וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצבא האדום מתחת לקו האדום

20.5.2001 / 21:59

מצבו של הצבא הרוסי בכי רע: כ-500 חיילים נרצחים על ידי חבריהם; מקרי התעללות של ותיקים בצעירים מסתיים לעיתים במוות; משכורת הממוצעת לחייל: דולר אמריקאי אחד לחודש

צבא רוסיה שהוגדר כבר כ"צבא המוזנח ביותר בעולם" יכול לזכות בתואר המפוקפק של "הצבא האלים ביותר בעולם". קציני צבא רוסים סיפרו ל"וושינגטון פוסט" כי בשנה ממוצעת נרצחים כ-500 חיילים על ידי חבריהם או מפקדיהם. בצבא האמריקאי, לשם השוואה, נרצחים כ-28 חיילים בשנה וזאת בצבא גדול כמעט פי שניים. מספר מקרי הרצח בצבא הרוסי הם ככל הנראה גבוהים עוד יותר אך השלטונות מדווחים על רבים ממקרי המוות כהתאבדות.

רבים מההורים השכולים כלל אינם מודעים לנסיבות האמיתיות של מות ילדיהם משום שהצבא הרוסי נוהג לקבור את החיילים בארון סגור ובכך להסוות את סימני האלימות על הגופות.

העיתון מתאר מקרה בו הותקף חייל על ידי מפקדו מפני ששמע רדיו ולא שמע את הדרישה לסגור את המכשיר. הקצין תקף את החייל סרגיי איבאנוב והיכה אותו ללא הפסקה, כתוצאה מכך אושפז החייל במצב של תרדמת למשך שלושה ימים. רק לאחר חצי שנה שוחרר איבאנוב מבית החולים ומשירותו הצבאי. האחראים בדרך כלל לאלימות הם חיילים ותיקים המכונים "הסנדקים" ואלה נוהגים להכות ולהשפיל חיילים צעירים. ה"סנדקים" גוזלים מהצעירים את כל חפציהם האישיים ונוהגים בהם כסוהרים בכלא. הפרקליטות הצבאית חוקרת כ-2,000 מקרי התעללות בשנה אך מקרים רבים מוסתרים על ידי המפקדים.

מקרה נוסף הוא מותו המסתורי של חייל בשם קוסטה לברוב שהצבא טען כי שם קץ לחייו אך משפתחו בני משפחתו את ארון הקבורה מצאו על גופו סימני אלימות קשים. במכתבים שכתב אמר: "אני בקושי יכול לכתוב בגלל הכאב...ההתעללות היא קשה מאוד...הם שברו לי את האף כמה פעמים...מי שמתלונן הוא אדם מת".

" כל צבא אחר בתנאים כאלה היה מכריז על מרד"

הצבא האדום שהיה אחד מסמלי העוצמה של ברית המועצות סובל היום, כמו המדינה השרויה במשבר כלכלי, מעוני מחפיר. הציוד הצבאי הוא מיושן, האימונים אינם מספיקים והחיילים ברובם מגיעים משולי החברה. בחלוקת תקציב הצבא לפי מספר החיילים נמצאת רוסיה היום במקום נמוך מהודו וטורקיה. בעוד בארה"ב תקציב לחייל עומד על 180,000 דולר, ברוסיה התקציב הוא 4,000 דולר לחייל.

משכורת חייל בצבא הרוסי עומדת על כדולר אמריקאי לחודש מה שמוביל חיילים לבקש מתושבי ערים שכנות לבסיסם, מברשות שיניים וסבון. רבים מהחיילים עובדים בחנויות בתמורה לקבלת מוצרי צריכה וקצינים משלימים הכנסה בנהיגת מוניות. כמה אלפי חיילים עורקים מדי שנה מהצבא אך לרוב לא נענשים מפני שהקצינים מודעים למצבם הקשה. שיעור ההתאבדויות המדווח הוא פי ארבע מבצבא האמריקאי.

סגן יושב ראש ועדת הביטחון בבית התחתון של הפרלמנט, אלקסיי אברטוב, אומר כי מאז מלחמת העולם השניה לא היה הצבא הרוסי כה קרוב להתפוררות. " כל צבא אחר בתנאים כאלה היה מכריז על מרד", אמר מומחה צבאי ומסביר כי הצבא אינו מורד בגלל שרידים של גאווה לאומית שעוד נותרה בו. המלחמה בצ'צ'ניה הציגה את הצבא הרוסי באור שלילי מאוד בעקבות מעשי ההתעללות והפרת זכויות האדם ביחס לאוכלוסייה המקומית. מקרים של רצח אונס וביזה מציג את מוסריות הצבא בשפל חסר תקדים.

מומחים צבאיים אומרים כי הדרך היחידה שרוסיה תוכל לשקם את צבאה, היא על ידי צמצום גודלו בצורה משמעותית. בזמנו של הנשיא בוריס ילצין צומצם גודלו של הצבא בחצי אך תקציבו גדל עוד יותר. הנשיא הנוכחי, ולאדימיר פוטין, הכריז על צמצום הצבא ביותר משליש בתקופה של שלוש שנים. שר ההגנה, סרגיי איבאנוב, הבטיח להעלות את שכרם של החיילים כדי להפוך את הצבא לצבא מתנדבים מקצועי, אם זאת אמר כי השינוי עלול לקחת כעשור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully