וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שר הדתות יקצץ 10 אחוזים בתקציב הישיבות

לירון מרוז

24.5.2001 / 13:30

זאת עקב קיצוץ של 55 מיליון בתקציב המשרד; בשנה האחרונה חלה עליה של שמונה אחוזים במספר תלמידי הישיבות; שר הדתות: נדחקתי לפינה, על הקיצוץ נודע לי בפקס רק דקות לפני הישיבה

שר הדתות, אשר אוחנה, ישלח היום מכתבים ל-2,000 ראשי ישיבות וכוללים, בהם הוא מודיע להם כי החליט לקצץ 10 אחוז בתקציבם. לדברי השר, הקיצוץ נובע מהצמצומים במשרד הדתות, בסך 55 מיליון שקלים.

הקיצוץ מתקיים למרות שבשנה האחרונה חל גידול של שמונה אחוזים במספר תלמידי הישיבות. במאי 2000 נרשמו כ-194 אלף תלמידי ישיבות, לעומת יותר מ-209 אלף תלמידים שנרשמו במאי השנה.

גורמים במשרד הדתות אמרו כי המשמעות היא שבחורי ישיבות רבים ייאלצו לעזוב את ספסלי הלימודים. לדבריהם, השר נאלץ "לפגוע בבטן הרכה" הזו בלית ברירה.

שר הדתות, אשר אוחנה, אמר בראיון לוואלה! חדשות כי הקיצוץ במשרד הדתות נכפה עליו והוא נדחק על ידי הממשלה לפינה. "הם החליטו לקצץ מאיפה שאין", הוא אמר. עיקר טענותיו מופנות כלפי שר האוצר, סילבן שלום. "הוא הוביל את העניין הזה לאור היום. בממשלה זה עבר ללא הכנה, הוא לא דיבר עם השרים. הוא הגיע לישיבה, לא ניסה לשכנע או להסביר. 10 דקות לפני כן רק קיבלתי בפקס את ההודעה על הקיצוץ".

בש"ס מתקשים להאמין שדווקא שר מטעמם יהיה זה שמקצץ בישיבות, שהן בבת עינם. אוחנה מודע לכך היטב ומוכן לביקורת שתגיע מצד מחנהו. "ההרגשה קשה. אני לא מאמין שאני עושה את זה. אבל אין פה עניין של שיקול דעת, דחפו אותי לפינה ועכשיו אני עם הראש בקיר".

איגוד הישיבות והמוסדות התורניים מכנס היום, בעקבות הקיצוץ, דיון מיוחד. במכתב שנשלח לשר הדתות ולחברי הכנסת מהמפלגות החרדיות שבוועדת הכספים נכתב כי לא ייתכן שלאחר שמשרד הדתות חייב כ-350 מיליון שקלים לישיבות עוד יעזו פקידי האוצר לקצץ בתקציב. "מבחינתנו מדובר בתהליך שמשמעותו לפורר ולפרק בהדרגתיות את הישיבות ומוסדות התורה - תהליך שאיננו יכולים להשלים עימו בשום פנים ואופן". יו"ר האיגוד, אברהם הלוי פרידמן, אמר כי הדבר עלול לגרום לשביתה של המורים ולעזיבת אברכים את הישיבות בשל אי קבלת מילגות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully