וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברות נפט מפעילות לובי בעד פליטת גזי החממה

27.1.2005 / 14:15

קבוצות לחץ, הממומנות על ידי החברות האמריקאיות, מפרסמות מחקרים הסותרים את אלה המזהירים כי תוצר הלוואי של התעשייה גורם להתחממות כדור הארץ

חברות נפט אמריקאיות מממנות את פעילותן של קבוצות לחץ שמטרתן לפגוע במאמץ לצמצם את פליטת גזי החממה, המובילים להתחממות כדור הארץ – כך טוענים מדענים בכירים בבריטניה. הפרופסור בוב מאי, נשיא אגודת המדע המלכותית, מזהיר כי הקבוצות מתכוונות להפעיל מאמצי הסברה משמעותיים בממלכה המאוחדת, בה זוכה הסוגיה לעיסוק תקשורתי נרחב.

פרופ' מאי מסביר כי החלטתה של ממשלת בריטניה לשים את סוגיית ההתחממות הגלובלית במרכז כינוס הג'י-8, הפך אותה למטרה ללובי של חברות הנפט. המדען הראשי בבריטניה, דיוויד קינג, הזהיר לאחרונה שהתחממות כדור הארץ מסוכנת יותר מהטרור.

פרופ' מאי חושף כי בשנות ה-90 מימנה תעשיית הנפט בארה"ב מדענים שהביעו התנגדות לצעדים שנועדו לצמצמם את שינויי האקלים. הארגון פורק ב-2001 אחרי שהנשיא הנבחר, ג'ורג' בוש, החליט לסגת מתמיכה בהסכם קיוטו. לדבריו, קבוצות הלחץ עדיין קיימות ומעבירות את פעילותן ללונדון.

ה"גארדיאן" מדווח, כי בבריטניה פועלת כיום קבוצה בשם "הברית המדעית", המקושרת לחברת הנפט האמריקאית "אקסון-מוביל". הקבוצה מקיימת השבוע בלונדון כנס של מדענים המטילים ספק באיום ההתחממות הגלובלית. בחודש שעבר היא פרסמה דו"ח, בשיתוף מכון ג'ורג' סי מרשל בוושינגטון, שדחה את טענות המדענים לגבי שינויי האקלים המסוכנים. מכון מרשל קיבל 95 אלף דולר מאקסון-מוביל ב-2003 וסכום נוסף לא ידוע בחודש האחרון.

אזהרותיו של פרופ' מאי עולות במקביל למחקר חדש, שפרסמו מדענים בריטיים במגזין "נייצ'ר, המוכיח כי פליטות הגז דו תחמוצת הפחמן עלולה לגרום לשינויים קיצוניים יותר במזג האוויר משהוערך עד כה. המדענים העריכו כי הטמפרטורה הגלובלית עלולה לעלות ב-11 מעלות תוך 50 שנה. ללא קיצוצים ניכרים בפליטת גזי חממה, מעריכים המדענים, יעלו הטמפרטורות וגובה פני הים, דבר שיוביל לשיטפונות ולשינויי אקלים קיצוניים.

חברות הנפט צפויות להיפגע בצורה הקשה ביותר אם ייושם הסכם קיוטו, המגביל את רמות פליטת גזי החממה לרמות שנמדדו ב-1995, מכיוון שמרבית הגזים המזיקים נובעים משריפת מוצרי דלק.

באקסון-מוביל מכחישים את מעורבותם במימון ארגון "הברית המדעית". בארגון מודעים כי הם מקבלים מימון חיצוני אבל מסרבים לחשוף את מקורותיו וטוענים כי בכל מקרה למממנים אין השפעה על הדעות המוצגות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully