וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שטרית: לא יוקמו יישובים בגדה עבור המפונים

1.2.2005 / 16:32

ממנהלת ההתנתקות נמסר, כי 38 משפחות, מאלי סיני וניסנית, הסכימו לעבור למושב בת הדר ליד אשקלון תמורת חצי דונם ו-30 אלף דולר. הפינוי מותנה בקבלת חוק הפינוי-פיצוי

מנהלת ההתנתקות הונחתה שלא לאפשר הקמת יישובים חדשים מעבר לקו הירוק, כדי לשכן בהם מתנחלים שיפונו במסגרת תכנית ההתנתקות. בגלי צה"ל דווח, כי השר מאיר שטרית, האחראי על חוק "פינוי-פיצוי", אמר כי אנשים שירצו לעבור באופן פרטי ליישובים הללו יוכלו לעשות זאת, אך לא במסגרת קבוצתית. בוועדת החוקה, חוק ומשפט, אמר השר שיטרית, כי הממשלה לא תקים יישובים בגדה שיחליפו את ההתנחלויות שיפונו.

השר לאיכות הסביבה, שלום שמחון, ביקש מראש הממשלה לא ליישב מתנחלים שיפונו מרצועת עזה באיזור חולות ניצנים, שחלקים גדולים ממנו מוגדרים כשמורת טבע. לדבריו, מדובר בחולות האחרונים שנשארו ברצועת החוף בישראל והתיישבות בהם עלולה לגרום לפגיעה קשה בבעלי החיים. בגלי צה"ל דווח, כי שמחון אמר בפנייתו, ש"אסור שההתנתקות המדינית תהפוך גם להתנתקות סביבתית".

38 משפחות מאלי סיני וניסנית שבצפון רצועת עזה חתמו על זיכרון דברים עם מנהלת ההתנתקות, בו הביעו רצון להתפנות, ולעבור להתגורר ביישוב הקהילתי בת הדר שבמועצה האזורית חוף אשקלון. על פי ההסכם, כל משפחה תקבל חצי דונם קרקע כולל פיתוח, בתמורה לקרקע השייכת לה היום ו-30 אלף דולר. מימוש זיכרון הדברים מותנה באישורו הסופי של חוק "פינוי-פיצוי" בכנסת.

ממנהלת ההתנתקות נמסר לקול ישראל, כי מתקיים מו"מ מתקדם עם יישובים נוספים על הסכמים דומים. לפני כחודשיים נחתם הסכם דומה עם 25 משפחות מהיישוב פאת שדה.

שריתה מעוז, תושבת אלי סיני, המסרבת לחתום על זיכרון הדברים, אמרה לקול ישראל: "אני מאחלת להם דרך צלחה. לצערי הלחץ הכבד שמופעל על התושבים גורם לאנשים לעשות דברים פזיזים לפעמים, אבל אני מאחלת להם הצלחה".

יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, אמר בתגובה: "אני לא בא בביקורת על אנשים שרוצים לגרש אותם מביתם. אמרתי לוועדת הכספים, שהחוק הזה, מעבר לכך שהוא לא מוסרי ולא נקיים אותו, הופך את האנשים האלה לפליטים".

מליאת ועדת הכספים דנה היום לראשונה בנושא הפיצויים שיינתנו למפוני גוש קטיף. הישיבה מנוהלת בידי אברהם שוחט (העבודה), שניהל עד כה את הדיונים בוועדת המשנה המיוחדת שהוקמה לנושא זה לפני כשלושה שבועות.

כמה מחברי הועדה האשימו את שוחט בכך שהוא פועל לפי תכתיבי הממשלה, מבחינת לוח הזמנים לפינוי וגובה הפיצויים. חברי הכנסת איציק כהן (ש"ס) ואיוב קרא, ממורדי הליכוד, מחו על כך שלקח ארבע שנים להחליט בעניין כלובי הדגים, אולם בעניין ההתנתקות דורשת הממשלה לזרז את קבלת ההחלטות. לדבריהם, "הטרנספר של הדגים יותר קשה מהטרנספר שהולכים לעשות בגוש קטיף".

דובר מועצת גוש קטיף, ערן שטרנברג, אמר בתגובה ל"הארץ", כי "לא מפתיע אותנו שיונתן בשיא יוצא בחגיגות לתקשורת על כל משפחה שהוא מצליח להשיג. בעבר נשמעו הערכות ממשרד ראש הממשלה שבשלב זה רוב גוש קטיף כבר יתפנה מרצון, אך התושבים עומדים איתן ואינם מתרשמים מהפקות המנהלת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully