וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מריל לינץ' מעלה את ההמלצה למכתשים אגן לטווח הארוך

שלומי גולובינסקי

20.5.2001 / 11:44

אך במקביל מורידה את התחזיות לטווח הקצר.בבית ההשקעות האמריקאי מציינים כי כיום מכתשים לא נחשבת לחברה זולה, אך הקונסולידציה בשוק האגרוכימיה העולמי תפעל לטובתה

כלכלני בית ההשקעות האמריקאי מריל לינץ' משנים את חוות הדעת שלהם בכל הקשור למכתשים אגן בטווח הארוך. במריל לינץ' מעלים את ההמלצה לטווח ארוך מ"נייטרלי" ל"צבור", בעוד שההמלצה לטווח הקצר נותרת על "צבור".

בבית ההשקעות האמריקאי מנמקים את ההחלטה בכך שבשלב הנוכחי מניות מכתשים לא נחשבות לזולות עם מכפיל EBITDA של 7.1 ומכפיל רווח של 13.8 לשנה הקרובה. עם זאת, בטווח הארוך, מציינים בבית ההשקעות, מכתשים אגן, שנחשבת לחברת האגרוכימיה הגנרית הגדולה בעולם, אמורה ליהנות מהקונסולידציה שמתרחשת בקרב החברות האתיות הגדולות בעולם.

בשנה האחרונה התבצעו מספר מיזוגים בין השחקניות הגדולות בשוק האגרוכימיה העולמי, וכתוצאה מדרישות שונות של הרשויות נאלצו החברות הממוזגות למכור מספר מוצרים מקוריים שפיתחו. כך, נפתחה הדרך בפני מכתשים אגן להגדיל את מחזור הפעילות שלה באמצעות רכישה של מוצרים המאופיינים, בין היתר, בשיעורי רווח גולמי גבוהים יותר מהרגיל אצל החברה.

מכתשים אגן רכשה בתחילת השנה שני מוצרים מסינג'נטה (שהיא חברת האגרוכימיה הגדולה בעולם, בעקבות המיזוג שבוצע לא מכבר בין החברות נוברטיס וזנקה), האחד קוטל חרקים והשני קוטל עשבים. בנוסף, רכשה מכתשים אגן מאוונטיס (החברה השנייה בגודלה בשוק האגרוכימיה העולמי עם הכנסות של 4.3 מיליארד דולר) שני מוצרים, האחד מיועד לחיטוי זרעי כותנה והשני מיועד לטיפול במזיקים בכרמים. בסך הכול שילמה מכתשים אגן בתמורה לרכישות אלו כ-110 מיליון דולר.

במריל לינץ' מציינים כי המוצרים הללו נכנסו לפורטפוליו של מכתשים רק בחודש מארס האחרון, ומכאן שההשפעה העיקרית שלהם תורגש בדו"חות הרבעון השני של השנה. עוד נקודה חיובית שמציינים במריל לינץ' היא העובדה שמכתשים אגן הכריזה על מדיניות חלוקת דיווידנדים במסגרתה תחלק מדי שנה 15%-30% מהרווח הנקי הראוי לחלוקה.

במקביל להעלאת ההמלצה לטווח הארוך, מורידים בבית ההשקעות האמריקאי את תחזיות המכירות של מכתשים ב-2001 ו-2002 ב-54% כל שנה. הירידה הזו באה בעקבות ציפייה להידרדרות במכירות של החברה באמריקה הלטינית - שוק היעד העיקרי כיום של מכתשים.

במריל לינץ' מעריכים כי המכירות באמריקה הלטינית יירדו השנה ב-12% ל-290 מיליון דולר, ואילו בשנה הבאה יירדו המכירות בשיעור דומה ל-313 מיליון דולר. בבית ההשקעות מעריכים כי ירידה זו תונע בעיקר משינויים בשערי החליפין של המטבעות שם (בעיקר הריאל הברזילאי) ומאקלים כלכלי עני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully