וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סלומון סמית ברני: "האינתיפאדה אינה מצדיקה הורדת דירוג האשראי של ישראל"

כתב TheMarker.com

24.5.2001 / 16:22

בבית ההשקעות סבורים כי כלכלת ישראל תושפע יותר מהנעשה בשוק הטכנולוגיה העולמי; מותירים את דירוג האשראי על כנו, להבדיל מחברת פיץ' ששוקלת להורידו


האינתיפאדה בשטחים אינה מצדיקה את הורדת דירוג האשראי של ישראל. כך מעריכים בבית ההשקעות סלומון סמית ברני, שהחליט על הותרת הדירוג שהוא מעניק לישראל על כנו, ברמה של "Mid Single A". זאת להבדיל מסוכנות הדירוג פיץ', שהודיעה לפני מספר ימים כי היא שוקלת להוריד את דירוג האשראי של ישראל בעקבות החרפת המצב הבטחוני באזור.

האנליסטים סטיבן טאראן וכריסטופר קלי מציינים כי האינתיפאדה לא גרמה לפגיעה ישירה ומשמעותית במצבה של כלכלת ישראל, אלא לפגיעה נקודתית בענפי הבנייה והתיירות, שתרומתם לסך התוצר של מדינת ישראל היא נמוכה יחסית.

להערכת האנליסטים, לאינתיפאדה ולהחרפה במצב הבטחוני יש אומנם גם השפעה עקיפה על רמת הצריכה הפרטית בישראל, אך בפועל אין לה פגיעה של ממש במשק הישראלי, שהפך בשנים האחרונות למשק יציב. השניים מציינים כי להערכתם האינתיפאדה אינה צפויה להסלים למימדים של משבר אזורי כולל במזרח התיכון, בין היתר בגלל אינטרסים של מצרים וירדן בשמירת יחסיהן התקינים עם ישראל.

בסלומון סמית ברני סבורים כי למצב של שוק הטכנולוגיה העולמי יש השפעה מהותית יותר על קצב הצמיחה של המשק הישראלי, ולהערכת שני האנליסטים תהיה לו תרומה ניכרת להתאוששות העתידית של המשק הישראלי. בסלומון מציינים את עליית המשקל ההדרגתית של ענף ההיי-טק בצמיחה של המשק הישראלי, ובמיוחד בשנת 2000, במהלכה הוא תרם כ-2% מתוך צמיחה כוללת של 5.9%.

האנליסטים של סלומון טוענים כי חוסנו של המשק הישראלי, בנטרול האפקטים של האינתיפאדה, מצדיק אפילו את העלאת דירוג האשראי של ישראל לרמה של "Double A", דירוג לו זוכות מדינות רבות במערב אירופה.

באופן כללי, בסלומון סמית ברני מדגישים כי הנסיבות הנוכחיות רצופות באי ודאות, הן לגבי המצב הבטחוני בישראל, והן לגבי שוק הטכנולוגיה העולמי וכלכלת ארה"ב, ולכן יש לנהוג בשמרנות בעת מתן תחזיות כלכליות עתידיות בימים אלה.

עם זאת, בהתייחסם לישראל מהללים השניים את החוסן של המשק בנסיבות הקשות המקיפות אותו, חוסן שבא לידי ביטוי ביציבות השקל, רמת אינפלציה נמוכה ויצוא שגדל בשנת 2000 בזכות ענף ההיי-טק. להערכת שני האנליסטים, האינפלציה בשנת 2001 תהיה נמוכה מהתחזיות של 2.5%-3.5%, וגם בשנת 2002 היא תהיה נמוכה מקונצנזוס התחזיות שנע בין 2% ל-3%, וזאת בגלל לחץ מחירים הפוקד את המשק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully