וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל תעניק חנינה לטיראווי ואבו-שבאכ

27.1.2005 / 9:30

שני ראשי מנגנוני הביטחון יוכלו לפעול בחופשיות, במסגרת המחוות לפלסטינים. רה"מ יציג לאבו מאזן בעוד כשבועיים את חבילת הצעדים שתעשה ישראל כדי לחזק את הנהגתו

ישראל תוציא שניים מראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, תופיק טיראווי ורשיד אבו שבאכ, מרשימת המבוקשים במסגרת המחוות שבכוונתה לבצע לפלסטינים. ב"מעריב" דווח הבוקר, כי השניים יוכלו לנוע בחופשיות ולקיים מפגשים. ההחלטה אינה רשמית אך אושרה על ידי גורם ביטחוני ישראלי בכיר.

כתבי "הארץ", אלוף בן וארנון רגולר, מוסיפים:

ראש הממשלה, אריאל שרון, ייפגש בעוד כשבועיים עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ועם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא. שרון יציג להם את חבילת המחוות והצעדים שתעשה ישראל, כדי לחזק את ההנהגה החדשה של הרשות, ולעודד אותה בפעולותיה למניעת טרור.

מקורות מדיניים בירושלים אמרו אתמול, שישראל צפויה לשחרר מאות אסירים פלסטינים. בפגישת הכנה שהתקיימה אתמול בין עוזריהם של שרון, אבו מאזן ואבו עלא, הדגישו הפלסטינים את החשיבות הרבה שהם מייחסים לשחרור האסירים. בני שיחם הישראלים השיבו, שהם מבינים את חשיבות העניין, והוא ייבחן לאור ההתקדמות בהשגת רגיעה בשטח.

דיונים על תוכנית ביטחונית משותפת בת 3 שלבים

בפגישת ההכנה השתתפו מהצד הישראלי יועציו של שרון, דב ויסגלס, שלום תורג'מן ואסי שריב, ומהצד הפלסטיני מוחמד דחלאן, סאיב עריקאת וחסן אבו ליבדה, מנהל לשכתו של אבו-עלא. הצוותים דנו בתוכנית ביטחונית משותפת, שתכלול שלושה שלבים: הפסקת אש, העברת ערים בגדה לאחריות פלסטינית, וטיפול במבוקשים.

* הפסקת פעולות האיבה. ויסגלס הודיע שאם תהיה הפסקה מוחלטת של כל מעשי האיבה הפלסטיניים כלפי ישראלים בכל מקום, ישראל תימנע מכל פעולה צבאית. החריג היחיד לכך יהיה מניעת פיגוע העומד להתרחש ("פצצה מתקתקת"), שייעשה במקרים מיוחדים ובאישור מדרגים בכירים ביותר.

שרון מתנה את המשך המגעים המדיניים בשמירת השקט. יועציו אמרו בפגישת ההכנה, שישראל מרוצה מהפעולות שנקטה הרשות למניעת טרור ברצועת עזה. גורמים פלסטיניים מסרו אתמול כי הפלסטינים הציעו בפגישה לפרסם בקרוב הצהרה משותפת על הפסקת אש ועל תחילתו של "שלב חדש ביחסים בין העמים". עם זאת, מן הצד הישראלי נמסר כי ראש הממשלה מסתייג מהצהרה הדדית על הפסקת אש, ומעדיף הסכמה בפועל.

* העברת ערים. בתחילת השבוע הבא ייפגש דחלאן עם שר הביטחון, שאול מופז, והשניים יחדשו את הדיונים ביציאת צה"ל מערי הגדה, שניהלו בימי ה"הודנה" בקיץ 2003.

ישראל מוכנה להעביר לפלסטינים את הערים, אחרי שיציגו תוכנית ביטחונית מסודרת, ויודיעו שביכולתם ליטול את האחריות. הישראלים שהיו בפגישה אתמול התרשמו, שהפלסטינים רציניים יותר משהיו בסיבוב הקודם. לפי גורמים פלסטיניים, בשלב הראשון תימסר השליטה על רמאללה, טול כרם, קלקיליה ויריחו. ככל הנראה, נסיגת צה"ל מג'נין ושכם תידחה עד להשגת שליטה פלסטינית על הקבוצות החמושות הפועלות בהן.

* "הלבנת" המבוקשים. ישראל מצפה שהרשות הפלסטינית תרחיק מאות מבוקשים מעיסוק בטרור, תאסוף את נשקם ותעמיד אותם תחת השגחה. הישראלים הדגישו בפגישת ההכנה שהביטחון הוא הסוגייה המרכזית, ו"הצעדים לבניית האמון" כמו שחרור אסירים ופתיחת מחסומים נועדו לחזק את יכולתה של הרשות לפעול לעצירת הטרור בשטחים.

הן הפלסטינים והן הישראלים מסרו כי האווירה בפגישה אתמול היתה טובה. ויסגלס ודחלאן החליפו בדיחות והלצות, והישראלים התרשמו שבני שיחם באו "לעשות עסקים": הפלסטינים לא העלו דרישות כמו הקפאת גדר ההפרדה ושחרור מרוואן ברגותי, אותן הציגו בעבר כתנאי לפגישת מנהיגי הרשות עם שרון. לאחר פגישת ההכנה דיווח ויסגלס על תוכנה למשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, ולשר חיים רמון.

בראשית השבוע הבא ייפגש ויסגלס בוושינגטון עם שרת החוץ האמריקאית, קונדוליסה רייס, ועם היועץ לביטחון לאומי, סטיב הדלי. הוא ידון עמם בדרכים לקידום התהליך המדיני בתקופה הקרובה. לאחר שובו, תתקיים פגישת הכנה נוספת עם הצוות הפלסטיני, לקראת מפגש הפסגה שרון-אבו מאזן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully