וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היום: הפרסום הרשמי של דו"ח מיטשל

21.5.2001 / 8:01

הממשל האמריקאי יגיב בימים הקרובים על הדו"ח; ההערכה בירושלים: וושינגטון לא תזדרז לשנות מדיניותה באזור; ישראל ניסתה בימים האחרונים לגבש עם ממשל בוש נוסחה מוסכמת להתנחלויות

ועדת מיטשל, לבדיקת אירועי הדמים בשטחים ובתחומי הקו הירוק, תפרסם היום את הדו"ח שגיבשה במסיבת עיתונאים בניו יורק בשעות אחר הצהריים. הדו"ח יכלול את הטיוטה שהוגשה לישראל ולרשות הפלסטינית ואת תגובות הצדדים לדו"ח, שהוגשו בשבוע שעבר. בימים הקרובים צפוי הממשל בוושינגטון להגיב לראשונה על המלצות הדו"ח. ההערכה בירושלים היא כי ארה"ב תברך על המלצות הדו"ח אך לא תזדרז לשנות את מדיניותה במזרח התיכון או לקרוא להקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

יחד עם זאת, האמריקנים עשויים להזהיר כי ההתנחלויות פוגעות בקידום המשא ומתן לשלום. בגלי צה"ל דווח כי לפי ההערכות הרווחות, הממשל האמריקאי יגנה את הטרור הפלסטיני ויקרא לשני הצדדים להימנע מצעדים פרובוקטיביים וחד צדדיים. "הארץ" מדווח כי ישראל ניסתה לגבש בימים האחרונה נוסחה מוסכמת עם ממשל בוש בסוגיית הבנייה בשטחים.

במכתב ששיגר בשבוע שעבר ראש הממשלה, אריאל שרון, לנשיא בוש, נאמר כי הקפאת ההתנחלויות תהיה בבחינת "פרס לטרור ולאלימות". ראש הממשלה הבהיר במכתב כי הזיקה שיצר דו"ח ועדת מיטשל בין הבנייה בהתנחלויות והאלימות הפלסטינית אינה מקובלת על ישראל. יחד עם זאת אמר שרון כי ישראל מקבלת את המתווה הכללי שהציעה ועדת מיטשל לחזרה לשולחן המשא ומתן, לאחר הפסקת אש, שורה של צעדים הדדיים להשבת האמון ותקופת צינון בת כמה שבועות.

מיטשל: "חייבת להיות דרך להפסיק את האלימות"

ישראל הודיעה בשבוע שעבר לוושינגטון כי היא מקבלת את המלצות הוועדה תחת שתי הסתייגויות - בנוגע לבנייה בהתנחלויות ובנוגע לביקורת על פעולות צה"ל בשטחים. במכתב ששיגר השר הממונה על הטיפול בדו"ח, דני נווה, ליו"ר הוועדה, הסנטור לשעבר ג'ורג' מיטשל, נכתב כי "בדו"ח יש מאמץ חיובי וקונסטרוקטיבי לשבור את מעגל האלימות ולאפשר חזרה למשא ומתן בילטרלי ישיר לשלום, על בסיס הדדיות".

נווה הדגיש ש"באופן מהותי יש לזכור כי מדיניות ממשלת ישראל היא לא להקים התנחלויות חדשות", אך מנגד "יש לקחת בחשבון את הצרכים השוטפים והיום-יומיים של התפתחות קהילות כאלה". לדבריו, "יש לזכור שישראל והפלסטינים הסכימו שסוגיית ההתנחלויות, יחד עם סוגיות ירושלים, הפליטים והגבולות, צריכות לעלות במשא ומתן על הסכם הקבע". בתשובה הוא ציין גם כי "אין בהסכמים הקיימים התייחסות לאפשרות שסוגיית ההתנחלויות תופרד מהנושאים האחרים ומפתרונם הכולל". הוא הוסיף כי "אין לקבוע מראש את תוצאת המשא ומתן, שבו לכל צד יש עמדות ותביעות לגיטימיות", אך "ברגע שיתברר כי הרשות הפלסטינית שמה קץ לאלימות, ותעבור תקופת צינון משמעותית, ישראל מוכנה לחידוש המשא ומתן".

הסנאטור לשעבר ג'ורג' מיטשל, שעמד בראש הוועדה, אמר בראיון שפורסם בשבוע שעבר ב"וושינגטון פוסט", כי "ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית הן אלה שיקבעו בסופו של דבר אם לדו"ח תהיה תועלת עבורן. איני יכול לחזות מה יחליטו". מיטשל הוסיף: "אני מאמין באמונה שלמה שחייבת להיות דרך להפסיק את האלימות ולקבל את המשימה הקשה של בניית האמון והנעת המגעים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully