וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוק התוכנות הפיראטיות משגשג: 37% מכלל התוכנות בעולם גנובות

יהודה שויצר

21.5.2001 / 14:49

מדו"ח שפירסם איגוד עסקי התוכנה עולה כי חברות תוכנה הפסידו כ-11.75 מיליארד ד' כתוצאה משגשוג השוק הפיראטי

בעוד שענפי הטכנולוגיה קורסים, שוק אחד ממשיך לשגשג - שוק התוכנות הפיראטיות, שגדל בשיעור ניכר בשנת 2000. מנתוני דו"ח שפירסם איגוד עסקי התוכנה עולה כי 37% מכלל התוכנות בהן משתמשים עסקים בעולם הן פיראטיות. עוד עולה מהדו"ח כי חברות התוכנה הפסידו כ-11.75 מיליארד דולר כתוצאה משגשוג השוק הפיראטי.

מהנתונים עולה כי המצב גרוע במיוחד באזור אסיה והאוקיאנוס השקט, שם על פי ההערכות, יותר מ-50% מהתוכנות הנמצאות בשימוש הן פיראטיות. עוד ניתן ללמוד מהדו"ח כי תופעת הפיראטיות באזורים מתקדמים טכנולוגית כצפון אמריקה ואירופה, היא פחות חמורה ממקומות אחרים אך עדיין נרחבת למדי.

בוב קרוגר, יו"ר איגוד עסקי התוכנה, אינו מוצא נחמה בכך שבצפון אמריקה ובאירופה המצב טוב יותר ממקומות אחרים בעולם. "זה כמו לומר שיש לי מעט יותר התקפי לב ממה שהיה לי", אמר קרוגר והסביר כי גם מעט התקפי לב גורמים לנזק. במקרה זה הנזק מוערך במיליארדי דולרים ובאלפי עובדים שמצאו עצמם מחוסרי עבודה.

חברות תוכנה הפסידו כ-4 מיליארד דולר בשנת 2000 באזור אסיה בלבד. המצב חמור במיוחד במזרח אירופה, שם על פי ההערכות, 63% מכלל התוכנות הן גנובות.

על מנת להביא לצמצום מימדי התופעה, חברות תוכנה רבות החלו לפתח אמצעי הגנה. לדוגמה, בתוכנת החלונות XP ובאופיס XP, תהיה דרישה לאישור המספר הסידורי של התוכנה מיד עם ההתחברות לרשת האינטרנט. עם הקשת המספר הסידורי ייסרק הדיסק הקשיח ואם יימצאו בו תוכנות פיראטיות, הן יפסיקו לפעול בהתראה של ימים ספורים.

את השיא בפיראטיות כבשה ויטנאם שרק 3% מכלל התוכנות במדינה הן מקוריות. בארה"ב 24% מכלל התוכנות הן פיראטיות, ובסין ורוסיה המצב חמור מאוד והן נמצאות "בחמישייה הפותחת" מבחינת היקף זיוף תוכנות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully