וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דו"ח מיטשל: הפסקת האלימות והפסקת ההתנחלויות

21.5.2001 / 17:18

דו"ח הוועדה פורסם הערב רשמית ובו קריאה לממשלת ישראל לרסן את השימוש בכח של צה"ל; הפלסטינים נדרשים להלחם בטרור; מיטשל קורא לחדש מיד את המו"מ וקושר בין האלימות להתנחלויות

הסנטור לשעבר, ג'ורג' מיטשל, שעמד בראש הוועדה לבדיקת הסיבות לפריצת המהומות בשטחים בחודש אוקטובר האחרון פרסם הערב את מסקנות הוועדה. הוועדה אינה תולה את האשמה באף אחד מהצדדים.

מיטשל ממליץ כי ממשלת ישראל תפסיק מיד את ההתנחלויות בשטחים כולל הרחבה לצורך "ריבוי טבעי" . הוועדה קוראת לשני הצדדים לחדש בהקדם את המו"מ לשלום ומדגיש כי העיתוי קריטי שכן "העוינות בין הצדדים רק גוברת". עוד מומלץ לחדש את התיאום הביטחוני ולבנות מחדש את האמון בין הצדדים.

הוועדה מותחת ביקורת על השימוש המופרז בכח של צה"ל בפיזור המהומות בשטחים וקוראת למממשלת ישראל לרסן את השימוש בכח של הצבא.

לגבי הפלסטינים קובעת הוועדה כי הרשות הפלסטינית חייבת להלחם בטרור בצורה שגם תבוא לידי ביטוי בשטח כלומר גם מעצר טרוריסטים.
מיטשל קושר בין ההתנחלויות לאלימות - קשר שבוודאי לא מקובל על ממשלת שרון. כעת עובר הכדור למגרשו של מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאוול שצפוי לכנס מסיבת עיתונאים בעקבות הדו"ח.
הוועדה אינה מטילה את האחריות למהומות על ראש הממשלה, אריאל שרון, שכיושב ראש האופוזיציה ביקר בהר הבית יום לפני תחילת האינתפדה.
מיטשל אמר במסיבת העיתונאים כי הוא עדיין אופטימי באשר לסיכוי להגיע לשלום באזור "האלימות לא יכולה להביא לפתרון".

"זוהי התקווה האחרונה"

מזכ"ל האו"ם קופי ענאן קרא היום לישראל ולפלסטינים ליישם את המלצות ועדת מיטשל ולנסות להביא לסיום האלימות באזור. ענאן הגדיר את ההסלמה בסכסוך "טרגדיה של ממש", ומתח ביקורת על הליגה הערבית שקראה להשעיית היחסים המדיניים עם ישראל. לדבריו, החלטת הליגה לא תסייע למאמצים לסיים את הסכסוך.

ענאן שיבח את מאמצי נשיא מצרים חוסני מובארק, להרגיע את האלימות במזרח התיכון, והביע תקווה שגם עבדאללה מלך ירדן ימשיך במעורבותו המדינית.

ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר הזהיר היום מפני אסון במזרח התיכון אם לא ימצא במהרה הסדר, ואמר כי האסון יזעזע את העולם כולו. בלייר הוסיף, כי המצב במזרח התיכון היום מדאיג יותר משהיה במשך שנים רבות. "יש חשש לנזק לא רק למזרח תיכון אלא גם ליציבות לעולם כולו", אמר בלייר לבי.בי.סי.

ב"קול ישראל" דווח כי השר דני נווה אמר כי ישראל מוכנה לקבל את המתווה של דו"ח מיטשל, אולם היא מסתייגת ממסקנות הדו"ח בנושא ההתנחלויות, שכן יש לדאוג ליישובים הקיימים. שר התשתיות אביגדור ליברמן אמר כי הקפאת ההתנחלויות עלולה לגרום לפירוק הקואליציה ולמערכת בחירות מיותרת.


יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד אמר הערב כי מרצ תומכת בהמלצות ועדת מיטשל במלואן. לדבריו, "ההמלצות הן התקווה האחרונה לפני הדרדרות למלחמה קשה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully