וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חיסול מלאי באי.סי.איי: מחקה רבע מהמלאי

גתית פנקס

23.5.2001 / 13:53

הערכות: שרפה 70 מיליון דולר ברבעון הראשון; למרות הדו"חות הקודרים, אנליסטים אומרים כי אין כאן הפתעה; הכל היה צפוי ומכאן אפשר רק להשתפר עד לרווחיות ברבעון הרביעי

הרבעון הראשון של 2001 בחברת אי.סי.איי ייזכר כרבעון שיא, אבל לא כזה שמשמח את דורון ענבר, מנכ"ל החברה, או את המשקיעים בחברה. מדובר דווקא בשיא של הפסדים נקיים, שיא של הפסדים תפעוליים ושיא של מחיקות - כל הדברים שמנהל חברה לא אוהב להיות מקושר אליהם.

אחרי הרבעון הרביעי של 2000 נראה היה כאילו הפסדי העתק והמחיקות הם לצורך ניקוי שולחן. "Kitchen Sink Quarter", כינו אז בגולדמן סאקס את התוצאות הקשות, "החברה מעיפה את כל הלכלוך הקיים בה, כולל הכיור במטבח", אמרו בהקלה. מכאן הכל רק ישתפר.

אבל היום מסתבר שהכיור היה מלוכלך ממה שהעריכו בהנהלת החברה, והמחיקות הכוללות הסתכמו ב-242.6 מיליון דולר - בערך שליש משווי השוק של החברה. מחיקות כתוצאה ממלאי הסתכמו ב-95 מיליון דולר - 25% מהמלאי של החברה.

וכך, הפסד של 113 מיליון דולר ברבעון שעבר היה רק קצה הקרחון. היום החברה הציגה קריסה של ממש, שעה שהפסדיה הנקיים הכוללים הסתכמו בלא פחות מ-256.4 מיליון דולר או 2.77 דולרים למניה. בשני הרבעונים האחרונים החברה הפסידה 370 מיליון דולר - הפסד עצום ביותר לחברה ישראלית בסדר הגודל שלה. בבחינת הפסדי הפרופורמה, החברה מדווחת על הפסד של 42 מיליון דולר או 45 סנט למניה.

הגרוע מכל מאחור?


"הגרוע מכל כבר מאחורינו", אומר לנו היום בכיר בחברה, "מכאן אנחנו רק נשתפר, ולמרות שאנחנו לא מספקים תחזיות, אני יכול לומר שנצמח מכיוון ההכנסות, נצמצם את ההפסדים ולא נבצע מחיקות בסדר גודל שכזה".

המחיקות העצומות שביצעה החברה נבעו מעודפי מלאי שנוצרו כתוצאה מצפי למכירות גבוהות יותר. בנוסף, אי.סי.איי הפסיקה למכור מספר קווי מוצרים ישנים יותר - פעולה שלא צפויה להמשיך ברבעונים הקרובים. גם מחיקות מוניטין גדולות ביצעה החברה ברבעון, בעיקר של פעילויות גדולות מהן יצאה באקסס ובוויירלס. כתוצאה מכך, החברה ביצעה גם הוצאות לבנייה מחדש.

האם הדו"חות מפתיעים? "אני לא מופתע מהדו"חות, הם די צפויים", אומר לנו אנליסט שמכסה את החברה, "יותר מפתיע אותי שהם הצליחו בכלל להפתיע בשורת ההכנסות". אלה הסתכמו ב-252.5 מיליון דולר, בעוד החברה הודיעה כבר בסוף הרבעון הרביעי כי טווח ההכנסות יהיה 252.2-260 מיליון דולר. לפי הערכות, החברה שרפה ברבעון הראשון 70 מיליון דולר.

גם דיוויד לינדן, ראש מחלקת המחקר באינווסטק, אינו מופתע. "בארה"ב קרה מקרה דומה. החברות סיסקו , לוסנט ונורטל עשו בדיוק אותו דבר ומחקו מלאי. באמצע 2000 היו המון הזמנות, אולם בסוף שנת 2000 החברות נאלצו להתמודד עם העובדה שאין ביקוש ולכן נוצרו הפערים בין המלאים".

באינווסטק מציעים לאי.סי.איי לשנות שם


ומה הוא חושב לגבי היקף המחיקה: "הם לא הגזימו, זה סדר גודל נכון". הוא מוסיף כי הבעיה של אי.סי.איי היא שהיא חברה שרוצה למכור לכל העולם, וזה פשוט לא עובד. "לייטסקייפ צריכה להפוך לפוקוס המרכזי שלהם. הם צריכים לשנות את השם שלהם לאי.סי.אי אוטיקל נטוורקס מאי.סי.אי טלקום. בכלל, אי.סי.איי צריכה למכור את כל החטיבות חוץ מאנאביס, שצריכה ללכת להנפקה". ובאמת, בית ההשקעות סלומון סמית ברני מכין בימים אלה תשקיף לחברה.

אבל עד אז, נראה כאילו המשפטים היפים שמדברים על "הצפות ערך" נשארים בגדר הבטחה לא ממומשת. "דורון ענבר, מנכ"ל החברה, עוסק בהתאמת מצב החברה למצב השוק", אומר רמי רוזן, אנליסט באוסקר גרוס המכסה אף הוא את החברה. "המהלך שהחלה אי.סי.איי אמור היה להתרחש בשוק טוב יותר, ואולם היא סובלת כיום גם מקשיים הקשורים לתעשיית הטלקום וגם קשיים פנימיים. זו לא חברה שנמצאת בסכנה, אבל אי.סי.איי בהחלט לא מנותקת ממה שקורה לחברות ציוד הטלפוניה בעולם", הוא אומר.

"קשה לנו לפטר כל כך הרבה אנשים, ולאור החולשה בשוק הרבעון היה קשה במיוחד", אומר הבכיר באי.סי.איי, "אנחנו נמצאים בשוק שהוא בדיכוי, אבל הפיצול יהיה זה שיצליח להוביל אותנו להשתפר בצורה מתמדת. בכל זאת, אנחנו חברה שמוכרת ביותר מ-252 מיליון דולר, ואם נצליח לבנות מחדש בצורה טובה את החברה, נצליח גם לתרגם את זה לרווחים".

אין מאזן מלא


היה זה הרבעון הראשון בתולדותיה בו הציגה החברה את דו"חות הרווח וההפסד של 5 החברות הבנות שלה (6 כולל חברת אי.סי.טל ). עם זאת, החברה טרם פירסמה את המאזן המלא של החברות הבנות, כך שלא ניתן לדעת בשלב זה מה מצב הנכסים וההתחייבויות שלהן ומה היו הפריטים החד פעמיים.

מי שהוכיחה עצמה גם ברבעון הנוכחי כ"פרה חולבת" עבור החברה היא חטיבת טלפוניית הדור הבא (NGTS), עם מוצרי כפל הדיבור (DCME) שלה, המאפשרים את הכפלת קיבולת ההעברה של שיחות טלפון על תשתיות נחושת. קשה לומר שזה סימן טוב עבור החברה שחלק לא מבוטל מההכנסות שלה מקורו ממוצר שאפשר לכנות אותו "מוצר עבר", או לכל הפחות "מוצר הווה". המכירות מכיוון ה-DCME אומנם יורדות מרבעון לרבעון, אולם היא מצליחה להיות רווחית.

מי שעוד ראויה לציון היא אינוויה, שהיום מתברר כי היא מייצרת עבור החברה הפסדים לא מבוטלים. "המספרים שסיפקה החברה מדברים בעד עצמם", אומר רוזן. הוא מוצא דווקא נקודת אור בהתפתחויות האחרונות בארה"ב: "מחירי ה-DSL עולים במדינה, ואם היא אומנם סמן ימני, אז אולי יש סיכוי גם עבור אינווייה, אבל החטיבה בהחלט גורמת לבעיות לא מבוטלות לחברה".

בניטרול פריטים חד פעמיים, החברה הבת אינוויה ייצרה הפסד תפעולי ענק של 30.7 מיליון דולר. אינווייה מחזיקה היום כמעט 40% מהשוק האירופי, מוכרת מיליוני מערכות, ובאי.סי.איי אומרים כי לאור צבר ההזמנות של החברה, שמגיע גם ל-2002, היא אמורה להשתפר משמעותית ברבעונים הקרובים.

מאחר ואי.סי.איי מזהירה כי ההכנסות יהיו נמוכות, היא ביצעה מהלכים של התאמת עקומת ההוצאות שלה למבנה החדש. כותרת סטרילית זו מסתירה מאחוריה פיטורים של 1,400 עובדים מאז תחילת השנה, וההערכות הן כי ברבעון השני המצב יתחיל להשתפר. ברבעון השלישי, מעריך לינדן, אי.סי.איי צריכה להיות פחות או יותר בנקודת איזון לאחר הפיטורים והשינויים הארגוניים שביצעה.

בחברה מעריכים כי לא צפויים עוד פיטורים, אבל חלק קטן מתוך 1,400 המפוטרים המתוכננים עדיין אינו יודע על כוונותיה של ההנהלה, שטרם ביצעה את כל ההודעות.

ענבר מוסיף להיות אופטימי ולדבר על רווחיות ברבעון הרביעי - אמירה שנראית אולי מעט תלושה היום לנוכח התוצאות הגרועות מהיום, ולאור מחיקות המלאי הגדולות, שעשויות להימשך גם במהלך השנה. עם זאת, לא מן הנמנע שבדו"חות הפרופורמה, שינטרלו את כל ההוצאות החד פעמיות, החברה תצליח להציג רווחיות ברבעון הרביעי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully