וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארה"ב: עריק רפובליקני עשוי להביא למהפך בסנאט

23.5.2001 / 15:48

הסנטור ג'ים ג'פורדס, שיודיע היום אם יעזוב את מפלגתו, יכול להעניק לדמוקרטים רוב בבית המחוקקים - לראשונה מאז 94'; ג'וזף ליברמן: "יכול להיות שאנחנו ערב שינוי גדול בסנאט"

סנטור רפובליקני בולט צפוי להכריז היום אם בכוונתו לעזוב את המפלגה, במהלך דרמטי שעשוי להעניק למפלגה הדמוקרטית רוב בסנאט, לראשונה מאז שנת 1994. עריקה אפשרית של הסנטור ג'ים ג'פורדס מוורמונט עשויה להפר את מאזן הכוחות בבית בו קיים הרפובליקנים עם 50 נציגים זוכים לרוב מול 50 הנציגים הדמוקרטים בזכות זכות ההצבעה של סגן נשיא ארצות הברית, דיק צ'ייני.

הסנטור הסורר שוקל הקמת סיעת יחיד והצטרפות למפלגה הדמוקרטית. כך או כך, הדמוקרטים יזכו בשליטה בבית המחוקקים, עם רוב של 50 נציגים לעומת 49 לרפובליקנים. כשישובו לשלוט בסנאט, יוכלו הדמוקרטים להכתיב את סדר היום החקיקתי בבית.

כשנשאל לגבי תוכניותיו, אמר ג'פורדס: "אנשים רבים מנסים להניע אותי לעשות דברים שונים". הסנטור היהודי מקונטיקט, ג'וזף ליברמן, שהיה מועמד המפלגה הדמוקרטית לסגן נשיא ארצות הברית בבחירות האחרונות, אמר: "יש בהחלט תחושה שאנחנו יכולים להיות ערב שינוי גדול כאן בסנאט".

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, לא ממהר בינתיים לעשות מעשה יצחק שמיר בתחילת שנות התשעים ולקרוא לג'פורדס מעל הבמה "אברשה, שובה הביתה", אך הוא וצ'ייני שוחחו אתמול עם הסנטור הבוחן את המשך דרכו וניסו לשכנעו להישאר בחיק הרפובליקנים. ג'פורדס לא התחייב בפניהם להישאר במפלגה.

הרפובליקנים מכינים עתודה

יחסיו של ג'פורדס עם הבית הלבן נעשו מתוחים בשבועות האחרונים, בעקבות החלטתו להתנגד להצעות לקיצוצים נרחבים בשיעור המס בתקציב המדינה הראשון של ממשל בוש, מוקדם יותר השנה. אנשיו של בוש כבר מתכוננים לאפשרות הנראית סבירה שחלקו של ג'פורדס לא יהיה עם המפלגה הרפובליקנית. לפי הדיווחים, ניסו בסביבתו של בוש לשכנע את הסנטור הדמוקרטי זל מילר מג'ורג'יה לערוק למפלגתו של הנשיא האמריקאי ולשמר את יחסי הכוחות בבית.

מקורות בסנאט אמרו שהדמוקרטים כבר אותתו לג'פורדס כי הוא יוכל לעמוד בראש ועדת יחסי הציבור והסביבה של בית המחוקקים אם יעזוב את המפלגה הרפובליקנית. כעת הוא עומד בראש ועדת העבודה והחינוך של הסנאט. מנהיג הרוב הרפובליקני בבית, טרנט לוט, אמר כי ג'פורדס, לא יידע אותו בדבר החלטתו. יחד עם זאת הוא אמר כי הסנטור מוורמונט מחוזר על ידי שתי המפלגות.

תופעת העריקה נחשבת לחריגה יחסית במפלגה הרפובליקנית. לעומת 14 עריקים דמוקרטים ב-20 השנים האחרונות, רק רפובליקני אחד עזב את מפלגתו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully