וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק אגוד: שוויה של דסק"ש 8.45 מיליארד ש', גבוה ב-31% משוויה בשוק

גולן פרידנפלד

21.5.2001 / 17:51

מעניק למניה המלצת "קנייה בסיכון גבוה"; דסק"ש מוערכת בדיסקאונט של 30%

בנק אגוד מעניק המלצת "קנייה בסיכון גבוה" למניית דסק"ש ומעניק לה מחיר יעד של 184.6 שקל, הגבוה ממחירה בשוק ב-31%.

האנליסט אורי וויסבורד מאגוד סבור כי השינויים הפרסונליים האחרונים בחברה (עזיבתו של אודי רקאנטי) וההערכות לגבי ביצוע שינויים אפשריים במבנה השליטה בחברה על ידי קבוצת איי.די.בי עתידים להעלות את החברה על דרך המלך.

אחת מהחזקותיה העיקריות של דסק"ש היא חברת סלקום, שמתוארת על ידי האנליסט "ככוכב זוהר". "תוצאותיה השנתיות של סלקום לשנת 2000 מהוות הישג יוצא דופן", מציין האנליסט, ולהערכתו התוצאות הרבעוניות, כפי שפורסמו אתמול, רק מצביעות על טיבה של הנהלת החברה ועל מימוש פוטנציאל הצמיחה שלה. הכנסותיה של החברה ברבעון הראשון הסתכמו ב-1.12 מיליארד שקל, גידול של 6.4% לעומת הרבעון המקביל. הרווח הרבעוני של סלקום הסתכם ב-131 מיליון שקל, אולם להערכתו של האנליסט החברה הגיעה לשלב בו יקשה עליה להציג שיעורי צמיחה כה גבוהים מפעילות בתחום הסלולרי בעתיד.

על סף ראשיתה של האטה בסלקום


וויסבורד סבור כי את ראשיתה של ההאטה בקצב הצמיחה ניתן לזהות כבר בנתוני שנת 2000 כשבסיס הלקוחות גדל בכ-37% אך ההכנסות גדלו רק ב-18.7%. המשמעות היא די ברורה: המצטרפים החדשים הם בעלי שיעור הוצאה נמוך יותר למנוי מהוותיקים ורגישותם למחיר גבוהה יותר.

סיבה נוספת להאטה בצמיחה בסלקום נובעת מתוכנית ההשקעות מחויבת המציאות בסדר גודל של 350 מיליון דולר, בשדרוג הרשת שעל החברה לבצע - הוצאות שיעיקו על המאזן הממונף ממילא של סלקום.

האנליסט מעריך את שוויה של סלקום לפי 925 דולר למנוי (ההערכה שמרנית לדבריו), כ-25% מעל שוויה של פרטנר וכ-23% פחות מהשווי למנוי של פלאפון. ההערכה זו הביאה אותו לשווי חברה של 1.757 מיליארד דולר.

מדוע ממשיכה דסק"ש להחזיק בתבל?


"מצבה של תבל רחוק מלהיות מזהיר, סבור וויסבורד. לדעתו, עיקר הבעיה הוא לא בהפסדים החשבונאיים, אלא בכך שהחברה צרכה השנה מזומנים לצורך מימון פעילותה השוטפת והוא צופה כי מגמה זו תימשך ברבעונים הקרובים. "במצב כפי שהוא נראה כיום, האחזקה של דסק"ש בתבל מהווה נטל פיננסי על הקבוצה ולשם שיפור איתנותה הפיננסית של תבל תידרש דסק"ש להזרים הון נוסף לחברה ולהעמיד לה הלוואות בעלים.

אם כך מדוע ממשיכה דסק"ש להחזיק בתבל? וויסבורד סבור כי האחזקה בתבל לצד האחזקה בסלקום מבטיחה לדסק"ש אחיזה איתנה בתחרות הצפויה נגד בזק בשוק התקשורת הפנים ארצית. הן תבל והן סלקום צפויות להתמודד (בטווח הארוך) מול בזק "וחלומו של כל מנהל חברת אחזקות הוא לשלוט בשתי חברות המתחרות האחת בשנייה בתחום מוגדר", סבור וויסבורד.

באופן זה ניתן לתמרן בין החברות, לעתים להביא אותן לכדי מאבק זו בזו ולעתים ליצור בידול ביניהן ולצמצם את התחרות לפי האינטרסים של החברה. אחרים יגידו כי שליטה בשתי חברות מתחרות יוצרת קניבליזציה ביניהן וכי בעצם מדובר "בלהוציא מכיס אחד ולהכניס לכיס השני". בכל מקרה, תצטרך, ככל הנראה, דסק"ש לוותר על השליטה באחת מהחברות מתוקף התערבותו העתידית של הממונה על ההגבלים העסקיים.

האנליסט מעריך כי בשל חובותיה הכבדים של תבל, חלקה בחברת הכבלים הממוזגת עדיין לא ברור, (כרגע 45%). אחת הסברות אומרת כי חובותיה של תבל, המסתכמים ב-2.1 מיליארד שקל, יוטלו על דסק"ש כך שיחס המיזוג שלה לתוך חברת הכבלים המאוחדת לא ייפגע.

וויסבורד מעריך את שוויה של תבל עבור דסק"ש לפי 420 דולר למנוי כך ששויה מסתכם ב-196.6 מיליון דולר.

דיסקאונט של 30%


לשאלת המיזוג האפשרי בקבוצת איי.די.בי סבור האנליסט כי הוסר המכשול הפרסונלי, בדמותו של אודי רקאנטי, בדרך לביצוע המיזוגים ולהערכתו מהלכים כאלו יאפשרו לחברות הקונצרן ליהנות מחופש פעולה גדול הרבה יותר. האנליסט מעלה שתי חלופות למיזוגים אפשריים בקבוצה: הראשון הוא מיזוגה של דסק"ש לתוך כלל תעשיות והשנייה היא מיזוגן של דסק"ש וכלל תעשיות לתוך אי.די.בי פיתוח .

בסיכומו של דבר מעריך האנליסט את דסק"ש לפי שווי של 8.45 מיליארד שקל, כשהערכה זו מתבססת על שווי השוק של החברות הסחירות ודיסקאונט של 30% בגין היותה חברת אחזקות.

בדרך כלל חברות אחזקות נסחרות בדיסקאונט של 7%-15%, אולם בדסק"ש סבור וויסבורד המצב שונה. ראשית, בזמן המיזוגים בקבוצה יהיה אינטרס של בעלי השליטה בקבוצה לדלל את חלקם של המשקיעים בדסק"ש בקבוצה הממוזגת ועל מנת לפצות על חשש זה הוגדל הדיסקאונט. סיבה נוספת לדיסקאונט הוא הגידול ברכיב היחסי של חברות הטכנולוגיה שמגדילה את הסיכון של דסק"ש.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבתפריט בצד ימין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully