וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אקסלנס: ירידה של 80% ברווח הרבעוני ל-1.1 מיליון שקל

ליאור כגן

20.5.2001 / 11:27

המנכ"ל גיל דויטש: התוצאות תלויות בבורסה; "ממשבר למשבר בשוק ההון נתחזק ובפריצה הבאה ניתן מכה חזקה יותר"


עד כמה תלויות חברות ההשקעות בשוק ההון ניתן לראות היום בדו"חות הכספיים שפירסם בית ההשקעות אקסלנס . תוצאותיו הכספיות של בית ההשקעות הן תמונת ראי של שוק ההון, שסבל ברבעון הראשון מהאטה חמורה, וירידה חדה בהיקף הפעילות כמעט בכל המגזרים.

נפח המסחר בשוק המניות ירד לרמות של 200-150 מיליון שקל. תחום הבנקאות להשקעות והחיתום נכנס לתרדמה עמוקה, ורווחים ניתן היה להפיק אולי מפעילות בשוקי האופציות (הדולריות והמעו"ף) שם נרשמו שיאים בנפח המסחר.

גיל דויטש, מנכ"ל אקסלנס, טוען כי בימים אלו קשה להציג תוצאות טובות, בעיקר לחברות ההשקעות שעיקר הכנסותיהן נובע מהיקף הפעילות בשוק ההון. אולם, דויטש יודע שיבואו תקופות טובות יותר, ואומר כי החברה מתחזקת ממשבר למשבר בשוק ההון. "הכוונה היא שבפריצה הבאה ניתן מכה טובה יותר", אומר דויטש.

הדוגמה הבולטת ביותר להשפעה הישירה של שוק ההון על התוצאות הכספיות של החברה היא הירידה החדה ברווחים מפעילות הנוסטרו בניירות ערך ובאופציות. רווח זה הסתכם ברבעון הראשון של השנה בכ-800 אלף שקל בלבד, לעומת 9.6 מיליון שקל ברבעון המקביל. לדברי דויטש, הירידה בסעיף זה משקפת ירידה ברווחים במרכיב המנייתי, ויציבות בתחום האג"ח והמכשירים הפיננסיים.

בעקבות המצב מתעכבת הסגירה הסופית של העסקות


תחום נוסף שסבל מהחולשה בשוק ההון הוא הבנקאות להשקעות וחיתום. "בעקבות המצב הביטחוני בארץ והחולשה בשווקים היתה עצירה כמעט מוחלטת של הפעילות בתחום זה", אומר דויטש. וכך ניתן לראות ירידה חדה ברווחים מתחום זה, מרמה של 2.4 מיליון שקל ברבעון המקביל, ל-400 אלף שקל ברבעון הנוכחי.

לדברי דויטש, לאקסלנס ישנן עסקות רבות הנמצאות בשלבי הסיום, אולם בעקבות המצב מתעכבת הסגירה הסופית של העסקות. "אם נראה התאוששות בשווקים ובמצב בארץ, נראה התאוששות מרשימה של הבנקאות להשקעות", מוסיף דויטש.

בשני תחומים נוספים בהם פועלת החברה נרשמו תוצאות טובות יותר. התחום הראשון הוא ניהול תיקי לקוחות ושירותי מט"ח, בו גדלו רווחי החברה ברבעון הראשון ב-65% ל-3.8 מיליון שקל. הסיבה העיקרית ליציבות בתחום זה היא שעיקר התיקים המנוהלים של אקסלנס, כ-85%, הם של לקוחות מוסדיים, שבניגוד ללקוחות פרטיים, אינם ממהרים לסגור את תיקי ההשקעות בימי חולשה בשוק ההון. לדברי דויטש, אקסלנס מנהלת תיקים בהיקף של 1.6 מיליארד שקל.

באקסלנס, שנכנסו בתקופה האחרונה לפעילות בתחום המט"ח, לא מפרטים בדו"חות הכספיים את ההכנסות מפעילות זו. אולם, לדברי דויטש פעילות זו היא מהותית לחברה. אקסלנס מתמקדת בלקוחות פעילים, המבצעים עסקות בהיקפים של מיליוני דולרים, ולדברי דויטש החברה מתמקדת במספר לקוחות מצומצם.

התחום השני הוא ניהול קרנות הנאמנות שהניב לחברה הכנסות של כמיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 930 אלף שקל ברבעון המקביל. לעומת הרבעון הרביעי נרשמה ירידה בהכנסות מתחום זה, ולדברי דויטש, זו תוצאה ישרה של החולשה בשוק ההון. אקסלנס מנהלת כיום 8 קרנות נאמנות, בהיקף של כ-300 מיליון שקל, ולאחרונה השיקה בהצלחה קרן חדשה, יורו-שקל, וגייסה כ-12 מיליון שקל.

בשורה התחתונה רשמה אקסלנס ירידה חדה ברווחים, שהסתכמו ברבעון הראשון של שנת 2000 ב-1.1 מיליון שקל לעומת 5.8 מיליון שקל ברבעון המקביל, ירידה של כ-80%. דויטש שב ומדגיש כי תוצאות החברה תלויות בשוק ההון, והתוצאות הכספיות בעתיד ימשיכו לשקף את היקף, ואופי הפעילות בשווקים הפיננסיים.

אקסלנס נסחרת בבורסה בת"א לפי שווי של 18.4 מיליון דולר. בעלי המניות הם גיל דויטש (כ-27%), אהרון בירם, יו"ר הדריקטוריון (25.7%), ולבנק המזרחי ישנה החזקה של 26% בחברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully