וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבורסה סיימה יום תנודתי בירידות

הרצל לקס

25.1.2005 / 17:10

המעו"ף ירד ב-0.6%. בזק עלתה בעוד 1.5%. כי"ל איבדה 1.4% על רקע הסכם האשלג הרוסי-אירופי


יום תנודתי עבר על שוק המניות בתל אביב. לאחר פתיחה שלילית מחקה פעילות ערה של זרים במניות הבנקים ובבזק את הירידות, אך בשעות הצהריים שוב התהפכה המגמה: המניות המובילות עברו להיסחר בירידות ומשכו עימן את המדדים המובילים בבורסה. בשוק נימקו את שינוי הכיוון בשני גורמים עיקריים: היום האדום בשוק האג"ח ופרשנות שלילית להמלצה שפירסם היום מריל לינץ' על שוק המניות המקומי.

המעו"ף ירד 0.6% ל-630.6 נקודות, ת"א 100 ירד 0.8% ל-655.74 נקודות והתל טק איבד 0.9%. מחזור המסחר הסתכם ב-820 מיליון שקל, חלק ניכר מזה במניות הבנקים הגדולים. המסחר ממשיך להיות מושפע גם היום מההיערכות של פעילי שוק המעו"ף לפקיעת האופציות לחודש ינואר שתחול ביום חמישי. אתמול נרשמו מחזורי מסחר גדולים מאוד - הן בשוק האופציות עצמו והן בתעודות הסל על מדד המעו"ף (תאלי 25 ותכלית 25), שריכזו מחזורים של 140 מיליון שקל. היום שוב נרשם בשוק האופציות מחזור ער מאוד, שהיקפו עלה על 185 מיליון שקל.

ירידות של 0.4% נרשמו באג"ח השקליות מסוג שחר לטווחים הארוכים יותר והתשואה על שחר ל-9 שנים עלתה ל-6.74%. הגלילים הארוכים איבדו 0.5%-0.4% והתשואה על גליל ל-20 שנה עלתה ל-4.18%. רמי דרור, מנכ"ל משותף במגדל ניהול נכסים וני"ע, ציין היום כי כל עוד לוותה הריצה בשוק המניות בעליות מקבילות בשוק האג"ח היתה האווירה של הפעילים המרכזיים אופטימית יותר. הירידות החדות יחסית היום בשוק האג"ח מקרינות לשלילה על שוק האג"ח. בנוסף, מציין דרור את ההמלצה של מריל לינץ' מהיום על שוק המניות כגורם שתורם לירידות שערים: "אמנם במריל עדיין ממליצים על מניות הבנקים הגדולים, כור מכתשים וכי"ל, אבל הם אומרים במפורש כי השוק מתומחר באופן מלא ובעצם הם בונים רק על כניסה של הציבור. אלו חדשות רעות לשוק".

מסע הרכש של המשקיעים הזרים, שנמשך כבר כמה שבועות, מופנה ברובו הגדול למניות הבנקים. גם היום מרכזות מניות הבנקים הגדולים את המחזורים הגבוהים בשוק כשפועלים עלתה 0.3% במחזור של 110 מיליון שקל ולאומי שדוקא עלתה רוב היום יותר מהפועלים סיימה באובדן של 0.2% במחזור של 95 מיליון שקל. דיסקונט , שאתמול סבלה מירידות חדות יחסית, התאוששה וטיפסה 0.6%.

המסחר במניות פועלים ולאומי היום היה תנודתי מאוד: בבוקר הן ירדו אך רכישות של זרים מחקו שם את הירידות בשלב הפתיחה. למרות הקביעה של מריל לינץ' כי השוק מתומחר באופן מלא, הם עדיין ממליצים על כניסה למניות הבנקים, לצד מניות מובילות נוספות כמו כי"ל וצ'ק פוינט. המלצה חמה הרבה יותר מזו של מריל על המשק ושוק המניות הישראלי הגיעה אתמול מצד סיטיגרופ, והקפיצה אתמול את לאומי ביותר מ-4% ואת הפועלים בכ-3%.

מי שלא משתתף בחגיגת העליות כבר כמה ימים הן דווקא שתיים מהמניות המוצלחות ביותר בבורסה בשנתיים האחרונות. מכתשים אגן משייטת ברמות שיא וסובלת מלחץ ניכר בימים האחרונים. מכתשים איבדה היום 0.8%. כי"ל , חביבת זרים ידועה, לא משתתפת במסע הרכש הנוכחי והיום איבדה 1.4% על רקע הסכם סחר חדש בין רוסיה לאיחוד האירופי, שיעודד יצוא אשלג מרוסיה ליבשת לאחר שתקבל פטור ממכס. ברקע המגמה השלילית בכי"ל ניצבת גם הורדת המלצה לפוטאש, הפועלת באותו שוק של כי"ל, מצד ג'יי פי מורגן ל"תשואת חסר".

כור נהנתה היום מהעלאת מחיר יעד מצד UBS, שנשאר בהמלצת הקנייה שלו למניה. UBS הציב לכור מחיר יעד של 285 שקל, גבוה בכ-20% ממחיר הפתיחה. המניה הגיבה בעלייה של 3.6% במחזור של 20 מיליון שקל.

גם בבזק , שבשנה האחרונה לא בלטה בביצועיה, אך נהנתה מאוד מגל הזרים האחרון, מתנהל מסחר תנודתי אך היא הצליחה לסיים את היום בעליה של 1.5%.

דלק רכב התחזקה ב-1% במחזור של 12 מיליון שקל לאחר מצגת חיובית שערך המנכ"ל גיל אגמון לאנליסטים, בה העריך ששוק הרכב בישראל כולו יצמח השנה ל-160 אלף כלי רכב.

הירידות בוול סטריט אמש פתחו פערי ארביטראז' שליליים ברוב המניות הדואליות המרכזיות בתל אביב. טבע , שאיבדה אתמול 1.7% בוול סטריט, ירדה היום 1.4%. אלווריון סיימה את היום בירידה של 1%, ואלדין נפלה בעוד 3.5% למרות שפירסמה אתמול דו"חות שנתיים טובים למדי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully