וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פולין תאפשר פתיחת קברים של יהודים - לבדיקת נסיבות הירצחם

20.5.2001 / 10:39

באחרונה התברר כי מאות היהודים הקבורים בכפר יודביין נרצחו בתקופת השואה על ידי פולנים ולא על ידי הגסטאפו; האיסור הדתי והתנגדות הקהילה היהודית עשויים לטרפד את המהלך

פולין תאפשר את פתיחתם של עד 1,600 קברים של קורבנות יהודים ממלחמת העולם השניה. מוסד הזיכרון הלאומי של המדינה הביע את הסכמתו לחקירת הקבר ההמוני בכפר יודביין, לאחר שנודע כי היהודים במקום נהרגו על ידי פולנים, ולא על ידי הנאצים. המוסד מבקש לבדוק בדיוק כמה יהודים נרצחו בטבח שבוצע בהם בחודש יולי 1941.

הגילוי, לפיו לא הגסטאפו הגרמני, כפי שהיה מקובל לחשוב, היה אחראי לטבח ביהודים, כי אם כפריים מקומיים, היכתה בהלם רבים במדינה. היהודים נשרפו למוות באסם בכפר, כ-100 קילומטרים צפונית מזרחית לבירה ורשה. נשיא פולין, אלכסנדר קוונייוונסקי, קיבל את הטענה לפיה שכניהם של היהודים בכפר הם האשמים ברצח ההמוני, והתנצל בשם האומה הפולנית. גם הבישופים הפולניים התנצלו על הטבח.

על אף שניתן האישור לפיתחת הקברים, עדיין לא ברור אם אכן יוצאו השלדים מהקבר, בשל האיסור המוטל על כך בדת היהודית וכן בשל התנגדותה של הקהילה היהודית בפולין. גורמים רשמיים בוורשה מסרו כי עוד השנה, בטרם ימלאו 60 שנה לטבח הנורא, ייחנכו בית קברות ומצבת זיכרון להנצחת היהודים שנרצחו. מצבת האבן שהיתה במקום, והטילה את האשמה על חיילי הגסטאפו הנאצי על רציחתם של כ-1600 יהודים באזור, כבר הוסרה.

המצבה החדשה תכלול רשימה חדשה של שמות הקורבנות. ואולם, עד כה עדיין לא הוסכם עד כמה נוסח המצבה ירחיק לכת בהטלת אשמת הטבח על הפולנים. עצם קבלתה של הממשלה את הגירסה המאשימה את הפולנים ברצח כבר עוררה דיון ציבורי סוער במדינה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully