וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שלטון דמוקרטי

25.5.2001 / 12:12

פרישתו של הסנאטור ג'פורדס מהמפלגה הרפובליקנית איפשרה רוב דמוקרטי בסנאט לראשונה מאז 94'; יסייע לדמוקרטים למרר את חייו של הנשיא בוש

חבר הכנסת לשעבר אפרים גור לא לבד: הסנאטור ג'ים ג'פורדס מוורמונט מצטרף לרשימה הולכת ומתארכת של עריקים פוליטיים המשנים את מאזן הכוחות בפרלמנט. אתמול הוא הודיע על פרישתו מהמפלגה הרפובליקנית והחלטתו להקים סיעת יחיד שתתמוך בדמוקרטים. צעדו זה מעניק לדמוקרטים רוב בבית המחוקקים האמריקאים, לראשונה מאז שנת 1994.

הסנאטור ג'פורדס, בן 67, אמר במסיבת עיתונאים שכינס בוורמונט כי קיבל את ההחלטה לאחר שחש שאינו יכול לתמוך עוד במדיניות שהתוותה המפלגה הרפובליקנית. "במטרה לייצג את מדינתי וורמונט בדרך הטובה ביותר, כמו גם את מצפוני ואת העקרונות עליהם עמדתי כל חיי, אני אעזוב את המפלגה הרפובליקנית ואהפוך עצמאי".

"במבט לעתיד", המשיך העריק הפוליטי הטרי, "אני אחלוק על הנשיא יותר ויותר בנושאים מהותיים". הוא הוסיף כי הוא החלטתו מסירה אבן מעל לבו. דבריו לווו בקריאות עידוד וצעקות "תודה, ג'ים".

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, אמר כי הוא מכבד את הסנאטור מוורמונט, אך אינו מסכים עם צעדו. דובר מטעם הנשיא אמר כי בבית הלבן ניכרה "אכזבה" משינוי יחסי הכוחות בגבעת הקפיטול, אך בכוונת בוש "להמשיך לעבוד עם רפובליקנים ודמוקרטים, כפי שעשה עד כה, כדי להשיג תוצאות עבור העם האמריקאי".

בוש וסגנו, דיק צ'ייני, נועדו השבוע עם הסנאטור המתלבט וניסו להניאו מהמהלך, אך לא חילצו ממנו התחייבות להישאר במפלגה. אנשיו של בוש החלו כבר באמצע השבוע בהכנות לקראת פרישתו. לפי הדיווחים, ניסו בסביבתו של בוש לשכנע את הסנאטור הדמוקרטי זל מילר מג'ורג'יה לערוק למפלגתו של הנשיא האמריקאי ולשמר את יחסי הכוחות בבית.

"רוצה להיות עם הוורמונטאים"

עריקתו של הסנאטור הרפובליקני לשעבר תפר את מאזן הכוחות בבית המחוקקים בו נהנים הרפובליקנים מרוב. למפלגה היו עד אתמול 50 נציגים בבית המחוקקים, מול 50 נציגים דמוקרטים, אך זכות ההצבעה של סגן הנשיא צ'ייני, העניקה להם יתרון במאבקים בסנאט.

לאחר הודעת הפרישה, הדמוקרטים זוכים בשליטה בבית המחוקקים, עם רוב של 50 נציגים לעומת 49 לרפובליקנים. מעתה ואילך יוכלו הדמוקרטים להכתיב את סדר היום החקיקתי בבית, בין השאר בנושאי תוכנית האנרגיה הלאומית, תוכנית הגנת הטילים ומערכת החינוך האמריקאית. משמעות מכרעת נוספת לפרישה היא הענקת רוב למפלגה בקביעת זהותם של השופטים בבית המשפט העליון.

ג'פורדס, בן 67, התכוון להודיע על פרישתו כבר שלשום, אך החליט בסופו של דבר לדחות את הצהרתו לאתמול. הוא נימק את העיכוב באומרו: "אני רוצה להיות עם הוורמונטאים שלי כשאני מקבל את ההחלטה". ג'פורדס הצליח לעמוד בלחצים שהפעיל עליו הבית הלבן להישאר במפלגה הרפובליקנית.

הסנטור היהודי מקונטיקט, ג'וזף ליברמן, שהיה מועמד המפלגה הדמוקרטית לסגן נשיא ארצות הברית בבחירות האחרונות, אמר השבוע: "יש בהחלט תחושה שאנחנו יכולים להיות ערב שינוי גדול כאן בסנאט".


יחסיו של ג'פורדס עם הבית הלבן נעשו מתוחים בשבועות האחרונים, בעקבות החלטתו להתנגד להצעות לקיצוצים נרחבים בשיעור המס בתקציב המדינה הראשון של ממשל בוש, מוקדם יותר השנה.
מקורות בסנאט אמרו שהדמוקרטים כבר אותתו לג'פורדס כי הוא יוכל לעמוד בראש ועדת יחסי הציבור והסביבה של בית המחוקקים אם יעזוב את המפלגה הרפובליקנית. כעת הוא עומד בראש ועדת העבודה והחינוך של הסנאט. תופעת העריקה נחשבת לחריגה יחסית במפלגה הרפובליקנית. לעומת 14 עריקים דמוקרטים ב-20 השנים האחרונות, רק רפובליקני אחד עזב את מפלגתו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully