וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מעתה אמור "האיחוד האפריקאי"

26.5.2001 / 8:36

ארגון חדש המאחד 40 מדינות באפריקה הוקם היום; שורשיו נעוצים בתנועת "החזרה לאפריקה" שקמה בשנות ה-50; החולמים: הוא ישנה את חייו של האפריקאי הפשוט; הסקפטיים: אפריקה מפולגת מדי

גוף פאן-אפריקאי חדש, האיחוד האפריקאי, הוקם היום, והחליף בזאת את הארגון לאחדות אפריקה. הגוף החדש, ששואב את השראתו ממבנה האיחוד האירופי, הוא פרי יוזמתו של נשיא לוב, מועמר קדאפי, אבל שורשיו נעוצים בשיבה אל מקורותיה הרוחניים של אפריקה, כבר בשנות החמישים.

קוואמה נקרומה, שהכריז על עצמאות גנה בשנת 1957, היה אחד מראשי התנועה הזו. בשיבה אל שורשיה הרוחניים של אפריקה ראה נקרומה את הדרך לרכישת הערכה ועוצמה כלכלית עבור היבשת שנוצלה לחלוטין על ידי הקולוניזציה. מקימי האיחוד האירופי אמרו כי בכך הם מגשימים את חלומו של נקרומה מבחינת האספקטים הכלכליים, המדיניים והצבאיים שלו.

כ-40 מדינות, מתוך 53 מדינות אפריקה, הצטרפו לאיחוד, שמטרותיו עדיין אינן ברורות לחלוטין. אתר האינטרנט של הבי.בי.סי כותב כי לאיחוד אמורה להיות אספה, בה יהיו חברים ראשי המדינות החזקות ביבשת, ומועצה של שרים בכירים. המזכיר הכללי של הארגון לאחדות אפריקה, אותו ארגון שיוחלף כעת על ידי האיחוד האפריקאי, אמר כי הקמת האיחוד תביא לשינוי ממשי בחייו של האפריקאי הפשוט.

אחרים ביבשת, סקפטיים יותר, מדגישים כי אפריקה עדיין שסועה במאבקים קשים, ויש בה אוכלוסיות מגוונות, אולי מגוונות מדי, כדי להתאחד. דיפלומט אוגנדי אמר גם כי הוא חושד שמניעיו של נשיא לוב בהקמת הארגון הם כלכליים. אבל ד"ר טג'ודין עבדול רחים, ראש התנועה הפאן אפריקאית, מבטל את החוששים והציניים. "כאשר אנשים אומרים לי שאיחוד אפריקה הוא חלום, אני עונה שאני מעדיף לחלום מאשר לסבול מסיוט, ומצבה הנוכחי של אפריקה הוא סיוט". הפאן אפריקאיות, הוסיף, תשחרר אותנו מסטיגמת "הבעיה של העולם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully