וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית הדין לעבודה: אין להפלות מועמדים שומרי שבת

22.5.2001 / 8:12

כך נקבע בפסק דין תקדימי לתביעה שהגיש שומר מצוות שנדחה לעבודה כי סירב לעבוד בשבת; זכה לפיצויים של 30 אלף שקל מהחברה הנתבעת; השופט: יהדותם של המועמדים לא תהווה להם מכשול

בית הדין לעבודה הוציא פסק דין תקדימי הקובע כי אסור להפלות אדם מטעמי דת על פי חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה. "הארץ" מספר כי פסק הדין ניתן לאחר תביעה של המרכז לפלורליזם יהודי. המרכז הגיש תביעה בשם אפרים עובד, הנדסאי שומר מצוות, שלא התקבל לעבודה בחברת היי טק בשל סירובו לעבוד בשבת. השופט, אילן סופר, פסק כי חובת המעביד שלא להפלות בין המועמדים לעבודה - משמעותה לקבוע תנאי קבלה שלא לוקחים בחשבון את דתו ואמונתו של מועמד.

אפרים עובד פוטר מעבודתו לפני שנתיים בשל צמצומים, לאחר שנתיים שעבד באותו מקום. כשהגיש את מועמדותו לחברת "אינטל" בקריית גת שאלו אותו לגבי נכונותו לעבוד בשבת והוא השיב כי הוא שומר שבת. לאחר שעבר מבחן וראיון בהצלחה הודיעו לו שלא קיבל את העבודה.

חברות נוספות אליהן פנה בהן חברת "לאן ריסרצ'" דחו אותו בשל סירובו לעבוד גם בשבת. החברה התעלמה מפנייתו לבדוק שוב את החלטתה, בשל אי חוקיותה, מפני שלמרבית החברות שפנה אליהן אין היתר עבודה בשבת.

המרכז לפלורליזם יהודי הגיש את התביעה נגד חברת "לאן ריסרצ'" בשמו של אפרים עובד. התובע דרש לפצותו בסכום של 30 אלף שקל. בפסיקתו אמר השופט סופר כי המחוקק קבע את יום השבת כיום מנוחה השבועי ליהודים. מתוך כך חילונים ודתיים, צריכים שיהדותם לא תהווה מכשול בבואם להתקבל לעבודה. השופט חייב את הנתבעת לשלם את מלוא הפיצויים לאפרים עובד.

ראש המרכז לפלורליזם יהודי, הרב אורי רגב, אמר שהמרכז גאה מאוד על תוצאות המשפט. רגב אמר כי פסק הדין מבהיר שלמרות אינטרסים כלכליים, יש להגן על חירות הפרט וחופש הדת וכי אפליית שומרי שבת לעבודה חותרת תחת זהותה היהודית של ארץ ישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully