וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שלמה קדם תובע 120 מיליון שקל מגמול חברה להשקעות

אמיר הלמר

22.5.2001 / 11:16

טוען כי גמול והחברה לנאמנויות של בנק לאומי הפרו הסכמות שנתנו לביצוע תוכניות הבראה לחברות הדר טבריה וגלי אביב; טוען לעבירות לכאורה שנעשו ע"י הנתבעות בהנפקת האג"ח

איש העסקים שלמה קדם הגיש אתמול בביהמ"ש המחוזי בתל אביב תביעה אישית בסך 120 מיליון שקל כנגד חברת גמול חברה להשקעות חברה בת של בנק הפועלים , בכורה - החברה לנאמנויות של בנק לאומי , וכן כנגד דירקטורים ובעלי משרה בחברות אלו.

בתביעה טוען קדם כי הנתבעים חזרו מהסכמות שנתנו לביצוע תוכנית הבראה לחברת הבנייה הדר טבריה ולחברת גלי אביב, מחזיקת המימדיון, וגרמו לו עקב כך להפסדי עתק. קדם הגיש במקביל בקשה לפטור אותו מתשלום אגרה שאמורה לעמוד על כ-3 מיליון שקל, עקב מצבו הכלכלי.

קדם טוען באמצעות עו"ד ערן בן עוזר, כי בשנת 1993 רכש את שתי החברות, שהיו על סף פירוק, על סמך הסכמה שניתנה לו ע"י הנתבעות, שהיו בעלות אג"ח, שלהן היו משועבדים הנכסים של החברות, כי אלו ימלאו את חלקן בתוכנית הבראה שהכין התובע לחברות.

קדם טוען בתביעתו, כי על סמך הסכמה זו בלבד רכש את החברות וחתם על ערבויות אישיות לביצוע תוכנית ההבראה, ומילא את כל חלקו בתוכנית.

עם זאת, טוען קדם, בסמוך לשלב האחרון של התוכנית - שלב ההנפקה באמצעות המרת האג"חים למניות, גילו הנתבעים את דעתם כי ביצוע ההנפקה אינו כדאי מבחינתם וחזרו בהם, לטענתו, מההסכמה שנתנו לביצוע מלוא התוכנית.

כתוצאה מכך, טוען קדם, נושי החברות הגישו בקשה לפירוק החברות ומונה להן כונס נכסים וכל השקעתו ירדה לטימיון.

קדם טוען, כי בעקבות פעולות הנתבעים הוא הפסיד את כל רכושו, שנאמד בכ-1.2 מיליון דולר, וכי סך חובותיו בגין הלוואות שנטל ואף חוב למס הכנסה עומד כיום על כ-12 מיליון שקל.

קדם: ספק אם ערכם של הנכסים ששועבדו לטובת האג"ח יכסה על החובעוד טוען קדם, כי בעקבות חזרתם של הנתבעים מההסכמה להנפיק, הפסיד הוא, באופן אישי, רווח מיידי של כ-40 מיליון שקל, ועל כך יש להוסיף, לטענתו, רווחים שהיו מגיעים לו מדיווידנדים ומשימוש בכסף כמנוף פיננסי.

התובע מוסיף בתביעתו כי התמוטטותן של החברות נבעה מחוב בן 6.5 מיליון שקל שנוצר בסוף שנות השמונים, בעיקר לבנק הפועלים. בעקבות חוב זה, שהיה בחשבון העו"ש של החברה, ובכדי להסתירו, כטענת קדם, הוחלט על המרתו באג"ח של החברה.

לצורך כך תוכננה, לטענת קדם, הנפקת אג"ח לציבור, אך בפועל רכשו את האג"ח החברות גמול, שהינה חברה בת של בנק הפועלים, ובכורה, שהינה חברה בת של בנק לאומי, ואך מעט מהאג"ח נרכשו ע"י הציבור.

קדם טוען כי ערכם של הנכסים ששועבדו לטובת האג"ח לא היה ברור, ואף מוטל בספק האם ביכולתם לכסות על החוב אשר הועבר, כאמור, לכתפיהם של חברי קופות הגמל של הבנקים, שרכשו את האג"ח - גמול ובכורה.

לטענת קדם, ביצעו בכך המנהלים עבירות, שכן פעולותיהם נעשו בכדי להסתיר את החוב, והעבירו אותו לכתפי החברים בקופות הגמל מבלי לידעם, ללא אישור כנדרש וללא בטחונות המאפשרים כיסוי בפועל של החוב.

קדם טוען כי עבירות אלו מהוות בסיס נוסף לתביעתו, שכן מדובר בהפרות של חובות חקוקות. (א' 1845/01). טרם הוגש כתב הגנה.

גמול נמצאת בימים אלו בתהליך של גיוס הון. אתמול הסתיים המכרז המוסדי לאג"ח להמרה בביקוש יתר של פי שלושה. כ-70 גופים מוסדיים הזרימו בקשות בסך של 86 מיליון שקל.

מחיר האג"ח בהנפקה המוסדית נקבע על 92 אגורות, 2 אגורות מעל מחיר המינימום. בסוף החודש תושלם ההנפקה על ידי הצעת אג"חים, מניות וכתבי אופציה לציבור, ובסך הכל תגייס גמול כ-60 מיליון שקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully