וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"מסביבי המון משולהב שאמר שהוא רוצה להרוג ערבים"

ורד כהן ברזילי

20.5.2001 / 9:17

כתב אישום הוגש הבוקר נגד צעיר שהשתתף בלינץ' בבאסם סאלח, בעקבות הפיגוע בנתניה בחודש מרץ; בית המשפט יחליט בהמשך השבוע האם להאריך את מעצרו; ההגנה: "אנחנו יורים לעצמנו ברגל"

בית המשפט המחוזי בתל אביב דן הבוקר בהארכת מעצרו של צעיר יהודי בן 22 שנאשם בביצוע הלינץ' בבאסם סלאח מיד לאחר הפיגוע בשוק בנתניה בארבעה במרץ. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים, בעוד ההגנה הציעה לבית המשפט להמיר את מעצרו במאסר בית בביתה של אמו בחצור הגלילית. בתום הדיון החליטה השופטת רות לב הר שרון לדחות את ההחלטה בנושא ליום ה-24 למאי, ולהשאיר את הנאשם במעצר עד למתן החלטה אחרת.

הבוקר הוגש לבית המשפט כתב אישום נגד הצעיר, בגין גרימת חבלה בכוונה מחמירה. שמו ופרטיו אסורים לפרסום מחשש לביטחונו, בעקבות איומים של הפלסטינים להתנקם במבצעי הלינץ'.

מכתב האישום עולה כי לאחר הפיגוע בנתניה הבחין הנאשם בשני ערבים שעברו באזור. הוא ביקש מהם להתלוות אליו לכיוון השוטרים כדי לזהותם, ובעת שהתקרבו למקום הפיגוע התנפל עליהם המון זועם והנאשם עמם. השניים ניסו להימלט מהמקום אולם סאלח החליק ונפסל על הרצפה. הנאשם החל לבעוט בו בכל חלקי גופו, כולל בראש. ירק לעברו קילל אותו וגרם לו לאבד את הכרתו.

אחד השוטרים המחלצים שהיה במקום סיפר: "מסביבי המון משולהב שאמרו שהם רוצים להרוג את הערבים... פניו היו מכוסות בדם ונפוחות". בא כוח המדינה, עו"ד אברס, טען בדיון כי בשחזור שנעשה לאחר מכן, סיפר הנאשם שסלאח איבד את הכרתו, "כך שהמשמעות היא שהוא הכה אדם חסר הכרה". עוד נמסר כי גם לאחר שהמשטרה הגיעה למקום, הלך הנאשם להביא מקל של מטאטא וכשנישאל לפשר מעשיו ענה כי הוא צריך אותו להגנה עצמית. התובע סיכם מעשי הנאשם מלמדים על אישיות אלימה, וציין כי לנאשם הרשעות קודמות בתחום אלימות ומין.

הסניגורית, עו"ד סוויד, טענה בפני השופטת, כי "אי אפשר להטיל על כתפיים של אדם אחד מעשה שעשו עשרות אנשים ובמצב שבו היתה סערת הנפש עצומה". לדבריה, הנאשם חווה טראומה כשהיה נוכח בפיגוע וכשחזר למקום עבודתו ראה שני בני מיעוטים רצים, כשאחד מהם נושא תיק על גבו, ושמע אנשים צועקים: "מחבל, מחבל בורח".

עורכת הדין סוויד סיפרה כי הנאשם נשוי וכי אשתו בהריון וצפויה ללדת בכל יום. לטענתה, ההודעה הראשונה שגבתה המשטרה מהנאשם נלקחה לאחר שהשוטרים אמרו לו כי אם יודה הוא ישוחרר הביתה. "משטרת נתניה לא עשתה דבר, והתחילה לחקור לאחר שהיה לחץ ציבורי אחרי שאנשים עם גורמים עויינים ברשות אמרו שיתנקמו בכל אחד ואחד", אמרה עורכת הדין.

עורכת הדין סוויד נשענה בטענותיה על הפיגוע שאירע ביום שישי האחרון בנתניה, בו זיהו אזרחים את המחבל והודיעו למשטרה. לדבריה, "העירנות של הציבור היא הגורם הראשון המסכל פיגועים". היא טענה כי אסור לבית המשפט להעביר מסר כדי למנוע אירועים כאלה להבא. "אנחנו יורים לעצמנו ברגל", אמרה.

הפלסטינים מאיימים: נרדוף את מבצעי הלינץ' ונבוא עמם חשבון

הנאשם הוא החשוד העיקרי בלינץ' בנתניה. דקות ספורות לאחר הפיגוע סמוך לרחוב הרצל בעיר, החל קהל המונים להתגודד סביב פועלים ערבים בשוק ולקרוא קריאות בגנות הערבים. לאחר מכן פנו ההמונים והחלו להכות באכזריות את הפועלים שהחלו לנוס על נפשם. אחד הפועלים המוכים היה סאלח, פועל בשוק, ששכב על הרצפה וצעק לעזרה, אך היהודים המשיכו לבעוט בו בראש, בבטן ובחזה. הוא חולץ על ידי המשטרה, אולם אלה שהיכו אותו ברחו ונעלמו.

מבצעי הלינץ' התראיינו לתקשורת והתגאו במעשיהם בעוד המשטרה טענה כי היא מתקשה ללכוד את החשודים במעשה. סאלח, שנפצע באורח קשה בלינץ', שוחרר מבית החולים "שיבא" בתל השומר לפני מספר שבועות אחרי כחודשיים בהם היה מאושפז במחלקה הכירורגית ובטיפול שיקומי.

מפקד המודיעין הפלסטיני בגדה, תאופיק טיראווי, אמר לפני מספר שבועות כי ידועה לו זהותם של מבצעי הלינץ' בפלסטינים בנתניה וכי כוחות הביטחון הפלסטיניים ירדפו וישיגו אותם בכל מקום. בראיון לקול פלסטין הבטיח טיראווי כי "יש לנו את השמות של הישראלים שביצעו את הלינץ'. נרדוף אותם ונבוא עמם חשבון עד שנמצה איתם את העונש".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully