וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הושגה הסכמה להפרטת בזק בין השב"כ למשרד התקשורת

27.1.2005 / 13:01

משרד התקשורת ורשות החברות הממשלתיות קבעו שינויים בדרישות לגבי מרכיב הישראליות בגרעין השליטה בבזק. השרה איציק: ההחלטה תאפשר הקטנת ההון הנדרש מהמרכיב הישראלי למחצית

לפני כשבוע, כשנשאלו בכירי קבוצת אייפקס-סבן, המתמודדת על בזק, מה קורה עם השותף הישראלי שהם חייבים להכניס כתנאי לזכייה במכרז - הם ענו בחיוך ש"אין מה למהר" ושלעניין ייתכנו "פתרונות יצירתיים".

לפתרון שכזה הגיעו היום שרת התקשורת דליה איציק ורשות החברות הממשלתיות המנהלת את המכרז: בהסכמת השב"כ, שכפה מלכתחילה את הדרישה לשותף ישראלי בשיעור של לפחות 19% מהקבוצה שתרכוש את בזק, תרד המגבלה הזו לאחזקה של 10% בלבד.

ההחלטה התקבלה לאחר שלפי דרישת השב"כ ומשרד התקשורת, הייתה חייבת הקבוצה שתרכוש את בזק לכלול מרכיב ישראלי בהיקף של 19%, ואולם משקיעים זרים התלוננו כי הם מתקשים לגייס משקיעים ישראלים המסוגלים ומעוניינים להשתתף בעסקה בהיקף גדול כל כך.

ההון שיידרשו המשקיעים הישראלים להשקיע בעסקה כזו מסתכם בכ- 200 מיליון דולר. רשות החברות ומשרד התקשורת הציעו לראש השב"כ להקטין את היקף ההשקעה הישראלית המתחייבת בבזק, לכ-10% או 15% בלבד.

על-פי ההסכמה שגובשה, תיוותר האפשרות הקיימת - לפיה הגורם הישראלי יחזיק 19% לפחות מכל אחד מסוגי אמצעי השליטה בחברה הרוכשת. בנוסף תתווסף אפשרות נוספת, לפיה הגורם הישראלי יחזיק 19% לפחות, בכל עת, מהזכות להצביע באסיפה הכללית ומהזכות למנות דירקטורים בחברה הרוכשת, ובלבד ששיעור אחזקותיו בבזק, במישרין או בעקיפין, באמצעות החברה הרוכשת, לא יפחת בכל עת מ- 3% ושתהיה לו הזכות למנות (והוא ימנה) לפחות חמישית ממספר הדירקטורים בבזק ובחברות הבת של בזק, ולא פחות מדירקטור אחד, בכל אחד מאלה.

כמו-כן הוסכם, כי הרוכשים יוכלו לרכוש את גרעין השליטה במבנה של עד 5 חברות, שיתקשרו בהסכם ביניהן, אשר יבטיח להנחת דעת השרים שליטה משותפת שלהן בבזק והיכולת להפעילה וקיום ההסדרים הקבועים בצו הבזק. תיקונים אלו לצו הבזק יובאו לאישור הממשלה בימים הקרובים ולאחר מכן לחתימת ראש הממשלה - אריאל שרון, ושרת התקשורת דליה איציק.

לאחר ההחלטה אמרה השרה איציק: "ההחלטה תאפשר להקטין את ההון הנדרש מהמרכיב הישראלי למחצית, תוך שמירה על השפעתו בגרעין השליטה לפי צורכי הביטחון. פתרון זה מסיר מכשול מהותי בפני ההפרטה."

מנהל רשות החברות הממשלתיות, מר אייל גבאי אמר כי: "האבחנה בין זכויות ההצבעה והזכות למינוי דירקטורים לעומת הזכות ההונית מאפשרת לנו להוריד את ההשקעה הכספית הנדרשת מישראלי למחצית, ובה בעת לשמור על השפעתו בחברה. בכך מוסרת הבעיה המסחרית ונשמרת ההגנה הביטחונית. אני מודה לכל מי שנרתם למצוא פתרון לבעיה, תוך שכל הממשלה פועלת שכם אחד מתוך ראיית האחריות המשותפת."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully