל חוק הנוגע למוסד של דת, ולא כזה המונע את קיומם החופשי של פולחני דת, ולא כזה המגביל את חופש הדיבור, או זה של העיתונות, או את זכותם אנשים להתכנס בדרכי שלום, ולעתור בפני הממשלה לתיקון עוולות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully