וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מפקד חיל האוויר: הפלת המטוס נעשתה על פי כל הנהלים

תמר נהרי

24.5.2001 / 18:10

במסיבת עיתונאים דחה האלוף חלוץ את הטענה שהמטוס נחטף על ידי ישראל; חיל האוויר זיהה את המטוס מרגע המראתו מביירות; הטייס התעלם מסימני האזהרה שנשלחו לעברו; הופל ליד מכמורת

בישראל דוחים את טענות החיזבאללה על חטיפת המטוס הלבנוני שהופל בצהריים ליד מכמורת. מפקד חיל האוויר האלוף דן חלוץ הדגיש היום כי מטוסי החיל ניסו ליצור קשר עם הטייס טרם הפלתו. לדברי חלוץ, שכינס אחר הצהריים מסיבת עיתונאים, הפלת המטוס נעשתה על פי כל התקנים המקובלים, מבלי שנוצרה חדירה כלשהי לשטח האווירי של לבנון.

התקרית אירעה בסביבות השעה 12 בצהרים. מטוסי חיל האוויר הפילו מטוס אזרחי קל, מסוג צסנה, שהמריא מביירות. גופת הטייס נמצאה בבית הספר הימי "מבואות ים".

אחת השאלות שנשאל מפקד חיל האוויר, היתה מדוע במשך 25 דקות טס המטוס הלבנוני בשמי ישראל מבלי שהופל קודם לכן. האלוף סיפר כי מרגע כניסתו של המטוס לשמי ישראל, עקבו גורמי הבקרה אחרי המטוס, כולל הזנקת מטוסים. יתר על כן, הוסיף חלוץ כי גורמי הבקרה זיהו את המטוס מיד עם המראתו מביירות.

חלוץ: "בשעה 11:20 המטוס, מסוג צסנה –152, המריא מביירות וטס לאורך קו החוף לכיוון ישראל. עם המראתו, עקבו אחריו גורמי הבקרה של חיל האוויר, נעשו נסיונות ליצור קשר עם טייס המטוס דרך גורמים בינלאומיים אך ללא הצלחה". לדבריו, "גם מגדל הפיקוח של ביירות ניסה ליצור עמו קשר, אך הטייס לא הגיב לקריאות". בחיל האוויר הייתה אינדיקציה לפיה הטיסה המריאה ללא אישור ממגדל הפיקוח, עובדה שהעלתה עוד יותר את החשד כי מדובר בגורם עויין.

מפקד חיל האוויר חזר והדגיש כי מטוסי חיל האוויר ליוו את המטוס רק מרגע חצייתו את קו הגבול ולא חדרו לשטח לבנון לפני כן. מערכות ההגנה האווירית של הנ"מ (נגד מטוסים) ביצעו תהליך הנקרא "נעילה", שבו נשמר קשר מכ"מ קבוע עם המטרה, וחיכו לאישור ירי ממרכז השליטה של חיל האוויר. האלוף חלוץ הסביר כי לא ניתן אישור לירי כדי למצות את האפשרויות לעצור את המטוס ללא הפלתו. המטוס הלבנוני המשיך לטוס לאורך קו החוף הישראלי כשהוא מלווה על ידי מטוסי חיל האוויר שסוגרים עליו.

מטוסי חיל האוויר המשיכו בניסיונות ליצור קשר עם הטייס תוך שימוש בכל הסימנים הבינלאומים המוסכמים. האלוף חלוץ הדגיש כי הטייס הלבנוני ראה את סימוני הטייסים אך מסיבה לא ברורה, בחר להתעלם מהם. לאחר שלא נראתה תגובה מן הטייס נפתחה אש אזהרה בסמוך למטוס. כשעבר המטוס את קו העיר חדרה והחל להתקרב לאזורים צפופי אוכלוסין, ניתנה ההוראה ממרכז השליטה להפילו.

מפקד חיל האוויר אמר כי "ברוח התקופה האחרונה, בה נשמעו איומים המבטיחים ניסיונות לחדירה ופיגועים בכל מיני אופנים - אחד האופנים הבלתי נמנעים הוא חדירה אווירית".

חלוץ: לבסוף הוחלט להפילו במקום הכי פחות מיושב

האלוף חלוץ ציין כי המטוס הופל באיזור מכמורת מתוך כוונה להפילו באיזור פחות מיושב לאורך קו החוף. כשעבר המטוס בסמוך לחיפה הוחלט שלא להפילו, שכן הוא לא נראה כמשנה כיוון לעיר והוחלט להמשיך את המעקב אחריו. לגבי שיעור הנזק שמטוס אזרחי יכול להסב הסביר מפקד חיל האוויר: "מטוס כזה אם מחליט להתרסק יכול להסב נזק רב, אם הוא נופל באזור צפוף באוכלוסיה". עוד אמר כי אירוע חבלני לא יתרחש בעזרת מטוסים צבאיים אלא בכלי תעופה אזרחיים.

תחנת הרדיו של החיזבאללה דיווחה כי הטייס, סטפן ניקוליאן, בן 26, המריא מביירות לקפריסין ונחטף על ידי שני מטוסי קרב ישראלים. לפי הדיווח, מדובר במטוס אימונים. סוכנות הידיעות הצרפתית ציטטה מקורות לבנוניים שטענו כי הטייס היה חניך בקורס טיס שלקח את המטוס ללא רשות מהאחראים עליו. הקשר בין מגדל הפיקוח למטוס הלבנוני נותק סמוך לגבול לבנון. עדיין לא ברורים מניעיו של הטייס ושירותי המודיעין בודקים מה עשה הטייס, תושב לבנון, במשך שנתיים בקפריסין.

לטענת עדי ראיה, ארבעה מטוסי קרב ומספר מסוקים היו באזור מכמורת כשלפתע נשמעו פיצוצים עזים וכלי טייס נראה צולל. מספר מסוקים של חיל האוויר טסו בגובה נמוך וחיפשו את מקום נפילתו של המטוס. הכבישים שמובילים לאזור מכמורת נחסמו. גופתו של הטייס נמצאה באחד מחדרי בית הספר "מבואות ים" ושברי המטוס התפזרו בכל אזור מכמורת. חבלני המשטרה בדקו את גופת הטייס ואת שרידי המטוס אך לא נמצאו סימנים לחומר נפץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully