וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון הורה לצה"ל להפסיק הפעילות היזומה בשטחים

23.5.2001 / 6:52

הרמטכ"ל העביר ההוראה למפקדים בשטח; ראש הממשלה קרא אמש להפסקת אש מיידית עם הפלסטינים; בוש בירך על הצעד; הפלסטינים: שרון לא קיבל את המלצות מיטשל במלואן; הירי בשטחים נמשך

ראש הממשלה, אריאל שרון, הורה אתמול בערב להפסיק את הפעילות היזומה של צה"ל בשטחים. בעקבות ההחלטה הורה שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, לצבא לנצור את האש ולירות רק במקרה של סכנת חיים. כוחות צה"ל קיבלו מהרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, הוראה חד משמעית לנצור את האש. בהנחיות שהועברו ליחידות בשטחים הובהר, כי כניסה לשטחי איי של הרשות הפלסטינית מחייבת אישור של הדרג המדיני.

למרות הקריאה להפסקת אש וההוראה לצה"ל שלא ליזום כל פעילות התקפית, נרשמו אמש מספר תקריות ירי בשטחים. הפלסטינים ירו לעבר מוצבים של צה"ל ברצועת עזה. איש לא נפגע מהאש הפלסטינית. אש נורתה גם מכיוון העיירה בית ג'אלה לעבר שכונת גילה בירושלים. לא היו נפגעים אך נגרם נזק ברכוש לשני בתים.

ראש הממשלה קרא אתמול לרשות הפלסטינית להפסיק את האלימות לאלתר ולשוב למשא ומתן ליישוב הסכסוך. במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס אמר כי השלום מחייב פשרות מכאיבות מצד שני הצדדים, אך ניתן להשיגו רק בישיבה סביב שולחן הדיונים. כמו כן הוא התחייב שלא להפקיע קרקעות לטובת הרחבת התנחלויות.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בירך אמש על קריאתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, להפסקת אש עם הפלסטינים. בוש האיץ במדינות ערב לחפש פתרון להתנגשויות בין ישראל לפלסטינים.

"הנשיא מברך על הצהרתו של ראש הממשלה שרון", אמר דובר הבית הלבן. הוא הוסיף כי "ארה"ב תברך על הצהרה דומה מצד הפלסטינים". הוא הוסיף כי בוש מודאג מאוד מרמת האלימות במזרח התיכון וכי "על כל המדינות באזור, במיוחד הצדדים המעורבים ישירות בסכסוך, להפסיק את האלימות".

ברשות הפלסטינית אמרו בתגובה על דבריו של ראש הממשלה כי אין בהם הסכמה מלאה וגורפת לדו"ח ועדת מיטשל. שרון ייפגש היום עם חבר הוועדה ושליח האיחוד האירופי למזרח התיכון, חבייר סולנה.

"שלום נשיג רק אם נדבר"

"אני קורא לשכנינו הפלסטינים - שלום נשיג רק אם נדבר. הפסיקו את האלימות ותמצאו בנו שותף רציני ואחראי להשגת שלום. באמצעות אלימות לא תשיגו דבר", אמר שרון בפתח דבריו. הוא הצהיר כי "מדינה ריבונית לא יכולה להרשות לעצמה שאזרחיה ייפגעו ברחובות העיר". "אני מציע לשכנינו לפעול ביחד להפסקת אש מיידית ומקווה שפניה זו תיענה על ידי הפלסטינים בחיוב. כך נוכל להתחיל ביישום המתווה של ועדת מיטשל", אמר ראש הממשלה ופירט את עיקרי המתווה שהציעה הוועדה: הפסקה בלתי מותנית של הטרור והאלימות; תקופת צינון משמעותית; שורת צעדים בוני אמון של שני הצדדים; וחידוש המו"מ המדיני.

בתשובה לשאלות כתבים לאחר ההודעה המדינית הבהיר ראש הממשלה כי "הפסקת האש חייבת להיות על ידי כל הצדדים המעורבים בעניין זה". הוא הוסיף: "אם יקבלו הפלסטינים את ההצעה להפסיק את האש, אנחנו נפסיק מיד את האש".

ראש הממשלה טען כי "מזה שמונה חודשים מצויה ישראל בחזית של טרור ואלימות שנכפתה עלינו על ידי שכנינו הפלסטינים". לדבריו, "ההחלטה לפנות לנתיב האלימות נפלה ברשות הפלסטינית לאחר כישלון שיחות קמפ דיוויד, לפני כעשרה חודשים".

שרון סיפר כי הוא שוחח שלשום עם מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאוול. הוא אמר שהוא מסר לו שישראל רואה בדו"ח מיטשל, לבדיקת אירועי הדמים בשטחים ובתחומי הקו הירוק, בסיס חיובי שיכול לאפשר לשני הצדדים את מעגל האלימות. הוא הוסיף: "שמחתי לשמוע את דבריו הברורים של מזכיר המדינה בקריאתו להספקה מיידית ובלתי מותנית. ברוח זו אני קורא לשכנינו להפסיק את האלימות לאלתר ולשוב לשולחן הדיונים".

ראש הממשלה התייחס בדבריו גם למדינות השכנות. "אני מקווה שבבירות ערב יקבלו את המסר שלנו, וכי נשיא מצרים ומלך ירדן יסייעו בהשבת השקט על כנו, לטובת האזור כולו. בהזדמנות זאת, אני קורא למדינות ערב עימן אין לנו עדיין הסכם שלום, ובעיקר לסוריה וללבנון עימן יש לנו גבול משותף לפנות לדרך שלום".

"שרון מנסה לעקוף המלצות ועדת מיטשל"

ראש הממשלה ציין כי "אנחנו בהחלט רואים שאין צורך להפקיע קרקעות לצרכי ההתיישבות. ההתיישבות הוקמה על קרקעות המדינה, ויש שם מספיק קרקע". עם זאת הוא אמר כי "אם צריך לסלול כבישים עוקפים, בהחלט ייסללו כבישים עוקפים". הוא נימק זאת בכך ש"הממשלה מחוייבת לביטחון אזרחיה בכל מקום בו הם חיים".

שרון הכחיש את הדיווחים לפיהם ישראל פועלת בוושינגטון להגדרתו מחדש של אש"ף כארגון טרור. "כל עוד קיים טרור, נוהגים בגוף טרור, ולדעתי צריך לנהוג כפי שנוהגים בגוף טרור", אמר שרון. "אנחנו לא היינו מעורבים, אנחנו לא פועלים בנושא הזה", הוא המשיך, "היתה ההחלטה בבית הנבחרים האמריקאי, איננו מתערבים בסוגיה הזאת".

ברשות הפלסטינית אמרו בתגובה על דבריו של ראש הממשלה כי בדבריו של שרון אין הסכמה מלאה וגורפת לדו"ח ועדת מיטשל, לעומת יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, שכבר הביע את הסכמתו המלאה להמלצות.

סאיב עריקאת, מבכירי הרשות הפלסטינית, אמר לרשת סי.אן.אן כי שרון אימץ רק חלקים מהמלצות דו"ח מיטשל. הוא הוסיף כי הוא מתפלל לאלוהים ששרון יאמר כן בלתי מסוייג להמלצות הוועדה. עריקאת הוסיף כי נאומו של ראש הממשלה היה מלא בפעלולים דיפלומטיים שנועדו להתחמק מקבלת הדו"ח במלואו. בנוסף, הוא הטיל על ראש הממשלה את האשמה לפרוץ האלימות לפני כשמונה חודשים בביקורו בהר הבית.

נביל אבו רודיינה, יועצו של יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת, האשים את שרון כי הוא מנסה לעקוף את המלצות דו"ח ועדת מיטשל. אבו רודיינה אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי "הדרך היחידה להפסקת האלימות והבאת שקט וביטחון לאזור היא יישום דו"ח ועדת מיטשל והסכמות שארם א-שייח' ולקבל את היוזמה המצרית-ירדנית".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד (מרצ), אמר לערוץ הראשון כי הוא מאוד מודאג מהופעתו של שרון. "ראינו ראש ממשלה שחוזר על כל מה שאמר בחודשים האחרונים". "אין לו שום תשובות לדאגות האמיתיות של אזרחי מדינת ישראל", אמר יו"ר האופוזיציה. שריד אמר כי הממשלה ממצה את הדו"ח רק למראית עין, וכי אין לה כוונה להקפיא בפועל את ההתנחלויות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully