וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדענים בריטים: החשיפה לאורניום מדולל אינה מסרטנת

22.5.2001 / 13:51

טוענים כי הסיכוי שחיילים שלחמו במלחמת הבלקן באמצע שנות ה-90' ונחשפו למתכת הכבדה יחלו בלוקמיה – נמוכים; חיילים רבים שלחמו באיזור התלוננו כי הם סובלים מתשישות ומחולשה


מדענים בכירים בבריטניה טוענים כי חשיפה לאורניום מדולל אינה מסכנת אזרחים וחיילים שלחמו בבלקן במהלך שנות ה-90'. לדברי המדענים, הכוחות הלוחמים שנחשפו לחומר שנמצא בפגזים, אכן ספגו קרינה בשיעורים מסוימים, אך אין בכך כדי לגרום לתופעות לוואי או סרטן.

המדענים, מהאקדמיה המלכותית הבריטית, טוענים כי שיעור התמותה מסרטן עקב החשיפה לחומר – נמוך. אולם לדבריהם, יש להוסיף ולחקור את התופעה שכונתה "סינדרום הבלקן", בכדי לקבוע בוודאות את מידת ההשפעה על גוף האדם כתוצאה מן החשיפה.

בחודש ינואר 2001 הורה נשיא האיחוד האירופי, רומאנדו פרודי, לאנשיו לבדוק את האמת העומדת מאחורי הסכנה שבשימוש בפגזים הנושאים אורניום. כוחות נאט"ו שלחמו בבלקן באמצע שנות ה-90' השתמשו בפגזים כאלו נגד מטרות סרביות ולאחרונה מתברר כי הם סובלים מבעיות בריאות המכונות "סינדרום הבלקן".

לדברי פרודי, יש למנוע לאלתר כל שימוש בפגזים נושאי אורניום אם יתגלה כי הם מסוכנים לבריאות החיילים. מספר לא מבוטל של חיילים מהכוח הרב-לאומי נפטרו בזמן האחרון מלוקמיה, סרטן הדם, וכעת נבדק הקשר בין מחלתם לקירבה לחומר המסוכן. צבאות בלגיה, איטליה, צרפת וצ'כיה החלו לשתף פעולה בחקר התופעה. נבדקת גם הפגיעה באזרחים יוגוסלבים שנחשפו לאורניום. במקביל, בודקים מומחים מטעם נאט"ו וצבא ארצות הברית את השפעת החומרים המזיקים על איכות הסביבה באזור הקרבות.

התפעה החלה כבר במלחמת המפרץ

החלק הראשון של המחקר דן בשיעור החשיפה המספיק כדי להוביל לתופעות לוואי אצל הנחשפים לאורניום המדולל. החלק השני, שעדיין לא פורסם, דן בתופעות הלוואי – סרטן הדם, עייפות וחולשה – שלקו בהם החיילים שנחשפו למתכת הכבדה. בנוסף נבדקת השפעת החומר על הסביבה והאם פגזים שהכילו את החומר והתפוצצו ברחבי הבלקן גרמו לזיהום סביבתי.

החוקרים מנו שני מקרים בהם קיימת אפשרות לחשיפה לאורניום המדולל: הראשון, חיילים ששהו בכלי רכב שנפגעו מפגזי שהכילו תא החומר, וככל הנראה שאפו את האבק המכיל את החומר. השני, חיילים ששהו בשדה הקרב והופגזו בפגזים שנשאו את החומר.

לטענת המדענים, כמות החומר ששאפו החיילים אינה מסוכנת בדרך כלל כי היא קטנה ביותר. "רק כמות של למעלה מגרם של חומר עלולה לסכן את בריאותו של החייל", נכתב בדו"ח. אולם, החוקרים טוענים כי מיש כן עלול להינזק מהאורניום הוא ילדים, שחשיפה לחומר עשויה להוביל במקביל לחשיפה לשמש לסיכוי גבוה ללקות בסרטן העור.

תופעת סינדרום הבלקן אינה חדשה. רבים מבוגרי מלחמת המפרץ יודעים לספר כי גם בשנת 91', במהלך המלחמה החלו חיילים רבים סובלים מכאבי ראש ותופעות לוואי חמורות יותר, ויש ביניהם שאף חלו בסרטן כתוצאה מחשיפה לחומרים מסוכנים ומתכות שונות הנמצאים בפגזים בהם השתמש הצבא. המסקנה, אומרים האמריקאים, היא ציוד מיוחד שעל החיילים ללבוש כדי להימנע ממגע עם האורניום.טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully