וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוק המט"ח: סטיות התקן באופציות הדולריות ירדו לרמתן הנמוכה מזה שנים

ליאור כגן

20.5.2001 / 15:49

למרות הפיגוע בנתניה, האופציות הדולריות נסחרות ברמה של 4.1440 שקלים; הגופים הכלכליים לא צופים פיחות מעבר ל-4.1550 שקלים


משהו מוזר קורה בשוק המט"ח: המצב הבטחוני רעוע, וכמעט לא עובר יום ללא פיגוע או אירוע בטחוני, השווקים עדיין נמצאים בחוסר ודאות, אין התקדמות במישור המדיני, ולמרות זאת, השקל שומר על יציבות מעוררת תמיהה.

גם מי שחשב שהפיגוע בנתניה יקפיץ את הדולר, טעה. האופציות הדולריות שיקפו שער של 4.1490 שקלים בפתיחת המסחר, ובשעה זו הן משקפות שער של 4.1440 שקלים, שזוהי הרמה בה נסחר הדולר בסיום המסחר ביום שישי.

נתון נוסף מפתיע הוא סטיות התקן באופציות הדולריות שירדו לרמתן הנמוכה מזה מספר שנים. סטיות תקן נמוכות מעידות בד"כ על רגיעה בשוק, וציפייה כי המסחר בדולר יתנהל ללא תנודות קיצוניות.

האופציות שבכסף בסדרה הקצרה נסחרות עם סטיית תקן של כ-4%, אלו של הסדרה הבאה נסחרות עם סטיית תקן של 4.75%, וסטיות התקן של סדרות האופציות הרחוקות עומדות על 5%-5.25%. מכאן נובע, כי הפעילים מאמינים שבטווח הקצר לא יקרה כלום, אולם לגבי הטווח הארוך יותר הם פחות בטוחים.

הסבר חלקי לרמה הנמוכה של סטיות התקן בסדרת האופציות של הטווח הקצר, הוא חג השבועות. פקיעת האופציות תתרחש ביום שלישי (ה-29 למאי), אולם מיום שישי עד הפקיעה לא יהיה מסחר עקב החג. חופשת החג מקצרת למעשה את ימי המסחר שנותרו עד הפקיעה, וגורמת לירידה בסטיות התקן.

לדברי סוחרים, הרמה הנוכחית של הדולר, בשילוב עם העובדה כי סטיות התקן נמוכות, יוצרת הזדמנות קנייה טובה לדולר. לדברי אחד הסוחרים, גופים רבים נמצאים בפוזיציה של שורט דולר, והמשמעות היא שאם יקרה אירוע שיקפיץ את השוק, הם יזרימו ביקושים לדולר על מנת לסגור את הפוזיציה שלהם, מה שיגרום לעלייה נוספת בשער הדולר.

בינתיים, הפעילים בשקל-דולר לא מגלים עניין רב, מחזורי המסחר יורדים בחדות, ומסתכמים בכ-500 מיליון דולר בממוצע ליום, וגם נפח המסחר של המשקיעים הזרים הצטמצם משמעותית. בבתי ההשקעות מעריכים כי לא צפוי פיחות חד, ורובם מעריכים כי בטווח הקצר הדולר לא יחצה את רמת ה-4.1550 שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully