וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית ההשקעות נשואה זנקס : המלצת "החזק" למגדל ביטוח

גולן פרידנפלד

20.5.2001 / 16:57

מעריך את שוויה של החברה בכ-4.7 מיליארד שקל לעומת שווי השוק שלה כיום - 4.82 מיליארד שקל


בית ההשקעות נשואה זנקס מתחיל לסקר את חברת מגדל ביטוח ומעניק לה המלצת "החזק". בבית ההשקעות סבורים כי השווי הכלכלי של מגדל ביטוח עומד על 4.7 מיליארד שקל או 4.53 שקלים למניה, מחיר הנמוך ממחיר השוק בכ-2%.

האנליסט אהוד ניר מנשואה מציין כי מגדל ביטוח היא המנהיגה ללא עוררין במגזר הביטוח, עם נתח שוק של 37% מסך העתודות והתביעות שהסתכמו בשנת 2000 ב-22.5 מיליארד שקל. ניר מציין כי מגדל הינה חברת הביטוח הוותיקה ביותר והרווחית ביותר. רווחיות זו, על פי ניר נובעת משני מקורות עיקריים:

ראשית, עד 1991 נהנו חברות הביטוח משוק בפיקוח ממשלתי. החברות קיבלו עמלה קבועה מהממשלה, על פי גובה החיסכון בפוליסה. יחד עם זאת, כיום חברות הביטוח מקבלות עמלות התואמות את הפרמטרים הנקבעים על ידי השוקר החופשי, והן נמוכות בהרבה בהשוואה לעמלות שקיבלו מהממשלה. מגדל ביטוח ממשיכה לקטוף את פירותיהן של העמלות הממשלתיות.

הגורם השני לרווחיותה של מגדל כרוך בעמלות שמועברות על ידי חברות הביטוח לסוכני הביטוח. ניר סבור כי מכיוון שעמלות אלו גבוהות מאוד בשנים הראשונות של הפוליסהו הרי שחברות דוגמת מגדל, שלהן פוליסות ותיקות יותר, נהנות מהוצאות נמוכות יותר וכך רווחיותן גבוהה.

"הוצאותיה של מגדל על ביטוחי חיים נמוכות בהשוואה למגזר", סבור ניר. הוא מציין כי ההוצאות בעסקי ביטוח החיים נובעים מהוצאות פנימיות - כלליות והנהלה והוצאות חיצוניות, בעיקר עמלות ששולמו לסוכני ביטוח, כאמור.

בשנת 2000 עמדו ההוצאות הכלליות והוצאות ההנהלה של מגדל על 288מיליון שקל. היחס בין ההוצאות הכלליות וההנהלה לפרמיות היה 6.9% לעומת 7.6% בכלל המגזר. "יחס נמוך זה ממחיש את יעילותה של החברה", מציין ניר.

לגבי ההוצאות בגין עמלות ששולמו לסוכני ביטוח, מציין ניר כי הם הסתכמו בשנת 2000 ב-348 מיליון שקל, ויחס העמלות נטו לכל
הפרמיות עומד על 8.3% לעומת 9.9% במגזר הביטוח.

ניר סבור כי המיזוגים שביצעה מגדל ביטוח עם החברות הבנות שלה, מגדל בע"מ ושמשון בע"מ, הביאו את החברה לקיצוצים משמעותיים בהוצאות. התייעלות זו באה לידי ביטוי בקיצוץ בהוצאות ההנהלה והכלליות שירדו מ-501 מיליון שקל ב-1999 ל-483 מיליון שקל בשנת 2000. צמצום זה, מציין ניר, הושג על אף הצמיחה העסקית של החברה, שבאה לידי ביטוי בגידול של 6.3% בפרמיות.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully