וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מובארק: איך אפשר להתקיף במטוסי קרב אנשים שמיידים אבנים?

20.5.2001 / 15:41

נשיא מצרים קרא לקהילה הבינלאומית לשכנע את ישראל לעצור את ההתקפות נגד הפלסטינים; "אם המדינות רק יצהירו הצהרות לא יהיו תוצאות"; חשש בישראל מהידרדרות היחסים עם מצרים וירדן

נשיא מצרים, חוסני מובארק, קרא היום לקהילה הבינלאומית לשכנע את ישראל לעצור את ההתקפות הגוברות כנגד מטרות פלסטיניות. "שלחתי אתמול מכתב לנשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, ולמדינות רבות. מדינות אלה צריכות להזהיר את ישראל מפני הסכנות הטמונות בדרך בה היא נוקטת", אמר נשיא מצרים לכתבים. "אם המדינות רק יצהירו הצהרות, לא יהיו תוצאות", הוסיף.

"המצב יהפוך לקשה יותר, בייחוד אחרי שישראל משתמשת במטוסי קרב", אמר מובארק. "איך הם יכולים להתקיף אנשים שמיידים אבנים, או נושאים נשק קל, עם מטוסי אף 16? השימוש בכוח מוגזם לעולם לא יביא לשלום. אנחנו רוצים שחיי אזרחי ישראל יהיו כמו אלה של אזרחי מדינות ערב, שהולכים בביטחון במורד הרחוב, אבל לא ניתן להשיג את זה בצורה כזו". אמר.

בתגובה לקריאתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, ליו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, להפסיק את האלימות, אמר מובארק כי "אם הנשיא הפלסטיני יקרא להפסקת האלימות, אף אחד לא יקשיב לו. דעת הקהל הפלסטינית כבר לא קלה לשליטה". מובארק גם האשים את ישראל בניסיון לסכל את היוזמה המצרית-ירדנית להפסקת האלימות ולחידוש המו"מ המדיני.

בתוך כך מזהיר היום שר החוץ הבריטי, רובין קוק, כי על העולם להתערב מיד בסכסוך הישראלי-פלסטיני "לפני שתפרוץ מלחמה". קוק ציין כי שוחח כמה פעמים עם עמיתו הישראלי, שמעון פרס, וביקש ממנו שלא להסלים את האלימות בשטחים. "המצב עדין ביותר והולך ונהיה מסובך מדי יום", אמר שר החוץ הבריטי וקרא למדינות העולם להתאחד בדרישה מישראל והפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן. קוק הדגיש כי על הצדדים לאשר את דו"ח מיטשל ולנסות ביחד ליישם אותו. במיוחד הדגיש קוק את נושא הקפאת ההתנחלויות בשטחים. במקביל דרש מערפאת להשתלט על השטח ולהפסיק לאלתר את הירי לעבר יישובים ישראלים.

שרי החוץ הערבים הודיעו על השעיית היחסים עם ישראל

בישראל מביעים חשש ממשי לעתיד היחסים עם מצרים וירדן, בעקבות כינוס החירום של שרי החוץ הערבים, אתמול בקהיר. בכינוס קראו שרי החוץ להפסיק את כל המגעים המדיניים עם ישראל, כל עוד היא "ממשיכה בתוקפנותה כלפי הפלסטינים". הם החליטו כי האינתיפאדה תימשך, "יהיה המחיר אשר יהיה", וקראו פעם נוספת לשיגור כוח בינלאומי לשטחים כדי להגן על הפלסטינים.

שר החוץ המצרי, אחמד מאהר, אמר בכינוס כי מצרים מגנה את השימוש שעשתה ישראל במטוסי אף-16 בתגובה לפיגוע בנתניה, וכינה את פעולת ישראל "מעשה של מלחמה" והפרה של החוק הבינלאומי. "השימוש באף-16 זה מעשה של מלחמה, וזה לא מקובל", אמר מאהר. לדבריו, "מה שאנחנו צריכים זה שישראל תפסיק את הפעילויות האגרסיביות והפרובוקטיביות שלה".

מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, אמר כי "המצב מצריך התערבות בינלאומית כדי לעצור את ההרג המתוכנן של פלסטינים מתוך כוונה להכחיד אותם. שוחחנו במשך שנים על תהליך השלום ועל הדרכים להגן עליו. אבל עכשיו איש לא מדבר על תהליך השלום, אלא על הסכסוך הערבי-ישראלי". שר החוץ הירדני אמר בכינוס כי ישראל מתכוננת לתקוף את סוריה ואת לבנון, והזהיר כי האיזור כולו עלול להידרדר לעימות ולאנרכיה.

שר החוץ האמריקאי, קולין פאוול, קרא בסוף השבוע לשני הצדדים לפעול ל"הפסקת אש ללא תנאי". "ידיעות אחרונות" מדווח כי פרוטוקול סודי של שיחה בין הנשיא בוש ופאוול לקנצלר גרמניה, הודלף לעיתונות, ומצוטט אימרות מביכות של המנהיגים. לפי הפירסום, אמר הנשיא בוש כי "שרון חושב שהוא יכול להתגבר על הטרור באמצעים צבאיים בלבד". פאוול סיפר על שיחת טלפון שקיים עם ערפאת ואמר: "האיש אבוד. הוא איבד כל קשר עם המציאות. הוא מאשים את כל העולם, ורק את עצמו הוא מנקה מכל אשמה".

ערפאת: הפלסטינים ימשיכו במאבק עד שייכנסו לירושלים

שר החוץ, שמעון פרס, הביע צער על החלטת הליגה הערבית, ואמר כי צריך לטפח את השלום בהתמדה ובהידברות בלתי פוסקת. בשיחות פרטיות הוא הגדיר את המצב כ"קשה ביותר מאז מלחמת העצמאות".

יועץ התקשורת של ראש הממשלה, רענן גיסין, אמר כי ישראל מוקיעה את הודעת הליגה הערבית. לדבריו, הערבים טוענים שהם רוצים בשלום, אך אם הם ינתקו את הקשרים יהיה קשה להמשיך במאמצים להגיע לכך. הוא הוסיף כי ישראל מוכנה לדו שיח, וכי היא נוהגת באיפוק, בעוד שרי החוץ הערבים נותנים לערפאת פרס על אלימות במקום לבלום אותו.

במהלך הכינוס אמר ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, כי העם הפלסטיני לא ייכנע וכי הפלסטינים ימשיכו במאבקם עד שייכנסו לירושלים ולמסגד אל אקצה. ערפאת אמר כי ישראל מגבירה את הסלמתה נגד הפלסטינים בניסיון להרוס את הרשות ולחסל את בכיריה. לדבריו, "לא יהיה שלום או יציבות באזור עד לשיבת כל הפליטים הפלסטינים לבתיהם". הוא חזר וקרא לעשות "צדק היסטורי בלתי נמנע שיביא להקמת מדינה פלסטינית". יו"ר הרשות גם ביקש מהקהילייה הבינלאומית להתערב ולתמוך ביוזמה הירדנית מצרית.

ערפאת, אמר היום כי ישראל עשויה לתקוף מחנות פליטים פלסטינים ועמדות סוריות בלבנון.

ערפאת שב והזהיר כי המצוקה בה נמצא ראש הממשלה הישראלי, אריאל שרון, עלולה להביא אותו לנסות ולתקוף מטרות ברחבי לבנון. גורם פלסטיני, המתגורר במחנה הפליטים רשאדייה שבדרום לבנון, סמוך לצור, מסר כי אנשי הפת"ח במקום מתכוננים לאפשרות שצה"ל ינסה לתקוף את בתיהם. "אנו ערוכים לכך ששרון ייפתח בחזית נוספת, נגד מטרות פלסטיניות סוריות בלבנון", אמר הגורם.

בלבנון חיים למעלה מ-365 אלף פליטים פלסטינים בשורה של מחנות פליטים סמוך לביירות, צידון וצור.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully