וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יוסי מימן: נציע לים תטיס להקים צינור גז משותף

הארץ

23.5.2001 / 7:36

טוען כי "זה יהיה אבסורד כלכלי להניח שני צינורות מקבילים מהים לאשקלון, כשכל צינור מוליך חלק מהגז"

עמירם כהן

חברת הצינור הישראלית מצרית (EMG) תשקול בחיוב שיתוף פעולה עם קבוצת ים תטיס להקמת תשתית הולכה משותפת לגז טבעי מהים לאשקלון - כך אמר אתמול נשיא חברת מרחב , יוסי מימן.

חברת EMG, בה שותפה מרחב, מנהלת מגעים מתקדמים עם חברת חשמל לאספקת 1.7 מיליארד מ"ק גז לשנה ממצרים, באמצעות צינור שיעבור לאורך חופי ישראל מחוץ למים הטריטוריאלים. גם ים תטיס מנהלת מגעים עם חברת חשמל לאספקת גז טבעי בכמות דומה, מקידוחי הגז שנמצאו מול חופי ישראל.

מימן אמר כי לא נוהלו מגעים עם ים תטיס בעניין. עם זאת לדבריו, "זה יהיה אבסורד כלכלי להניח שני צינורות מקבילים מהים לאשקלון, כשכל צינור מוליך חלק מהגז. אין כל סיבה להקים תשתית כפולה, יקרה ומיותרת".

לדבריו, למרות שלא נעשה עדיין תמחור של עלות הנחת צינור הגז עד לחוף ישראל, מדובר במעט יותר מ-50 מיליון דולר. להערכתו, ההשקעה של ים תטיס להולכת הגז מהמאגרים הימיים - מרחק כמה עשרות ק"מ - תהיה דומה, וניתן לחסוך 30%-40% מהעלות בהנחת תשתית משותפת.

"בהחלט נשקול בחיוב פעולה משותפת עם ים תטיס להקמת התשתית", אמר מימן. מימן הבהיר כי עשויה להתעורר בעיה בגלל עירוב שני סוגי הגז, הישראלי והמצרי בצינור אחד: "לכל גז תכונות וטיב שונים. אך אני מאמין שזו בעיה שניתן למצוא לה פתרונות טכניים מספקים", אמר.

בתגובה אמר דובר ים תטיס כי הקבוצה פתוחה לקבל רעיונות שיקדמו את פרויקט הגז הטבעי בישראל.

קבוצת מרחב אינה עוסקת רק בגז טבעי, ולקבוצה תוכניות להשתלבות בפרויקטים להתפלת מי ים. מימן אמר כי עדיין לא הוחלט אם להשקיע בפרויקטים אלה והדבר נמצא בבדיקה.

מימן אמר גם כי הוא מעוניין שרפי פלד ישוב לפעילות בקבוצה, לאחר שפרש באחרונה מתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה. פלד פעל בקבוצת מימן בניהול יזמויות לפרויקטים בתחום תשתיות המים והביוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully