וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: נתוני המאקרו כלכלה שולחים את הנאסד"ק לירידה של 1.3%

25.5.2001 / 20:52

התמ"ג צמח ברבעון הראשון ב-1.3% לעומת תחזיות מוקדמת ל-2%; הזמנות למוצרים ברי קיימא ירדו באפריל ב-5%; אי.סי.איי חוזרת לשפל היסטורי

מטח של נתונים מאקרו כלכליים שולח את המדדים המובילים כלפי מטה, ביום המסחר האחרון של השבוע. מדד הנאסד"ק יורד כעת בשיעור של 1.3% יחד עם מדד הדאו ג'ונס שמשיל 0.9% מערכו.

התמ"ג האמריקאי צמח ב-1.3% ברבעון הראשון של 2001, לעומת ציפיות מוקדמות בוול סטריט לצמיחה של 1.4%-1.5%. בחודש שעבר עמדה ההערכה הרשמית הראשונית של משרד המסחר האמריקאי על 2% ועוררה אז אופטימיות רבה באשר ליציאה קרובה מהצפוי מן המיתון.

היום התברר כי הצמיחה היתה נמוכה יותר, בעיקר עקב הצטברות בלתי צפויה של מלאים, שגררה אחריה צמצום של היקפי הייצור. עם זאת, הנתונים אינם גרועים כל כך בהשוואה לצמיחה ברבעון הקודם שעמדה על אחוז אחד בלבד, או בהשוואה למשקים באירופה.

נתון נוסף שמצטרף ומעיק היום על השווקים הוא האינדיקטור של הזמנות למוצרים בני קיימא, שלעומת ציפיות לירידה של 2%, ירד בלא פחות מ-5% בחודש אפריל. הירידה החדה בביקושים מתיישבת עם ההערכות להמשך המיתון בשיא המרץ, כמו גם תוצאות סקר שבדק את ביטחון הצרכים, וגילה שחלה ירידה יחסית לרמת הבטחון שהופגנה בתחילת החודש.

ואכן, כל אלה תואמים גם את דבריו של נגיד הבנק הפדרלי, אלן גרינספאן, מאתמול, כי הכלכלה האמריקאית חווה הפוגה בצמיחה הגבוהה שרשמה בעשר השנים האחרונות והחולשה עומדת להימשך, ככל הנראה, עוד מספר רבעונים.

הנגיד, לפיכך, הודיע כי הוא רואה את עצמו חופשי להמשיך ולקצץ בריבית גם בעתיד, ככל שהדבר יידרש. כזכור, קיצץ הפד השנה עד עתה את הריבית חמש פעמים, כל פעם במחצית האחוז. ידיעות מוקדמות על כוונות לקיצוצי ריבית משרות בדרך כלל אווירה טובה בוול סטריט, ומן הסתם יש בהן כדי למתן במשהו את הירידות היום.

אמפל מאבדת 7.7%

%

בקרב המניות הישראליות בולטת היום מניית נור עם עלייה של 4.3% למחיר של 5.1 דולרים, שאיננה חדה במיוחד, אך מצטרפת לנסיקה מצטברת של המניה דלת המסחר בדרך כלל, בשיעור של 31% בשלושה ימים. החברה לא מספקת הסבר מיוחד לסנטימנט החיובי האופף את המסחר במניה בימים האחרונים, מלבד העובדה כי ככל הנראה מאתרים המשקיעים הזדמנות קנייה קורצת, לאחר שהמניה ידעה ירידות מרמת מחירים של 9 דולר, מאז תחילת מארס.

בקרב העולות ניתן למצוא גם את מניית אורכית שמוסיפה 5.9% למחיר של 2.7 דולרים, ועולה זה היום הששי ברציפות, ומניית טריון שעולה ב-7.8% למחיר של 7.2 דולרים, ומשלימה עלייה של 38% בשבעה ימים.

בצד היורדות בולטת מניית אי.סי.איי שמאבדת עוד 6.2% למחיר של 6.1 דולרים, מה שמחזיר אותה למחיר השפל ההיסטורי שלה אותו רשמה בסוף אפריל, לאחר שכבר השילה 15% מערכה ביומיים האחרונים. שוויה של החברה, שחשבה פעם להיות "נוקיה הישראלית", עומד כעת על כ-570 מיליון דולר בלבד.

מניית אי.סי.איי מגיבה לדו"ח הקשה של בית ההשקעות סלומון סמית ברני, שחתך את המלצתו ל"נייטרלי" והציב מחיר יעד נמוך ביותר בן 7 דולרים, בהתבסס על הנחתו כי החברה תמשיך להפסיד השנה ואף ב-2002. בית ההשקעות פייפר ג'פרי פירסם דו"ח מתון יותר, אך חתך אף הוא את התחזיות השנתיות לביצועי החברה, והותיר את המלצת ה"נייטרלי" למניה, באין ציפייה לנסיקתה בעתיד הקרוב.

ישראליות נוספות שיורדות הן מניית אמפל שמאבדת 7.7% למחיר של 4.8 דולרים, מניית ווקלטק שיורדת ב-7% למחיר של 3 דולרים, ומניית אפי שנסחרת במחיר של 24.7 דולר לאחר שירדה ב-5%.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully