וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סדאם חוסיין דוחה את ההקלות בסנקציות שהציעה בריטניה

22.5.2001 / 10:16

הבריטים הציעו להוריד את כל ההגבלות מייבוא ציוד אזרחי ולהשאיר את ההגבלות על אמצעי הלחימה; טוען כי ההצעה החדשה גרועה מהקודמת ומראה על כישלון האמברגו

נשיא עיראק, סדאם חוסיין, דחה אמש את ההצעות הבריטיות להקלות בסנקציות שהוטלו על מדינתו. סאדאם כינה את ההצעות כ"בעיטה אחרונה של פרד גוסס". ההצעה הבריטית, המגובה על ידי האמריקאים, מעוניינת לאפשר העברת יותר סחורות אזרחיות והחמרת הפיקוח על העברת ציוד צבאי. "אנחנו נדחה את ה'סנקציות החכמות' שהם יותר טיפשיות מאלה שקדמו להן", אמר סדאם.

הסנקציות שהוטלו על עיראק מאז 1991, לאחר פלישת צבא עיראק לכויית, מטילות הגבלות על כל יבוא או יצוא מוצרים וכוללות גם פיקוח על מכירת נפט. עיראק טוענת שההגבלות לא הומאניות ושגרמו למותם של אלפי אנשים וילדים הזקוקים למזון ותרופות.

המנהיג העיראקי טוען כי ההצעה החדשה נועדה לשטות במדינות המקיימות עסקים עם מדינתו. "אבל אנשים אלה מבינים שזה האינטרס שלהם לסחור עם עיראק בקו אחד עם האינטרסים של בני עמם ולא עם המטרות של הממשל האמריקאי", אמר סאדאם והוסיף כי "ההצעה החדשה היא הכרה בכך שהאמברגו נכשל ושהוא פגע במוניטין של ארה"ב בזירה הבינלאומית".

הבריטים הפיצו את הצעתם בין חברי מועצת הביטחון, במטרה לאמצה לפני הרביעי ביוני, תאריך הארכת תוכנית "הנפט תמורת אוכל". תוכנית זו הועברה ב-96' וקבעה כי כל ההכנסות ממכירת נפט יופקדו בקרן של צד שלישי שממנו ירכשו מוצרים הומניטאריים שונים. ההצעה החדשה תוריד את כל ההגבלות מעל יבוא מוצרים אזרחיים ותותיר את ההגבלות על אמצעי לחימה. ארה"ב טענה כי הסרת הסנקציות באופן מלא תותנה בהחזרת משקיפים לפיקוח על נשק השמדה מטעם האו"ם, תנאי שעיראק דוחה באופן עקבי.

המשקיפים עזבו את המדינה ב-98' לאחר ששלטונות עיראק הפסיקו את שיתוף הפעולה עימם. לאחר עזיבתם הפציצו בריטניה וארה"ב אתרים החשודים כמאגרי נשק לא קונבנציונאלי.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully