וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לידר ד"ש: לבזק חוסן פיננסי - החברה מוכנה לתחרות ומחכה להפרטה

שלומי גולובינסקי

22.5.2001 / 13:50

בבית ההשקעות מעניקים למניות המלצת "קנייה" עם מחיר יעד המשקף לחברה שווי של 20 מיליארד שקל - גבוה ב-36% ממחיר השוק

"בזק נהנית מחוסן פיננסי בהשוואה למרבית מתחרותיה, עובדה אשר צפויה להוות לחברה יתרון מרכזי בזירת התחרות העתידית בשוק התקשורת", כך מציין האנליסט יובל בן זאב מבית ההשקעות לידר ד"ש.

בן זאב מעניק המלצת "קנייה" למניות החברה עם מחיר יעד של 8.4 שקלים, הגבוה ב-36% ממחירן הנוכחי של מניות בזק. מחיר היעד של בן זאב משקף לבזק שווי חברה של 20 מיליארד שקל, לעומת שווי שוק של כ-15.1 מיליארד שקל כיום.

בן זאב אומד את שוויה של בזק ללא החזקות ב-16.9 מיליארד שקל. את שווי החזקותיה בפלאפון ב-2.6 מיליארד שקל. את בזק בינלאומי אומד בן זאב ב-380 מיליון שקל, ואילו את DBS ב-260 מיליון שקל. את החזקות בזק בחברת התקשורת ההונגרית אמיטל מעריך בן זאב ב-100 מיליון שקל.

בן זאב מציין, כי תחום הפעילות המרכזי של בזק, שוק תקשורת נייחת פנים ארצית, מאפשר לה להשיג רווח ותזרים מזומנים גבוה. בן זאב מציין, כי הירידה המתונה בהכנסות לשנת 2000 היא תוצאה של שינוי חשבונאי, כאשר בזק הפסיקה להכליל את ההוצאות וההכנסות בגין תשלומי זמן אוויר המועברים לחברות התקשורת הסלולרית.

לדבריו, הרווח התפעולי של בזק, שירד ב-1999 עם הפחתת תעריפי השיחות, חזר לצמוח בשנת 2000 עם יישום תהליכי התייעלות. התייעלות זו צפויה, להערכתו של בן זאב, להימשך גם בשנים הבאות, ולכלול יישום תוכנית פרישה מרצון של 1,770 עובדים, מהלך שצפוי להביא לחיסכון של 200-250 מיליון שקל בהוצאות שכר בשנה. בן זאב מעריך, כי התעיילות זו תיתן מענה הולם לשחיקת התעריפים בעתיד.

הערכה: בזק בינלאומי תפסיד השנה כ-100 מיליון שקל


בנוגע לתחרות בשוק התקשורת הפנים ארצי, מציין בן זאב כי שוק זה הוא שוק רווי עם 3 מיליון קווי טלפון, וחדירה של כמעט 100%, עובדה שתקשה על כניסת מתחרים חדשים. המשבר בשוק ההון בעולם, הביא לכך שספקי ציוד, כדוגמת נורטל ואלקטל, לא צפויים להעמיד אשראי גבוה לרכישת הציוד, עובדה שתגדיל את צרכי המימון של המתחרים החדשים. ולכן, היכולות הפיננסיות המוגבלות של המתחרים הפוטנציאליים מקטינה את התחרות הצפויה.

מבין המתחרות הפוטנציאליות, מציין בן זאב שסלקום מציגה שילוב של יכולת פיננסית גבוהה ופרישת תשתית מרכזית, אולם טכנולוגיית ה-LMDS, שטרם הוכיחה את עצמה בהיקף נרחב, היא נקודת חולשה מרכזית לסלקום.

נקודת החולשה של חברות הכבלים היא ההפסדים הגדולים שהן גוררות עימן, לצד הסבך הביורוקרטי בו הן שרויות מול הרגולטור. הבעיה המרכזית של המתחרה הפוטנציאלית השלישית, אופק מקבוצת יורוקום, היא היעדר בסיס מנויים וצרכי השקעה כבדים לשם הקמת תשתית תקשורת.

בנוגע לבזק בינלאומי, מעריך בן זאב כי החברה תפסיד השנה כ-100 מיליון שקל. האנליסט מציין כי החברה שמה לעצמה יעד להגיע ל-300 אלף מנויים עד לסוף השנה, שמשמעותו היא שגם השנה תסב פעילות האינטרנט הפסדים גבוהים לחברה, אף כי גידול במספר המנויים המשלמים יצמצם הפסד זה.

בזק צפויה לפרסם את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון השנה בסוף החודש. בן זאב מעריך, כי הכנסות בזק (בדו"ח החברה) יירדו ב-14.5% ל-1.517 מיליארד שקל בהשוואה ל-1.77 מיליארד שקל ברבעון המקביל.

בנוסף, בן זאב מעריך כי הרווח הנקי של בזק ברבעון הראשון יסתכם ב-83.6 מיליון שקל בהשוואה ל-94.4 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. את שנת 2001 צפויה החברה לסיים עם הכנסות של כ-6.066 מיליארד שקל, ירידה קלה של 3% לעומת השנה הקודמת, בעוד שהרווח הנקי צפוי להסתכם בכ-309 מיליון שקל.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבתפריט בצד ימין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully